صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

خواب و نوزاد 1 تا 3 ماهه شما!

خواب و نوزاد 1 تا 3 ماهه شما! -آکا را در آکاایران ببینید

آکاایران: خواب و نوزاد 1 تا 3 ماهه شما!

آکاایران: خواب و نوزاد 1 تا 3 ماهه شما!

تبریک می گوییم! این روزها نوزادتان می تواند در طول روز ساعات بیشتری را بیدار بماند و شب ها هم بیشتر بخوابد.

مراحل خواب نوزادتان درست مثل خود شماست: خواب آلودگی، REM(حرکت سریع چشم)، خواب سبک، خواب عمیق و خواب خیلی عمیق. نوزادتان شروع کرده است که شب ها بخوابد اما تعریف خواب شب برای او بیشتر از 5 ساعت نیست!

نوزادم چقدر می خوابد؟

از آنجا که نوزادان در طول روز نسبت به اطراف خوب هوشیارتر هستند، تمایل دارند که بیشتر در طول شب بخوابند، مخصوصاً اگر والدینشان موقع غذا دادن یا عوض کردن پوشک، شب ها با آنها بازی نکنند و حرف نزنند.

نوزاد به چرخه خواب-بیدار که والدین دوست دارند خود را وفق می دهد و معده نوزاد در حال رشد است و می تواند شیر بیشتری را در خود نگه دارد. در 3 ماهگی نوزاد حدود 15 ساعت از 24 ساعت شبانه روز را در خواب بسر می برد و دو سوم این خواب در طول شب اتفاق می افتد.

برنامه خواب اکثر نوزادان دو تا سه دوره خواب در طول روز و 6 تا 7 ساعت خواب شب بعد از شیردهی آخر شب می باشد.

اگر وقتی که دوست دارید نوزادتان بیدار باشد، خیلی می خوابد یا برعکس، او را ترغیب کنید که در طول روز بیشتر بیدار بماند و به او اجازه دهید دوره های خواب مشخص داشته باشد. همچنین می توانید شیردهی آخر شب را با برنامه خواب خودتان هماهنگ کنید. مثلاً اگر نوزادتان بعد از شیر خوردن ساعت 7 شب خواب آلود می شود و تا ساعت 2 شب که آخرین وعده شیردهی اوست می خوباد، نوزاد را ساعت 11 شب برای شیردهی بیدار کنید و بعد بگذارید تا 5 یا 6 صبح بخوابد. جا افتادن این برنامه ممکن است چند شب طول بکشد اما اگر پشتکار داشته باشید انجام خواهد شد.

اگر نوزادتان طی زمانی که دوست دارید بخوابد، بیدار می ماند، میزان قعالیت او را در آن ساعات به حداقل برسانید. شیردهی و تعویض پوشک او را در اتاقی تاریک انجام دهید و اصلاً با او بازی نکنید. با اینکار نوزاد این پیام را دریافت می کند که شب ها حوصله ندارید و او هم بهتر است بخوابد.

باز هم می گوییم همه بچه ها جدول زمانبندی یکسانی ندارند. اگر سوال یا نگرانی خاصی دارید حتماً با پزشک او مشورت کنید.

نوزادم کجا و چطور بخوابد؟

آکادمی پزشکی کودکان امریکا توصیه می کند که نوزادان سالم را برای خوابیدن به پشت بخوابانید نه روی شکم. سندرم مرگ ناگهانی کودک پس از این توصیه در سال 1992تا 40 درصد کاهش پیدا کرده است. برای نوزادان نارس هم توصیه می شود که به پشت بخوابند.

تصور می شود که بعضی از نوزادانی که به روی شکم می خوباند، تمایل بیشتری به انسداد تنفس در خواب و تنفس دوباره دی اکسید کردن خود دارند زیرا احتمال بیدار شدن برای تغییر وضعیت قرارگیری سرشان بسیار کم است.

وقتی نوزادتان در سن 5 تا 6 ماهگی می تواند به خودی خود غلت می زند، دیگر جای نگرانی برای وضعیت خوابیدن آنها نیست. اگر برای خواباندن نوزادتان به پشت مشکل قبل از این سن دارید، حتماً با پزشک او مطرح کنید.

همیشه امنیت خواب را مدنظر قرار دهید. اطمینان یابید که گهواره بچه از استانداردهای لازم بهره مند باشد. هرچیزی که در تنفس نوزاد اخلال ایجاد کند نباید در گهواره او گذاشته شود—مثل عروسک، پتو یا بالشت های نرم ممکن است روی صورت او بیفتند و مشکل ساز شوند.

همچنین از چیزهایی که روبان یا بند در اطراف گهواره یا روی آن استفاده نکنید چون ممکن است دور گردن نوزاد پیچیده و ایجاد خفگی کنند. همچنین وسایلی که نوک تیز و برنده دارند هم نباید در اطراف گهواره نوزاد گذاشته شود.

در خیلی از فرهنگ ها نوزاد کنار والدین می خوابد اما تحقیقات نشان داده است که احتمال سندرم ناگهانی مرگ نوزاد در این نوزادان بیشتر است. استفاده از وسایلی که هوشیاری والدین را کاهش می دهد، مثل الکل، باعث می شود که والدین به اشتباه به سمت نوزاد غلت بزنند و روی او بیفتند.

ترغیب نوزاد به خواب

اگر تابحال اینکار را نکرده اید، سعی کنید برای نوزادتان برنامه خواب بگذارید، برنامه خوابی که برای نوزاد آشنا و راحت باشد. حمام کردن، کتاب خواندن و آواز خواندن والدین برای نوزادان آرامش بخش است و نوزاد این پیام را دریافت می کند که روز به پایان رسیده است. اگر برنامه را مستمر انجام دهید، نوزاد خیلی زود با آن خو می گیرد.

یادتان باشد:اگر بخشی از برنامه خواب نوزادتان این است که نیم ساعت نوزادتان را تکان دهید، هر ساعتی از شب که نوزاد بیدار شد، از شما انتظار خواهد داشت که برای برگشتن به خواب دوباره او را تکان دهید. بهترین حالت این است که نوزاد را وقتی که هنوز بیدار اما خواب آلود است در گهواره اش بگذارید. با این روش نوزاد یاد می گیرد که خودش بخوابد.

بااینکه ممکن است اول کار سخت باشد اما برخی متخصصین تصور می کنند که در این سن است که اجازه می دهید نوزاد چند دقیقه بعد از بیدار شدن گریه کند یا نق بزند. ممکن است نوزادتان در مرحله خواب سبک باشد اما شما فکر می کنید که کاملاً بیدار است. نوزاد قبل از اینکه دوباره به خواب برود، ناراحتی نشان می دهد، نق می زند و حتی گریه می کند.

امتحان کنید و ببینید که اگر نوزادتان را تنها بگذارید چه می کند البته مگراینکه این نق زدن ها و بیتابی ها بخاطر گرسنگی یا مریضی نباشد. اگر نوزادتان یاد بگیرد خودش فاقد کمک شما به خواب برگردد، خیلی کمک حالتان خواهد بود.

کی به پزشک مراجعه کنید

اگر عادات خواب نوزادتان نگرانتان کرده است حتماً با پزشک او مشورت کنید. پزشک می تواند دلیل اصلی مشکل نوزادتان را شناسایی کرده و به برطرف کردن آن کمک کند.

.

منبع :