صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

یـعـنی دارم مادر می شم؟

یـعـنی دارم مادر می شم؟ تست های بارداری و تست بارداری و بیبی تست را در آکاایران ببینید






آمار نشان می‌دهد، سالانه بیش از 2 میلیون تست بارداری در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد. این تست‌ها با اندازه‌گیری میزان نوعی هورمون ‌بارداری تا 99 درصد می‌توانند نشان دهند خانمی باردار است یا خیر. با توجه به کیفیتی که این تست دارد، می‌توان آن را از روز اول عقبگرد عادت ماهانه یا 3 روز قبل از آن استفاده کرد و جواب گرفت اما آیا می‌دانید این تست‌ها دقیقا چطور عمل می‌کنند و مناسب چه افرادی هستند؟



تست‌ها چطور کار می‌کنند؟

این تست‌ها می‌توانند وجود یک هورمون خاص بارداری به نام B-HCG را در ادرار تشخیص دهند. این هورمون ابتدا توسط تخمک، سپس جفت ترشح می‌شود و وجود آن در ادرار نشانه بارداری است. به عبارت دیگر، این هورمون توسط سلول‌هایی که در آینده جفت را تشکیل می‌دهند به محض این‌که رویان در جداره رحم جا گرفت، شروع به ترشح می‌کند. این هورمون در زنان غیرباردار وجود ندارد و 8 روز بعد از لقاح وجود آن قابل‌تشخیص است. میزان هورمون HCG هر 2 تا 3 روز 2 برابر می‌شود و در هفته 12 بارداری به حداکثر خود یعنی به 7‌‌می‌رسد. بعد از آن شروع به کاهش می‌کند و به‌دلیل همین پایین آمدن است که حالت تهوع در 3 ماهه نخست بارداری کم‌کم متوقف می‌شود. با این حال حتی بعد از این مدت هم به کمک یک آزمایش خون یا ‌آزمایش ادرار می‌توان وجود آن را در خون تشخیص داد. وقتی تست بارداری را در ادرار قرار می‌دهید، رنگ تست تغییر می‌کند و براساس دستورالعملی که روی بسته آن درج شده شما می‌توانید بفهمید تغییر رنگ تست به چه معنی است. درصورتی که شما به درستی از تست استفاده کنید و تستی که تهیه کرده‌اید مربوط به کمپانی معتبری باشد، تا 99 درصد جواب آن صحیح است. درصورتی که جواب تست مثبت باشد به یقین شما باردار هستید اما اگر جواب منفی بود ممکن است باردار نباشید یا این‌که قبل از موقع از تست استفاده کرده باشید، پس بهتر است مدتی بعد دوباره آزمایش را تکرار کنید.



چه زمانی از استفاده کنیم؟

بهترین کار این است که منتظر نمایان شدن علائم بارداری بنشینید! با قطع دوره‌های ماهانه و آغاز حالت تهوع شما می‌توانید از این تست‌ها استفاده کنید اما خیلی عجله نکنید، چون اگر پیش از موقع استفاده کنید، احتمال جواب منفی زیاد است. بسیاری از افراد بعد از این‌که بدون پیشگیری، رابطه جنسی برقرار می‌کنند از تست‌های بارداری استفاده می‌کنند تا مطمئن شوند باردار نیستند. درحالی‌که این کار بی‌فایده است. بعد از اینکه لقاح صورت می‌گیرد، 6 تا 7 روز طول می‌کشد تا تخمک ‌بارورشده به رحم برسد و لانه‌گذاری کند و هورمون بارداری ترشح شود. حتی بعد از 6 تا 7 روز هم میزان این هورمون آنقدر نیست که بارداری را نشان دهد. بعد از 10 روز که از لقاح گذشت و هورمون به اندازه کافی ترشح شد، می‌توانید از تست‌های بارداری برای تشخیص این‌که باردار هستید یا خیر استفاده کنید.



چطور استفاده کنیم؟

تست‌های بارداری حاوی پادتن‌هایی هستند که در مواجهه با هورمون بارداری عکس‌العمل ‌نشان می‌دهند. یک خط آبی یا دو خط قرمز یا... می‌تواند نشانه باردار بودن یا نبودن شما باشد. از آنجا که این علائم باتوجه به مارک تست متفاوت است، بهترین کار مطالعه دستورالعمل ذکر شده روی جعبه تست است. در حال حاضر حتی تست‌هایی وارد بازار شده‌اند که می‌توانند تاریخ بارداری شما را هم مشخص کنند. روی اکثر تست‌های بارداری در مورد زمانی که باید مورد استفاده قرار گیرند، مطلبی درج نشده، زیرا میزان هورمون در این زمان ادرار بسیار زیاد است و درصورتی که باردار باشید احتمال دیدن جواب مثبت بیشتر است. خوردن مایعات زیاد قبل از انجام تست سبب رقیق شدن ادرار می‌شود و در این حالت ممکن است جواب تست درست نباشد.