آکاایران: برق گرفتگی کودکان یکی از شایع‌ترین خطراتی است که بچه‌ها با آن مواجه می‌شوند. بازیگوشی و کنجکاوی بیش از حد کودکان باعث ترغیب آن‌ها به سمت وسایل برقی و پریز‌های برقی می شود و دوست دارند این وسایل را دستکاری کنند و منجر به خطرات جدی برای آن‌ها می‌شود و عدم مراقبت کافی یا حتی لحظه‌ای غفلت می تواند منجر به برق گرفتگی در کودکان شود. به همین دلیل در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, تصمیم داریم به مراقبت های لازم برای جلوگیری از برق گرفتگی کودکان در منزل و بیرون منزل و مراقبت های بعد از برق گرفتگی بپردازیم.

bs2

مراقبت و جلوگیری از برق گرفتگی کودکان در منزل

سوختگی الکتریکی - وبلاگ وان طب

 1. هرگز اجازه ندهید که دست یا انگشت کودک به خروجی های برق یا سوکت برق برخورد داشته باشد.
 2. تمام لوازم برقی و کوچک مثل توستر که یک وسیله برقی ظاهراً بدون خطر است را دور از دسترس قرار دهید، این وسایل هرگز نباید نزدیک و قابل دسترسی برای کودک باشد؛ حتی اگر خاموش است.
 3. هرگز از وسیله برقی در نزدیکی سینک، حمام یا منبع آب استفاده نکنید.
 4. حتماً سیم های برق و لوازم برقی را به دور از منبع حرارتی نگهداری کنید.
 5. هرگز به وسیله برقی مانند سوئیچ لامپ و سشوار، کودک خود را نزدیک نکنید و اجازه ندهید به آن دست بزند. خودتان هم اگر دست تان خیس است هرگز آن ها را لمس نکنید.
 6. سیم برق را در نزدیکی دو شاخه ای که پایین است و در دسترس کودک قرار می گیرد، استفاده نکنید.
 7. قبل از اینکه بخواهید وسیله برقی را جمع کنید، اول از همه آن را از برق بکشید تا کودک نتواند آن را روشن کند. یعنی به محض اینکه کارتان با یک وسیله برقی تمام شد، سریعا آن را از برق بکشید و بعد سراغ کار های دیگر بروید.
 8. اگر دست تان مرطوب است، از هیچ وسیله برقی استفاده نکنید.
 9. اگر متوجه شدید هر جایی وسیله برقی یا سیم آن آسیب دیده، سریعا آن را تعمیر کنید.

آموزش ایمنی برای کودکان را جدی بگیریم | شهرآرانیوز

جلوگیری از برق گرفتگی کودکان بیرون از خانه

 1. هرگز اجازه ندهید کودک تان پیش درختی که نزدیک به منبع برق است یا حتی هر وسیله برقی و روشنایی که از لابلای درخت رد شده است، بایستد.
 2. اگر از بادبادک، بادکنک یا حتی بالن های هلیومی استفاده می کنید، حتماً آن ها را از منابع برقی دور کنید.
 3. اگر این وسایل نزدیک کابل برق فرود آمد و به آن ها گیر کرد، یعنی برق به آن ها وارد می شود و دست زدن باعث می شود که برق گرفتگی و آتش سوزی ایجاد شود. پس هرگز به چنین ابزاری نزدیک نشوید و از راهکار های امنیتی و افراد متخصص کمک بگیرید.
 4. هنگام رعد و برق، در دریا یا هیچ استخری شنا نکنید. اگر متوجه شدید گره خوردگی در سیم برق اتفاق افتاده یا چیزی در منبع برقی گیر کرده است، هرگز نه خودتان و نه فرزندتان به آن دست نزنید و اگر چیزی از وسایل کودک تان هم لابلای منابع برقی و سیم های برق افتاد، هرگز سعی نکنید آن را بیرون بیاورید.
 5. اجازه ندهید که کودک به تیر چراغ برق نزدیک شود یا بخواهد از آن بالا برود.
 6. کودک را از منابع برقی در خیابان و بیرون از منزل دور نگه دارید.
 7. هرگز اجازه ندهید که کودک به فنس هایی که برق دارند، نزدیک شود.
 8. اگر متوجه افتادگی کابل یا سیم برق شده اید، حتما خود و کودک تان را از آن دور نگه دارید و هرگز چیزی را لمس نکنید.
 9. اگر کودک شما از وسیله هایی شبیه به هواپیماهای برقی یا ماشین دستی یا هلیکوپتر ها استفاده می کند، مراقب باشید که از نزدیکی منابع برقی در محیط باز رد نشود.
 10. تحت هیچ شرایطی، نزدیک کابل برق یا ایستگاه های برقی نشوید و کودک تان را هم از آن ها دور نگه دارید.
 11. هرگز به سیم و کابل برق چیزی آویزان نکنید.
 12. اگر کودکتان به منبع برق نزدیک شد و مشکلی برایش پیش آمد، سریعاً اورژانس خبر کنید و خودتان کاری انجام ندهید و از آن ها کمک بگیرید.
 13. اگر کودک تان با وسیله برقی در بیرون از منزل بازی می کند، مراقب باشید که حتماً از منبع آب و هر گونه رطوبت و خیسی دور باشد و خودتان هم هرگز با دست خیس آن ها را لمس نکنید.

