صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

دانستنی هایی راجع به لباس مخصوص شیردهی

فواید لباس مخصوص شیردهی و لباس مخصوص بارداری و لباس شیردهی مجلسی و لباس مخصوص شیردهی و عکس لباس شیردهی را در آکاایران ببینید

آکاایران: مجموعه: بهداشت مادر کودک

آکاایران: دانستنی هایی راجع به لباس مخصوص شیردهی

مادران برای این که شیر دادن خود را از نظر دیگران بپوشانند، باید در انتخاب لباس و لباس زیر دقت کنند

 

  استفاده از لباس مناسب برای شیر دادن به مادران کمک می کند تا از شیر دادن به نوزاد خود بیشتر لذت ببرند.
انتخاب لباس زیر مناسب
سینه بند مخصوص شیر دادن، در قسمت جلو دارای آویزی است که هنگام شیر دادن به نوزاد آن را باز می کنند.


هنگام بارداری از لباس زیری استفاده می شود که اندازه های آن یک شماره بزرگ تر از اندازه عادی باشد. قبل از تولد نوزاد بایستی یک یا دو دست لباس زیر که یک شماره بزرگ تر از لباس زیر قبلی است، تهیه شود تا برای وقتی که از سینه ها شیر می آید، مناسب باشد.


دو هفته بعد از تولد نوزاد، میزان تولید شیر ثابت می شود و پستان به حداکثر اندازه می رسد. در این هنگام ممکن است مادر به لباس زیر جدیدی نیاز پیدا کند. از پوشیدن لباس زیر تنگ خودداری شود، زیرا این لباس زیرها باعث عفونی شدن پستان می شوند.


مادران برای انتخاب و خریدن لباس زیر مخصوص شیردهی به این نکات توجه کنند:
– از پوشیدن لباس زیرهایی که در زیرشان فنر دارد پرهیز کنند. این فنرها به سینه فشار وارد می کنند و باعث عفونت آن می شوند.


– جنس لباس زیر و به ویژه جنس جام های آن باید ۱۰۰ درصد از پارچه نخی و فاقد هر گونه آستر پلاستیکی باشد. پارچه پلاستیکی مانع تنفس پوست بدن می شود.


– لباس زیری تهیه کنند که قزن قفلی آن به آسانی با یک دست باز شود و برای باز کردن آن مجبور نباشند نوزاد را از بغل خود روی زمین بگذارند. لباس زیرهایی که در زیر دارای یک ردیف قزن قفلی هستند و با هم باز می شوند، مناسب نیستند. لباس زیری خوب است که قزن قفلی ساده آن در بالای هر جام باشد و بتوان به طور جداگانه یکی را باز کرد و دیگری را بسته نگه داشت. وقتی که آویز جلو لباس زیر باز است، جام لباس زیر باید بتواند سینه را در وضعیت طبیعی نگه دارد.


– در دوره شیردهی یک مادر شیرده، دست کم به سه دست لباس زیر مخصوص نیاز دارد که وقتی یکی از آن ها را می پوشد، دیگری در ماشین لباس شویی و سومی روی بند باشد.
استفاده از دستمال در لباس زیر
اگر پستان چکه می کند، برای جذب شیر می توان از یک دستمال تا شده استفاده کرد. از یک پوشک نوزاد هم می توان دایره هایی به قطر ۱۰ سانتی متر درآورد و از آن ها به عنوان خشک کن استفاده کرد. پارچه یا دستمالی را که به عنوان خشک کن به کار برده می شود را نباید اتو کشید! پارچه اتو کشیده و پارچه های سنتزی و پلاستیکی قدرت جذب آب را ندارند. دستمال یا پارچه ای که برای جذب شیر داخل جام لباس زیر گذاشته می شود، باید مرتب عوض شود تا سینه ها خشک بماند. لباس زیر مخصوص شیر دادن را می توان از فروشگاه های بزرگ و داروخانه ها خریداری کرد.

 

  استفاده از لباس شیر دهی به مادران کمک می کند تا از شیر دادن به نوزاد خود بیشتر لذت ببرند

 
طرح ها و لباس های مخصوص مادران شیرده
خانم هایی که تازه صاحب نوزاد شده اند، وقتی برای معاینه به پزشک اطفال مراجعه می کنند، نمی توانند به خوبی نوزاد خود را شیر بدهند. این مادران به علت نامناسب بودن لباسشان وقتی نوزاد گریه می کند، نمی توانند به سرعت لباس خود را باز کنند و با شیر دادن به نوزاد، او را ساکت نمایند. در این موقعیت، این مادران، مضطرب و آشفته می شوند. پوشیدن لباس مناسب و رعایت نکاتی چند، این مشکل را برطرف می کند.


