صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

روش های موثر برای ترک مکیدن ناخن

   با استفاده از برخی روش های مفید می توانید عادت خوردن ناخن توسط فزندانتان را از بین ببرید این عادت می تواند تا بزرگسالی همراه وی باشد برای ترک دادن وی شی را در آکاایران ببینید

آکاایران  

آکاایران: روش های موثر برای ترک مکیدن ناخن

به گزارش آکاایران  با استفاده از برخی روش های مفید می توانید عادت خوردن ناخن توسط فزندانتان را از بین ببرید این عادت می تواند تا بزرگسالی همراه وی باشد برای ترک دادن وی شیوه های روانشناسی مختلفی وجود دارد با ما در ادامه مطلب همراه باشید

یک روانشناس گفت: یکی از دغدغه هایی که والدین همواره با آن درگیر هستند مسئله «ناخن جویدن» کودکانشان است و متاسفانه بسیاری از آنها آگاهی های لازم در زمینه چگونگی برخورد با این مسئله را نداشته و گاهی برخورد های غلط آنها باعث ایجاد مشکلات متعددی برای کودک می شود.

مهدی بیاتی گفت: ناخن جویدن در هر حال و از هر سنی اختلال محسوب می شود، حاصل اضطراب و هیجانات منفی، ترس و موضوعاتی از این قبیل در کودک است.

وی ادامه داد: در برخی مواقع کودک این رفتار را به صورت تقلیدی انجام می دهد؛ به عنوان مثال در مهدکودک این رفتار را مشاهده کرده و به تقلید انجام می دهد که در آن صورت اختلال نیست اما در غیر این صورت اختلال بوده و باید درمان شود.

بیاتی، نحوه برخورد والدین با کودک را در این رابطه بسیار تأثیرگذار دانست و اظهار کرد: زمانی که والدین برای تنبیه، کودک خود را در اتاقی تنها می گذارند و به وی می گویند 5 تا 10 دقیقه به کار خود فکر کن؛ شاید در ظاهر رفتار صحیحی به نظر آید اما با این کار کودک دچار ترس، اضطراب، هیجانات منفی و غیره می شود و می تواند عامل مؤثری در روی آوردن کودک به ناخن جویدن باشد.

وی ادامه داد: همچنین رفتار هایی از قبیل طرد کودک و یا مجبور کردن وی به خواندن قرآن و یا آواز در جمع و غیره نیز باعث استرس و اضطراب در کودک می شود بدین ترتیب این رفتارها در ناخن جویدن وی مؤثر است.

بیاتی در ارتباط با برخی از رفتارهای والدین برای ترک این موضوع توسط کودک مانند لاک تلخ زدن و غیره نیز گفت: متأسفانه بسیاری از والدین گمان می کنند با اقداماتی از قبیل استفاده از لاک تلخ می توانند این رفتار را در کودک از بین ببرند در حالی که این تنها باعث ماندگاری این رفتار در کودک می شود.

وی ادامه داد: اگر کودک بخاطر زدن لاک تلخ دیگر ناخن خود را نخورد، در آینده دچار مشکلاتی مثل لکنت و غیره می شود، در واقع با این رفتار کودک نه تنها درمان نمی شود بلکه تنها این اختلال به اختلالی دیگر تبدیل می شود.

بیاتی همچنین در باره راه حل این اختلال گفت: زمانی که کودک شروع به جویدن ناخن های خود می کند خانواده باید به دقت تشخیص دهند که وی در چه شرایطی است؟ به عبارتی زمان انجام این کار از سوی کودک را تشخیص دهند و سعی کنند فضا را به گونه ای ایجاد کنند که کودک کمتر در شرایط جویدن ناخن قرار گیرد.

این روانشناس در پایان گفت: هیچگاه به طور مستقیم به کودک خود نگویید ناخن خود را نخور؛ بلکه سعی کنیم در چنین شرایطی حواس او را پرت کرده و یا با غذا دادن مانع انجام این کار از سوی کودک شویم.

  ایسنا،

منبع : دکتر سلام

منبع :