صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

مراودات مجازی؛ تهدیدات واقعی

حداقل نمی دانند و والدین با مشکل و اینترنت مواجه و اینترنتی و اعتیاد را در آکاایران ببینید

مراودات مجازی؛ تهدیدات واقعی

بسیاری از والدین از ماجراهای زندگی اینترنتی فرزندانشان سر در نمی آورند یا حداقل نمی دانند که چگونه باید وارد دنیای مجازی انها شد ه و از آنها مراقبت کنند.
این روزها بسیاری از والدین با مشکل استفاده بیش از حد فرزندانشان از اینترنت مواجه هستند که آنرا یک نوع اعتیاد تلقی می کنند...
 

 والدین کودکان و نوجوانان بین 15 تا 17 سال چیز زیادی درباره فعالیت های اینترنتی فرزندانشان نمی دانند و هرچه انها بزرگتر می شوند دایره اختیاراتشان در این زمینه وسیع تری نظارت بر فعالیت های آنان از سوی والدین کمتر می شود.
پژوهشها نشان داده والدین معمولآ فعالیتهای اینترنتی فرزند انشان را از سن 6 سالگی تا 9 سالگی زیر نظر دارند و  وقتی فرزندان بزرگتر می شوند والدین آنها را با دنیای اینترنتی تنها می گذارند.
اعتیاد اینترنتی محصول زندگی های پیشرفته امروزی است و در همه جای دنیا و در هر سنی شایع است.
والدین یک کودک خردسال کره ای به قدری غرق نگهداری یک کودک مجازی بودند که از کودک خود غافل شدند و او از گرسنگی تلف شد.
این هم خلاصه ای از یک خبر تراژیک است که اخیرا منتشر شده است که به دنبال این اتفاق کره جنوبی ممنوعیت هایی در زمینه استفاده از اینترنت در این کشور اعلام کرده است.
طبق گفته روانشناسان برخی از نشانه های اعتیاد اینترنتی شامل موارد زیر است
* وقتی افراد هر 5 دقیقه یک بار ایمیل خود را چک می کنند.
* وقتی از گذراندن وقت در چت روم ها بیشتر از صحبت کردن با اعضای خانواده و دوستانشان لذت می برند.
* وقتی دوستان و خانواده کاربران از عادات اینترنتی آنها ابراز نگرانی می کنند .
* وقتی کاربران درباره تعداد ساعت هایی که در اینترنت گذرانده اند پنهان کاری می کنند.
* وقتی افراد از اینترنت برای فرار از مشکلاتشان استفاده می کنند.
* وقتی که افراد از دسترسی نداشتن به اینترنت برای چند ساعت احساس خوبی ندارند و احساس کسالت و خستگی می کنند.
عوارض و پیامدهای استفاده اعتیاد گونه از اینترنت 
* تضعیف هنجارهای جامعه و دگرگونی ارزشها
* از بین رفتن روابط اخلاق مدارانه در کانون گرم خانواده
* به وجود آمدن روحیه خشونت گزینی در بین جوانان و نوجوانان
والدین معمولآ فعالیتهای اینترنتی فرزند انشان را از سن 6 سالگی تا 9 سالگی زیر نظر دارند و وقتی فرزندان بزرگتر می شوند والدین آنها را با دنیای اینترنتی تنها می گذارندپیشگیری از خطرات اینترنتی
روانشناسان همچنین راههایی برای جلوگیری از اعتیاد اینترنتی عنوان کرده اند که از آن جمله می توان به تعین محدودیت های زمانی و جایگزین کردن تفریحات سالم مثل گشت و گذار و ورزش و ترویج فرهنگ کتابخوانی و شرکت در مهمانی های دوستانه و خانوادگی اشاره کرد.
همچنین:
* بخاطر داشته باشید که دسترسی غیر مجاز به رایانه و اطلاعات آن و پست الکترونیکی کاری غیر ممکن نیست .
* از ذخیره کردن «کلمه های عبور» اینترنت و پست الکترونیکی خود از مراکز اینترنتی مطمئن استفاده کنید ، زیرا بزهکاران با نصب نرم افزارهای خاص بر روی رایانه شما ، قادر خواهند بود کلمات تایپ شده توسط شما را کشف و به راحتی به «شناسه» و « کلمه عبور» شما دست یابند .
*همان طور که مراقب فرزندانتان درمورد خطرات احتمالی موجود در محیط کوچه و خیابان هستید ، آنها را از خطرات نهفته در اینترنت آگاه نمایید.
* بهتر است رایانه را در منزل در مکانی قرار دهید که در دید و دسترسی کلیه اعضاء خانواده باشد.
*پدران و مادران باید بدانند که فرزندان آسیب پذیرند و باید برای مقابله و پیشگیری از لغزش و انحرافات آمادگی داشته باشند.
چگونه می توان کودکان، نوجوانان و جوانان را برای استفاده صحیح از اینترنت کمک نمود :
نمی توان از افراد به خصوص جوانان یا نوجوانان خواست وارد اینترنت نشوند . نوجوانان از جمله کاربران اصلی اینترنت هستند و علاقه زیادی دارند از طریق چت در اینترنت با دیگران گفتگو نمایند.
پس :
* با فرزندان خود درباره آنچه در اینترنت انجام می دهند صحبت کنید و آنها را تشویق کنید به هنگام گشت و گذار در اینترنت ، پدر و مادر ، آموزگار یا سرپرست خود را در جریان بگذارند.
متخصصین و کارشناسان توصیه می کنند رایانه ای که نوجوان و جوان از آن استفاده می کند باید در نشیمن گاه خانه ، جایی که والدین و سرپرستان بر آن نظارت دارند قرار داده شود . این اقدام نوجوانان و جوانان را تشویق می کند وقتی به مسأله نگران کننده ای برخورد کردند بزرگترها را در جریان بگذارند
* بکارگیری نرم افزارهایی که به والدین امکان دهد محتویات اینترنت را کنترل کنند می تواند مفید باشد ، البته توجه داشته باشید که برخی فیلتر گذاری ها پیش پا افتاده است وسایت های مفید را نیز مسدود می کند .
* بسیاری از والدین بیش از پیش نگران پیام های نامناسبی هستند که صندوق ایمیل نوجوانشان ارسال می شود.این پدیده ناشی از این واقعیت است که محصولات پور نوگرافی از جمله شایع ترین انواع ایمیل های تبلیغاتی است.
* یکی ازراه های پرهیز از این دردسر ایجاد دو آدرس ایمیل برای کودکان و نوجوانان است. یکی از این آدرس ها ، ایمیل خصوصی است که برای ارسال پیام با آشنایان و دوستان کودک و نوجوان مورد استفاده قرار می گیرد و دیگری یک آدرس عمومی است برای گشت و گذار در اینترنت و ثبت در وب سایت های مختلف به این ترتیب ایمیل های ناخواسته ، وارد صندوق عمومی خواهد شد و والدین می توانند آن را کنترل کنند.
منبع:تبیان
ویرایش و تلخیص:آکاایران