کودک ازاری به اشکال مختلفی از جمله بی توجهی به کودک دیده می شود.به دلیل مشغله فراوان والدین میلیون ها کودک در سر تا سر دنیا از بی توجهی و کم توجهی آنها رنج میبرند. بی توجهی به کودک ناشی از عدم کفایت والدین و یا پرستار کودک در برآورده کردن نیازهای عاطفی کودک است. غفلت از کودک می تواند منجر به اثرات کوتاه مدت و طولانی مدت منفی بر کودک شود.

والدین و مراقبین کودک باید دلیل این نوع بی توجهی به کودک را علت یابی کرده و در صدد رفع این نوع از کودک آزاری شوند.در بسیاری از موارد تشخیص اینکه کودک دچار کم توجهی و یا بی توجهی شده است، برای والدین مشکل است. اگر می خواهید بدانید که کودک شما نیز از بی توجهی رنج می برد یا خیر، رفتار او را زیر نظر بگیرید و اگر کودک شما رفتارهای زیر را انجام می دهد به او بیشتر توجه کنید.

کم توجهی به کودکان و مراقبت از آنها, علائم کم توجهی به کودکان, بی توجهی به کودکان, عواقب کم توجهی به کودکان, child care

انواع بی توجهی به کودک

نظارت نامناسب:تنها گذاشتن کودکی در خانه، که توانایی مراقبت از خود را ندارد ،عدم تامین ایمنی و یا سپردن کودک به سرپرستانی نا لایق ،مراقبت نکردن از کودک در شرایط خطرناک

بی توجهی معنوی:قرار دادن کودکان در شرایط دعوای خانوادگی، عدم پشتیبانی احساسی از کودک، قرار گرفتن کودک در معرض مواد مخدر

بی توجهی مادی: توجه نداشتن به نیاز های پایه ی یک کودک مانند بهداشت، پوشاک، تغذیه، خانه و سرپناه ، رها کردن کودک

بی توجهی آموزشی:عدم ثبت نام کودک در مدرسه،بی توجهی به نیاز های آموزشی کودکان، اجازه دادن مکرر و بی دلیل به کودک برای غیبت در مدرسه

بی توجهی پزشکی:بی توجهی و یا تاخیر در برآورده کردن نیاز های ضروری و یا مورد نیاز کودک.

نقش پرستار کودک در کنترل بی توجهی به کودکان, کم توجهی به کودکان, عواقب کم توجهی به کودکان, کمبود اعتماد به نفس

نشانه های کودکی که از بی توجهی والدینش رنج میبره

به رفتارهای کودک خود توجه کنید و اگر او رفتارها و کارهای زیر را انجام می دهد، به او بیشتر توجه کنید

پریدن وسط حرف شما

وقتی در حین یک گفت وگوی گرم و صمیمانه با یک دوست، کودک شما برای دهمین بار به میان صحبتتان می دود، ممکن است او به دنبال جلب توجه شما باشد. اگر در این زمان شما به حرف های کودک گوش ندهید و به بهانه های مختلف او را از خود برانید، کودک احساس بی توجهی می کند پس برای جلب توجه شما، باز هم به وسط حرف هایتان می پرد تا زمانی که شما به او توجه نمایید.

گریه زیاد

گریه کردن رفتار طبیعی و سالمی است که موجب تخلیه ی استرس و انرژی احساسی می شود اما گریه شدید کودک، واقعا کلافه کننده است. گریه کردن کودک علت های فراوانی دارد که یکی از آنها جلب توجه است. ممکن است کودک شما برای جلب توجه به گریه کردن روی آورد پس اگر علت گریه کودک بی توجهی به اوست، به کودکتان بیشتر توجه نمایید.

بی توجهی کودک به اطرافیان

مقاومت در برابر خوابیدن

متخصصین اطفال معتقدند که هیچ چیزی به اندازه خواب صحیح و به موقع در کودک برای رشد او مهم نیست. سلامتی جسم، بهتر شدن اخلاق، کارایی بهتر و تمرکز بالاتر از مهم ترین فواید خواب کافی برای کودک است. برخی کودکان در برابر خواب مقاومت کرده و خیلی سخت می خوابند. مقاومت در برابر خواب علت های زیادی دارد و یکی از دغدغه های والدین است. یکی از عللی که کودکتان در برابر خواب مقاومت می کند، این است که او دوست دارد بیدار بوده تا از توجه و محبت شما به قدر کافی برخوردار شود.

پرت کردن چیزهای مختلف

پرت کردن اشیا توسط کودک، نه از سر خودخواهی و بی ادبی است و نه عاملی برای نگرانی است بلکه پرتاب اشیاء در کودکان از سن حدود 14 ماهگی نوعی پیشرفت استعداد های حرکتی محسوب می گردد. یکی از علت های پرتاب وسایل در کودکان بزرگتر این است که آنها با پرتاب وسایل می خواهند توجه والدین را به خود جلب کنند.

داد زدن و عصبانیت

خیلی از پدر و مادر ها از جیغ زدن کودک خردسال خود کلافه و خسته می شوند والدین باید ابتدا علت جیغ زدن فرزند خود را کشف کنند و بهترین رفتار را برای مقابله با جیغ زدن آنها بکار ببرند. کودکان در سنین 2 تا 3 سالگی که در سن استقلال طلبی قرار دارند، تصور می کنند مرکز همه دنیا هستند و همه باید به آنها توجه کنند، پس ممکن است بی دلیل جیغ و فریاد راه بیندازند تا توجه والدین را به خودشان جلب کنند.

توجه به کودکان و نوجوانان

عوارض و نتایج بی توجهی به کودک

 • علائم و نشانه های غفلت عاطفی بر کودک می تواند به اشکال مختلفی تظاهر پیدا کند که از علائم ظاهری و خفیف تا علائم و نشانه های عمیق و شدید را در بر می گیرد. برخی از این علائم و نشانه ها عبارتند از:
 • افسردگی
 • اضطراب
 • بی توجهی
 • بی تفاوتی
 • عدم پیشرفت
 • بیش فعالی
 • پرخاشگری
 • پایین بودن عزت نفس
 • سوء مصرف مواد
 • اجتناب از حضور در جمع دوستان و اجتماع