لباس ها و بلوزهای مخصوص شیر دادن باید جلو باز باشند و دکمه های آن ها طوری باشد که به راحتی باز شوند و نوزاد بتواند به سرعت سینه را بگیرد و از آن تغذیه کند.


مادران اگر از لباس زیر استفاده می کنند، زیرپوشی بپوشند که کوتاه و راحت باشد، تا بتوانند به آسانی آن را بالا بزنند.


بلوزها و لباس های جلو بسته و یک پارچه برای شیر دادن مناسب نیستند، اما می توان این لباس ها را طوری سفارش داد یا دوخت که پیش سینه های آن ها قابل باز شدن باشند.


لباس مخصوص شیر دادن باید گشاد و راحت باشد، به طوری که هنگام شیر دادن بتوان به آسانی آن را از کمر بالا زد و به نوزاد شیر داد.


وقتی از بلوز جلو باز و دکمه دار استفاده می شود، بهتر است دکمه های آن را از پایین به بالا باز کرد. می توان قسمت باز شده و دامن لباس را روی سر نوزاد انداخت تا هنگام شیر خوردن نوزاد سینه پیدا نباشد.


شال و روسری بلند نیز، ضمن جذاب بودن، وسیله خوبی برای پوشاندن نوزاد هنگام شیر خوردن است.


این لباس ها مهم ترین طرح ها و مدل هایی هستند که در کاتالوگ ها و ژورنال های خیاطی دیده می شوند.


مادران می توانند در انتخاب لباس، از رنگ ها و طرح هایی استفاده کنند که لکه شیر را نشان ندهد. پارچه های سفید، کم رنگ و چسبنده برای این منظور مناسب نیستند.


هنگام شیر دادن، برای پوشیدن لباس های قبل از بارداری و بازگشت به پوشش عادی نباید عجله کرد. پوشیدن لباس های عادی برای بیشتر مادران، زودتر از نُه ماهگی کودک مقدور نیست. بلوز و لباس تنگ، سینه و سرسینه را فشار می دهد و آن را ناراحت می کند. اصطکاکی که این لباس ها به سینه وارد می کنند، ممکن است باعث تحریک و ترشح بی موقع شیر شوند.


مادران برای این که شیر دادن خود را از نظر دیگران بپوشانند، باید در انتخاب لباس و لباس زیر دقت کنند. این پوشش ها را قبلاً در برابر آینه امتحان کنند و لباسی تهیه کنند که راحت باشد و بتوانند در آن در تمام جهات حرکت کنند و به راحتی به نوزاد شیر بدهند. لباس باید طوری باشد که بتوانند سر نوزاد را زیر لباس بگیرند و مجبور نباشند پستان خود را برای تغذیه نوزاد بیرون آورند.
ساک ویژه شیر دادن به نوزاد
یکی از طرح های جالب برای شیر دادن به نوزاد، ساک بغلی ویژه کودکان شیرخوار است. این ساک ها در تمام کشورها، توسط مادرانی که دارای فعالیت کشاورزی یا کارهای دیگر هستند مورد استفاده قرار می گیرد. پارچه ای که برای دوخت این ساک ها به کار می رود از جنس لباس محلی یا بومی مردم هر منطقه است.


نوزاد را در ساک بنددار، تقریبا سینه مادر می بندند. هنگام شیر دادن، مادر قسمتی از ساک را که سر نوزاد را پوشانده است، بلند می کند و به او شیر می دهد. استفاده از این روش، فعالیت مادر را محدود نمی کند و وی را مجبور به نشستن و ترک فعالیت نمی نماید. مادر با استفاده از این ساک می تواند نوزاد را در هر جا و هر موقعیتی، فاقد این که معلوم باشد، شیر بدهد.


به طور کلی پوشاک مناسب برای مادران شیرده عبارت اند از:
– لباس زیر مخصوص
– دستمال نخی یا پارچه مخصوص برای خشک کردن سینه
– لباس و بلوز گشاد
– ساک ویژه شیر دادن به نوزاد

 


.

منبع : beytoote.com