صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

دانستنی هایی درباره تب و تشنج در کودکان

پایین آوردن تب کودک و تب و تشنج در کودکان و درمان تشنج کودک و درمان تب کودک و داروی تب کودک را در آکاایران ببینید

آکاایران: تب و تشنج در کودکان, تشنج کودک

آکاایران: دانستنی هایی درباره تب و تشنج در کودکان

تب و تشنج در کودکان, تشنج کودک

در این مطلب از ابرتازه ها دانستنی هایی درباره تب و تشنج در کودکان را بیان می نماییم. برای استفاده از این مطلب با ما همراه باشید.

کودکان به دلیل اینکه در برابر ویروس ها و باکتری ها مصونیت ندارند اغلب بیشتر از افراد بزرگسال به بیماری های عفونی مبتلا میشوند. بد نیست بدانید که عفونت های ویروسی نیازی به تجویز آنتی بیوتیک ندارند و استراحت و رژیم غذایی مناسب مانند سوپ و آب میوه ها توصیه می شود. اما وقتی کودک تب میکند بسیاری از والدین نسبت به آن حساس و نگران میشوند و هرکاری برای بهبود سریع و کاهش خطر تشنج ناشی از تب بالا انجام میدهند. برای درک بهتر این تغییر در کودک بهتر است تب را بشناسید.

تب چیست؟

هیپوتالاموس غده ای در مغز است که مانند ترموستات عمل میکند، این غده با درک درست میزان دمای مناسب برای بدن پیامی را به سیستمهای عصبی ارسال و آنها را برای رسیدن به دمای مطلوب آماده میکند. دمای طبیعی بدن ۳۷ درجه سانتی گراد است. البته در برخی این دما کمی بالا و پایین می شود. همچنین دمای بدن صبح ها کمی پایین تر و عصرها کمی بالا می رود. کودک تا زمانی که مبتلا به سرماخوردگی یا بیماری های ویروسی نباشد در طول شبانه روز درجه حرارت متعادلی دارد.

تب و تشنج در کودکان, تشنج کودک

تب نشانه خوبی است

وقتی ویروس وارد بدن و خون کودک می شود تغییراتی در خون و گلبول های سفید و درجه حرارت بالا برای دفاع ایجاد می شود. هیپوتالاموس با درک این موضوع به سیستم عصبی دستور می دهد درجه حرارت بدن بالا برود و دمای بدن به ۴۰-۹/۳۸ درجه برسد. محققان می گویند بدن انسان از تب به عنوان سپر دفاعی استفاده میکند و افزایش درجه حرارت برخی میکروب ها و ویروس ها را از بین می برد و تب یکی از نشانه های خوب بالینی برای آگاهی والدین و پزشک از وجود از وجود بیماری های عفونی است. فاقد وجود تب پیش بینی عفونت در بدن بسیار سخت و پیچیده است.

وقتی تب با لرز می آید

گاهی اوقات به دنبال تب لرز ایجاد می شود و  با وجود تب و پوشاندن کودک با پتو، احساس سرما و لرز می کند. دوران تب بیماری های ویروسی معمولا ۴-۳ روز طول می کشد و عوامل بروز تب آرام آرام از بدن خارج شده و دمای بدن به حالت طبیعی بازمی گردد و کودک احساس بهبود می کند.

متهم ردیف دوم: گوش

در کودکان کمتر از ۴ سال گاهی به علت عفونت های گوش تب بروز میکند. اما پزشکان معتقدند تب برای کودکا مشکل جدی تلقی نمیشود و همانطور که گفته شد یک عامل دفاعی است که دوره بیماری را کوتاه تر میکند و پایین آوردن تب بهبود را کند میکند و بدن برای افزایش یک درجه حرارت خون، مجبور است ۱۰ درصد به سوخت و ساز خون بیفزاید و افزایش متابولیسم بدن باعث دفع بسیاری از سموم نهفته در بافت ها میشود. به همین دلیل توصیه میشود در مورد تب بیماری های عفونی و تب واکسیناسیون استامینوفن تجویز نشود که دفاع بدن در مقابل میکروب ها و واکسیناسیون نیز کمتر میشود.

تب و تشنج

در ۴درصد کودکان تب بالای ۵/۳۸ درجه بیماری های ویروسی و واکسیناسیون تشنج خوش خیم ایجاد می کند. در اینگونه موارد سابقه کودک و خانواده برای پیشگیری از تکرار تشنج بسیار مهم است و تب کودک را باید با تجویز استامینوفن و ایپوبروفن و پاشویه آب خنک و شیاف استامینوفن کنترل و پایین نگه داشت تا دوران تب بیماری بهبود یابد.

نحوه استفاده از استامینوفن

استامینوفن به عنوان مسکن و تب بر در دنیا مصرف زیادی دارد اما ۵۰ درصد مسمومیت های دارویی با استامینوفن اتفاق می افتد. استامینوفن برای تب کودک ن زیر یک سال بر حسب وزن ۱۵-۱۰ قطره ۶-۴ ساعت و در کودکان بزرگ تر از ۲ سال ۵ میلی لیتر معادل یک قاشق مرباخوری ۶-۴ ساعت برای زمانی که کودک تب بالاتر از ۵/۳۸ دارد در دوران تب و سرماخوردگی تجویز می شود.

منبع:  niniban.com

.

منبع : abartazeha.com