صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

دندان قروچه ، دندان قروچه در کودکان، راههای درمان دندان قروچه

درمان دندان قروچه در بزرگسالان و درمان دندان قروچه در کودکان و دندان قروچه بچه ها در خواب و دندان قروچه در بزرگسالان و راههای درمان دندان قروچه را در آکاایران ببینید

آکاایران : یکی دیگر از عارضه های مهم که بسیار باید به آن توجه کرد و از عوارض آن پیشگیری کرد دندان قروچه یا ساییدن دندانها در خواب است . این عارضه بیشتر در کودکان پدید می آید و اما در مواردی نیز در بزرگسالان مشاهده می شود . بهتر است این مشکل با رعایت اصولی رفع بشود وگرنه شاید باعث آسیب به دندانها و یا لثه ها بشود. در این مقاله از سایت سلامت آکاایران می خواهیم به دندان قروچه و راههای درمان آن بپردازیم.

دندان قروچه

دندان قروچه عبارت است از عادت ساییدن دندان ها. عنوان قروچه معمولاً در خواب رخ می دهد ولی ساییدن یا کوبیدن دندان ها در طول روز نیز شایع است. دندان قروچه مداوم ممکن است باعث خوردگی لثه ها و استخوان های حمایت کننده از آنها در دهان شود.

 انواع دندان قروچه

در کل دو نوع دندان قروچه وجود دارد:

▪ نوع اولیه: زمانی که علت مشخص پزشکی برای بروز آن وجود ندارد.

▪ نوع ثانویه: زمانی که دندان قروچه با اختلالاتی مانند اختلالات روانی (اضطراب و افسردگی)، مصرف داروها (مانند داروهای ضدافسردگی) یا بعضی بیماری ها (مانند پارکینسون) یا آپنه تنفسی (اختلال در تنفس هنگام خواب) همراه است. در نوع ثانویه معمولا با درمان اختلال زمینه ای مشکل دندان قروچه هم حل می شود. البته در بعضی موارد، دندان قروچه به یک عادت تبدیل می شود و در این حالت با درمان و رفع مشکل زمینه ای باز هم این عادت از بین نخواهد رفت.

چرا دندان قروچه مضر است؟

به نقل از آکاایران : برخی موارد، دندان قروچه باعث شکستگی، شل شدن و افتادن دندان می شود. دندان قروچه باعث پوسیدگی دندان تا ریشه می شود. در چنین شرایطی، اعمال دندانپزشکی مثل بریج (پل گذاشتن)، روکش دندان، عصب کشی، ایمپلنت و دندان مصنوعی مورد نیاز است.

دندان قروچه نه تنها باعث خرابی و از دست دادن دندان ها می شود، بلکه باعث کاهش شنوایی، مشکلات فک صورت و مفاصل و عضلات آن و حتی تغییر شکل ظاهری صورت شما می گردد.

دندان قروچه چیست

علایم شایع

انقباض فراوان عضلات در یک طرف صورت و صداهای آزاردهنده دندان قروچه در شب. این صداها ممکن است چنان بلند باشند که دیگران را از خواب بیدار کنند. آسیب به دندان ها، لثه و استخوان حمایت کننده (در معاینه دندان، واضح است) و سردرد. چون دندان قروچه اغلب در طی خواب رخ می دهد، بیشتر افراد متوجه آن نمی شوند، اما سردرد مداوم یا آرواره (فک) زخمی نشان دهندهٔ دندان قروچه است.

چطور می توانم جلوی دندان قروچه را بگیرم؟

دندانپزشک وسیله ای مخصوص به نام محافظ دهان به شما می دهد که موقع خواب مانع از سایش دندان ها به هم شود.

اگر استرس و ترس باعث ایجاد دندان قروچه در شما می شود، با دندانپزشک یا روان پزشک در مورد راه های کاهش استرس صحبت کنید. از جمله راه های کاهش استرس، انجام ورزش است.

دندان قروچه در کودکان:

حدود ده درصد کودکان دندان قروچه می کنند.

کودکان در سنین بین چهار تا شش سالگی بیشترین احتمال ابتلا به این مشکل را دارند. در دو زمان (رویش دندان های شیری، رویش دندان های دائمی) کودکان بیشتر دندان قروچه می کنند. البته در بیشتر موارد، پس از رویش کامل دندان ها (شیری یا دائمی) این عادت در کودکان از بین می رود.

طبق تحقیقات به عمل آمده، این عارضه در پسر بچه ها بیشتر از دختربچه ها گزارش شده است.

ردیف شدن نامناسب دندان ها یا تماس غیر طبیعی بین دندان های پایینی و بالایی، کمبودهای تغذیه ای، مشکلات اضطراب و استرس کودکان، انگلهای دستگاه گوارش، آلرژی و ... از علت های این اختلال بر شمرده شده است.

دندان قروچه در اطفال

کمک به کودکانی که دندان قروچه می کنند
چه علت دندان قروچه کودک فیزیکی باشد و چه روان شناختی، کودکان ممکن است بتوانند با ریلکس و آرام شدن قبل از خواب، آن را کنترل کنند؛ برای مثال گرفتن یک دوش آب گرم، چند دقیقه گوش دادن به یک موسیقی ملایم، و یا خواندن کتاب قبل از خواب می توانند موجب آرامش کودک شوند.
برای بر طرف نمودن دندان قروچه ای که بر اثر استرس به وجود آمده است، از کودکتان بپرسید که چه چیزی موجب ناراحتی اش شده و سپس راهی را برای کمک به او پیدا کنید. مثلاً کودکی که به خاطر دوری از خانه برای رفتن به اولین اردوی مدرسه نگران است، به اطمینان بخشی پدر و مادرش در مورد اینکه هر زمان اتفاقی افتاد آن ها پیش او خواهند آمد، نیاز دارد.

دندان قروچه چه مدت طول می کشد؟

دندان قروچه کودکی معمولاً تا زمان نوجوانی از بین می رود. در اکثر کودکان با افتادن دندان های شیری، دندان قروچه هم برطرف می شود. اما تعداد کمی از کودکان تا نوجوانی هم دندان قروچه را ادامه می دهند. و اگر علت دندان قروچه استرس باشد، تا زمان برطرف شدن استرس دندان قروچه ادامه می یابد.

پیش گیری از دندان قروچه

ازآنجا که دندان قروچه واکنش طبیعی کودک به رشد است، در اکثر موارد قابل پیش گیری نیست. اما دندان قروچه ناشی از استرس با صحبت کردن مداوم با کودکتان درمورد احساساتش برای کمک به او برای کنترل آنها، قابل جلوگیری است. برای تشخیص و درمان دندان قروچه کودک را برای معاینه نزد دندانپزشک ببرید.

 گردآوری سلامت آکاایران