اسباب بازی‌های کودک ممکن است سرگرم کننده و بی‌ضرر به نظر برسند اما بدون تمیز کردن منظم، این لوازم نیز می‌توانند به سرعت به مکانی برای رشد میکروب‌ها تبدیل شوند.

همانطور که اکثر والدین می‌دانند، کودکان علاوه بر تماس زیادی که با اسباب بازی‌های خود دارند، ممکن است این وسایل را در دهان خود قرار دهند و از این رو تمیز و ضد عفونی کردن آن‌ها به خصوص در شرایط شیوع کروناویروس از اهمیت زیادی برخوردار است.با توجه به ضررها و حساسیت‌های احتمالی که استفاده از سفیدکننده‌ها برای ضدعفونی کردن اسباب بازی‌ها ممکن است برای کودکان به همراه داشته باشد در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, روش‌های ضدعفونی کردن این وسایل به شما آموزش میدهیم . 

ضد عفونی اسباب بازی - یاشار بوم راشین

نحوه ضدعفونی و تمیز کردن اسباب بازی ها

همان طور که اغلب والدین می دانند بچه ها علاوه بر تماس زيادي که با اسباب بازی های خود دارند، امکان دارد این وسیله ها را در دهان خود قرار دهند از این جهت تمیز و ضدعفونی کردن آنها به ویژه در شرایط شیوع ویروس کرونا از اهمیت زيادي برخوردار است. 

شیوه ضدعفونی کردن اسباب بازی های کودک شما به نوع اسباب بازی و جنسی که از آن ساخته شده است بستگی دارد. به عنوان مثال باید بعضی از اسباب بازی های کودک را با روش های ساده و با دست تمیز کرد، ولی بعضی دیگر از آنها را میتوان درون ماشین لباسشویی یا ماشین ظرفشویی انداخت. در این مطلب نحوه تمیز کردن چند نوع اسباب بازی آورده شده است. 

* ضدعفونی کردن اسباب بازی های پلاستیکی

بعضی از اسباب بازی های پلاستیکی را که فاقد باتری هستند، برای ضدعفونی شدن درون ماشین ظرفشویی قرار دهید. با استفاده از مقداری مواد شوینده و آب گرم وسایل بازي های کودک شما به خوبی در ماشین ظرفشویی ضدعفونی می شوند. حتما توجه داشته باشید که اسباب بازی ها فاقد هرگونه باتری یا قطعات ریزی باشند که امکان آسیب دیدن آنها در ماشین ظرفشویی وجود دارد. اسباب بازی های حاوی مواد لاستیکی را نمی توان داخل ماشین ظرفشویی قرار داد، به دلیل آن که مواد لاستیکی تحمل دمای بالا را نداشته و با آب داغ خراب می شوند.

طریقه شستن انواع عروسک + خرسی و خزدار ( با عکس ) – کوروک

اسباب بازی های چوبی

ضدعفونی کردن اسباب بازی های ساخته شده از چوب طبیعی، اندکی سخت تر است. زیرا اگر درون آب غوطه ور شوند خراب خواهند شد. در عوض آنها را با استفاده از یک پارچه تمیز و بدون پرز، پوشانده سپس در مخلوط مساوی از سرکه سفید و آب یا آب صابون رقیق تمیز کنید.

* ضدعفونی کردن اسباب بازی هایی باتری دار

برای شستشوی این نوع اسباب بازي ها باید نخست با استفاده از محلول آب گرم و صابون و یک دستمال پارچه ای تمیز اسباب بازی ها را ضدعفونی کنید. بعد از آن با یک دستمال دیگر آنها را خشک کنید. بعد از آن باید با استفاده از آب و دستمال مجدداً اسباب بازی ها را تمیز کنید تا هرگونه اثرات مواد شوینده و صابون از روی آنها پاک شود. در پایان با یک دستمال تمیز اسباب بازی را خشک کنید. اکنون میتوانید آنرا در اختیار کودکتان قرار دهید.

ضدعفونی کردن اسباب بازی های فلزی

کامیون ها، قطارها و دیگر وسایل بازی که جنسشان فلزی است اغلب چرخ های پلاستیکی دارند، بنابراین بهتر است ماشین ظرفشویی را کنار بگذاریم. زیرا ممکن است حرارت قسمت های پلاستیکی را خراب کند. بجای آن یک قاشق غذاخوری سفید کننده را در یک چهارم آب رقیق کرده و پس از آن اجازه دهید اسباب بازی ها در هوای آزاد  خشک شوند.

شاید با خود فکر کنید سفید کننده برای فرزندتان خطرناک است، این تصور درست است اما وقتی محلول را رقیق می کنید، خطر آن برای کودک از بین می رود. به این دلیل که کلرین ظرف چند دقیقه بخار می شود و دیگر بقایای سمی از خود برجای نمی گذارد. می توانید از محلول های تایید شده دیگر هم استفاده کنید اما به برچسب روی آن ها توجه کنید تا مطمئن شوید سمی نیستند و حتما دستور العملهای روی آن ها را اجرا کنید.

* ضدعفونی کردن اسباب بازي های پارچه ای و پولیشی

میتوان اسباب بازي های پارچه ای و پولیشی را با مایع یا پودر لباسشویی ضد عفونی کننده درون ماشین های لباسشویی انداخت. برای خشک شدن این اسباب بازي ها باتوجه به جنس و مدلشان میتوان آنها را در محلی در معرض هوای آزاد قرار داد یا آویزان کرد. در صورتی که از خراب شدن شکل آنها نگرانید میتوانید آنها را به همراه چند توپ تنیس درون خشک کن لباسشویی بگذارید تا شکل و حالتشان تغيير نکند و مواد داخلشان گلوله نشود. 

چند نکته بهداشتی در مورد ضدعفونی کردن وسایل کودکان

√ برای شست وشوی دست های بچه ها ترجیحاً از ژل های غیر الکلی آنتی سپتیک موجود در بازار که عاری از مواد شیمیایی من جمله تریکلوزان ماده شیمیایی آسیب رسان به پوست میباشد و اصولاً دارای مواد الکلی با درصد پائین هستند، استفاده شود.

√ بهترین ماده برای شستشوی دست های بچه ها در محیط بیرون از منزل، استفاده از این ژل ها بدون نیاز به آبکشی است و در محیط خانگی هم بهترین شیوه ضدعفونی، استفاده از آب و صابون است. 

ولی متأسفانه بعضی به صورت وسواس گونه از مواد ضد عفونی کننده استفاده نموده و دایم بدن خویش را در معرض محلول های الکلی قرار می دهند. این طور مصارف نه تنها توصیه نمی شود بلکه باید شدیداً از آن پرهیز شود چون هنگامی که با محیط بیرون تماس نداریم نیازی هم برای ضدعفونی کردن نیست.

√ باید توجه داشت که بیش از خود محلول های ضدعفونی کننده ، بخار آن خطرناک است. مواد شیمیایی موجود در مواد ضدعفونی کننده یا گندزدا شدیداً قابلیت بخار پذیری دارند و این بخار در صورت ورود به مجاری تنفسی یا منافذ پوستی خطرناک هستند. به همین منظور توصیه می شود در زمان ضدعفونی خانه یا استفاده از مواد ضد عفونی کننده حتماً درها و پنجره خانه یا حتی محیط کار را باز گذاشته تا جریان هوا بخار مواد شیمیایی را از خانه دور کند.