صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

چرا آمار سرطان پستان در میان زنان ایرانی زیاد است؟

سئو:چرا آمار سرطان پستان در میان زنان ایرانی زیاد است؟ و سرطان پستان سرطان سینه زنان و جلوگیری سرطان پستان نشانه و برداشتن سینه سرطان پستان و درباره سرطان پستان را در آکاایران ببینید

آکاایران: چرا آمار سرطان پستان در میان زنان ایرانی زیاد است؟

آکاایران: چرا آمار سرطان پستان در میان زنان ایرانی زیاد است؟

آمار سرطان پستان Breast cancer در ایران زیاد است و این به سبک زندگی زنان وابسته است، امروز درباره دلیل این آمار زیاد در ایران با هم به بحث می پردازیم. معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قزوین با اشاره به این که سرطان ها دومین عامل مرگ و میر در ایران و اغلب کشورهای اروپایی است، به مهم ترین دلایل افزایش آمار مبتلایان به سرطان پستان در ایران اشاره کرد و گفت: سبک زندگی ناسالم، عامل ۷۰ درصد ابتلا به انواع سرطان ها از جمله سرطان پستان به شمار می رود.

 

به گزارش نیک شو، دکتر سعید اسکویی در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: کم تحرکی، ورزش نکردن، مصرف غذاهای پر نیترات مثل سوسیس و کالباس، فست فود، مصرف کم میوه ها و سبزی ها، استفاده غلط از ظروف پلاستیکی شفاف برای مصرف مواد غذایی گرم، ژنتیک و چاقی از جمله عواملی هستند که احتمال ابتلا به انواع سرطان ها مثل سرطان پستان را در افراد افزایش می دهد.

نماد سرطان سینه

 

وی با بیان این که زنان همواره باید به ظهور غده روی پستان ها توجه ویژه دارا باشند، اظهار کرد: برخی خانم ها متاسفانه به غده روی پستان خود بی توجهی کرده و زمانی به پزشک مراجعه می کنند که اندازه غده بزرگ تر شده است و به درمان های سخت تری نیاز دارد. در صورتی که اگر بیمار وقتی که اندازه غده هنوز زیر پنج سانتیمتر است به پزشک مراجعه کند، بیماری اش به راحتی قابل تشخیص و درمان است.

 

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قزوین در خصوص افراد در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان یادآور شد: افرادی که بستگان درجه یک شان شامل مادر و خواهر مبتلا به سرطان پستان شده اند، لازم است مراقبت های بیشتری انجام داده و سالانه یک بار ماموگرافی کنند، در غیر این صورت بهتر است افراد بالای ۴۰ سال هر سه سال یک بار ماموگرافی انجام دهند.

 

اسکویی با تاکید بر این که با در پیش گرفتن سبک زندگی سالم احتمال ابتلا به سرطان ها از جمله سرطان پستان به شکل چشمگیری کاهش پیدا کند، خاطرنشان کرد: مصرف سرشار از میوه ها و سبزی های حاوی اکسیدان مثل انواع مرکبات، متعادل نگه داشتن وزن بدن، استفاده ماهانه سالمندان و میانسالان از قرص های ویتامین D3 که هم اکنون در مراکز جامع سلامت توزیع و به طور رایگان در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد و همچنین ورزش کردن، تاثیر بسزایی در افزایش سلامت جسمی و جلوگیری از ابتلا به انواع سرطان ها دارد.

سالانه ۷ هزار زن ایرانی به این سرطان مبتلا می شوند لذا با توجه به این که ۷۰ درصد این بیماران بالای ۵ سال عمر می کنند اکنون حدود ۷۰ هزار زن مبتلا به این بیماری در کشور داریم و این آمار کمی نیست! بویژه آن که سن ابتلا به سرطان سینه در ایران ۵ سال پایین تر از سطح جهانی است. در زمان حاضر به طور متوسط سن ابتلا به این بیماری در ایران بین ۴۵ تا ۵۵ سال است در حالی که این سن در کشورهای غربی بین ۵۰ تا ۶۰ سال است.

 

بیماری سرطان پستان مانند سایر بیماری های سرطان ۴ مرحله اول تا چهارم دارد،مرحله اول آن کاملا قابل علاج قطعی است،مرحله دوم و سوم،مرحله کلینیکی است که بیمار باید تحت درمان های خاص و عمدتا جراحی و شیمی درمانی قرار گیرد؛ اما مرحله چهارم زمانی است که بیماری خیلی پیشرفت کرده است و کار زیادی برای آن نمی توان انجام داد.

