صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

چگونگی جلوگیری از مسمومیت کودکان

چگونگی جلوگیری از مسمومیت کودکان -آکا را در آکاایران ببینید

آکاایران: چگونگی جلوگیری از مسمومیت کودکان

آکاایران: کودکان خردسال طبیعتی کنجکاو داشته و معمولا هر چیزی را به دهان می برند و برای همین ضروری است تا والدین به جهت پیشگیری از بروز مسمومیت در آنها به ویژه در کودکان زیر پنج سال نکات مراقبتی خاصی را مد نظر قرار دهند.

دکتر وریا رحیمی رییس اداره تحقیق و توسعه آموزشهای مردمی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در گفت و گو با ایسنا، عنوان کرد: کودکان خردسال طبیعتی کنجکاو داشته و معمولا هر چیزی را به دهان می برند.

وی تصریح کرد: این کار بخشی از آموزش و درک این گروه سنی از محیط اطرافشان است و در عین حال این عمل می تواند زمینه ساز بروز مسمومیت در آنها شود.

وی کودکان و به ویژه گروه سنی زیر پنج سال را جزو پرخطرترین گروه های سنی از نظر بروز مسمومیت ها دانست و اظهار کرد: والدین باید در این سنین بسیار مراقب کارها و رفتارهای کودکان خود باشند و می توانند با رعایت نکاتی از بروز مسمومیت در آنها پیشگیری کنند.

به گفته رحیمی، عمده ترین موارد مسمومیت در کودکان در اثر خوردن داروها، مواد شیمیایی و محصولات خانگی مانند، مواد آرایشی بهداشتی، فرآورده های شوینده، سفیدکننده و لوله باز کن، لاک پاک کن (استون) و گیاهان آپارتمانی ایجاد می شود، لذا باید به کودکان آموزش داده شود تا فاقد اجازه بزرگسالان هیچ چیزی را ننوشند و یا نخورند.

وی تصریح کرد: در همین راستا باید درب کمدهایی که در آن مواد شیمیایی خطرناک، مواد شوینده و مواد سفیدکننده نگه داشته می شود را با قفل یا طناب محکم کرده و همیشه پس از استفاده از مواد شیمیایی سریعا در آن را بست.

رییس اداره تحقیق و توسعه آموزش های مردمی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه هشدار داد: والدین در هنگام استفاده از محصولات شیمیایی و پاک کننده چنانچه مجبور شدند به زنگ درب ورودی و یا تلفن جواب دهند، هرگز از کودک خود چشم برندارند.

وی تاکید کرد: داروها، محصولات شیمیایی و شوینده، نفت و بنزین را همیشه باید در ظرف اصلی آن نگهداری کرد و هیچگاه نباید این فرآورده ها را در ظرف مواد خوراکی(مانند بطری نوشابه) نگهداری کرد، زیرا این عمل سبب خورده شدن اتفاقی این مواد توسط کودکان می شود.

رحیمی خاطر نشان کرد: داروهای مصرفی افراد خانواده باید دور از دسترس کودکان نگه داشته شود و افراد نباید داروهای خود را در مقابل چشم کودکان مصرف کنند، زیرا کودکان از رفتار بزرگسالان تقلید می کنند و ممکن است دور از چشم والدین داروها را به دهان ببرند.

رییس اداره تحقیق و توسعه آموزشهای مردمی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تصریح کرد: والدین در هنگام بیماری کودکان نیز باید مراقب باشند تا داروها را دقیقا با همان مقداری که تجویز شده به کودک بدهند و اگر به کودک خود دارو می دهند، به او تفهیم کنند که این دارو ست و از کلماتی مثل آبنبات، شکلات و یا خوراکی استفاده نکنند.

وی با بیان اینکه بسیاری از گیاهان و گل های آپارتمانی مانند خرزهره و دیفن باخیا سمی هستند و تماس پوست با آنها یا به دهان بردن آنها منجر به مسمومیت می شود، تصریح کرد: والدین باید گلها و گیاهان آپارتمانی را دور از دسترس کودکان قرار داده و هنگام بازی کودکان در فضای باز مراقب باشند تا آنها توسط گلها و گیاهان سمی مسموم نشوند.

.

منبع :