در هنگام برق گرفتگی کودکان چه کاری باید انجام دهیم؟

مراقبت های بعد از برق گرفتگی کودکان


هنگام برق گرفتگی کودکان باید در ابتدا منبع برق را قطع کنید مثلا سیم را از برق بکشید یا سریعا کنتور برق را قطع کنید. مواظب باشید با دست‌های خیس یا دست لخت به کودکتان که هنوز به جریان برق متصل است دست نزنید، چون خودتان نیز دچار برق گرفتگی میشوید. در صورتی که نتوانستید منبع الکتریکی را قطع کنید به کمک یک جسم نارسانا مانند چوب یا مجله لوله شده کودک را از برق جدا کنید.

برق گرفتگی شدید موجب آسیب به قلب و ستون فقرات می‌شود پس باید دقت کنید که کودک آسیب دیده را زیاد حرکت ندهید، فقط او را از منبع برق دور کنید و با مراکز امدادی تماس بگیرید.

هنگامی که کودک را از برق جدا کردید حتما باید علامت‌های حیاتی او را مثل تنفس، نبض، رنگ پوست و سطح هوشیاری او را بررسی کنید.

در صورتی که کودک شما دچار ایست قلبی شده است یا نفس نمی کشد حتما باید تا رسیدن نیرو‌های امدادی از احیای قلبی و تنفسی استفاده کنید.

برق گرفتگی کودکان حتی اگر خیلی شدید نباشد و یا علامت‌هایی مانند سوختگی و ... نداشته باشد باز هم باید کودک با دقت به وسیله پزشک معاینه شود، چون احتمال آسیب دیدن اندام‌های درونی بدن و یا خونریزی داخلی وجود دارد. پزشکان برای بررسی میزان آسیب بر اثر برق گرفتگی به انجام آزمایش هایی، چون نوار قلب، آزمایش خون کامل، آزمایش ادرار برای بررسی آنزیم‌ها، عکس برداری رادیولوژی برای بررسی هرگونه شکستگی و سی تی اسکن برای بررسی وجود لخته خونی در مغز و دیگر اعضای بدن می‌پردازند.

علاوه بر تنفس باید رنگ پوست کودک را هم چک کنید و در پوست کودک به دنبال سوختگی بگردید. برق گرفتگی کودکان باعث ایجاد سوختگی‌های عمیق و دردناک می‌شود که ممکن است در ظاهر جدی نباشد به خصوص سوختگی در اطراف دهان ممکن است در ابتدا خیلی قابل تشخیص نباشد.
توجه داشته باشید که اگر کودک دچار سوختگی شده است به هیچ وجه روی آن یخ نگذارید و از هیچ پمادی استفاده نکنید. حتماً او را به اورژانس ببرید تا پزشک در این باره تصمیم‌گیری کند.