 

دکتر محمداسماعیل اکبری،رئیس مرکز تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دراین باره می گوید:در سرطان سینه،مبتلایان شانس بالایی برای زنده ماندن داشته و پس از درمان،احتمال بازگشت و عود مجدد بیماری وجود دارد. بنابراین بیماران مبتلا به سرطان سینه باید تحت نظر پزشک معالج قرار بگیرند.

انجام منظم ماموگرافی برای تشخیص سرطان پستان ضروری است

 

دکتر اکبری با بیان این که احتمال پیشگیری از ۴۰ درصد انواع سرطان ها وجود دارد،اظهار کرد:سرطان سینه نیز یکی از انواع سرطانی است که به راحتی می توان با تشخیص زود رس از آن پیشگیری کرد و تنها شرط آن،هوشیار بودن مردم جامعه بخصوص زنان است. رئیس مرکز تحقیقات سرطان با بیان این که سابقه فامیلی احتمال ابتلا به سرطان سینه را ۵ برابر افزایش می دهد،اذعان کرد: از این رو پیشگیری از این سرطان بسیار حائز اهمیت است

 

تا این بیماری در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود.وی با بیان این که نازایی و عدم شیردهی زنان از عوامل ابتلا به سرطان سینه به شمار می رود،خاطرنشان کرد:زنانی که پس از بارداری شیردهی نداشته یا نازا هستند، یکی از فاکتورهای خطر برای ابتلا به این سرطان را دارا هستند.

 

دکتر حمیدرضا میرزایی که در زمینه سرطان شناسی تحقیق می کند،معتقد است:سرطان سینه شایع ترین بدخیمی در زنان کشور است که برخلاف بسیاری از بیماری ها، تنها انسان مدرن نیست که با عارضه سرطان سینه دست به گریبان است،متون تاریخی نشان دهنده این حقیقت است که پزشکان قدیمی نیز در جستجوی راهی برای درمان این بیماری بوده اند.استعمال دخانیات و بخصوص قلیان از عوامل بسیار خطرناک ابتلا به سرطان سینه به شمار می رود.

 

همچنین افزایش وزن غیرطبیعی و مصرف ترکیبات هورمونی زنانه به صورت غیرعلمی نیز از عوامل موثر در ابتلا به این سرطان محسوب می شود. همچنین سابقه فامیلی و سقط جنین غیرطبی از عوامل موثر در ابتلا به سرطان سینه محسوب می شود. دکتر آسیه الفت بخش،عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی درباره نشانه های این بیماری می گوید:درد، التهاب،تورم،قرمزی و فرو رفتگی نوک سینه از علائم شایع سرطان سینه به شمار می رود.

 

به گفته وی، سن بالا، سابقه فامیلی ابتلا به سرطان، اولین حاملگی بالای ۳۰ سال، قاعدگی زیر ۱۲ سال، یائسگی بالای ۵۵ سال، عدم حاملگی، عدم شیردهی و هورمون درمانی بعد از یائسگی از عوامل خطر در ابتلا به سرطان سینه هستند. دردهای شایع سینه به دو دسته دوره ای و غیردوره ای تقسیم می شود که دردهای دوره ای در زنان ۳۰ تا ۳۵ ساله در نیمه دوم قاعدگی یا در صورت مصرف هورمون دیده می شود.دردهای دوره ای غالبا دو طرفه هستند و به علت شدت درد به زیر بغل منتشر می شوند و همچنین با مصرف کافئین یا در صورت اضطراب و افسردگی تشدید می شوند و عموما علت این دردها تغییرات هورمونی است.

 

عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران در خصوص دردهای غیردوره ای گفت:این دردها فاقد ارتباط با قاعدگی هستند،معمولا در افراد بالای ۴۰ سال دیده می شود و ماهیت سوزنی یا کششی دارند.علت دردهای غیردوره ای عموما کیست های ناحیه سینه،دردهای قلبی عضلانی، توده های خوش خیم یا بدخیم سینه هستند.

 

یکی دیگر از نگرانی های زنان در ارتباط با سرطان پستان به بحث زیبایی و حفظ تناسب اندام آنها برمی گردد.پزشکان ایرانی تقریبا از حدود ۲۰ سال پیش در عمل جراحی سرطان سینه قادر به حفظ سینه ها هستند.ضمن این که استفاده از پروتزهای سینه می تواند نگرانی خانم ها را دراین باره برطرف کند.با این حال زنان جامعه ما باید برای تشخیص و پیشگیری از سرطان سینه،ماهی یک بار معاینه کلینیکی و سالی یک بار ماموگرافی را فراموش نکنند.

 

 

.

منبع : niksho.com