صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

بیماری بهجت چیست؟

سندرم یا بیماری بهجت (Behcets) اختلالی است که چندین دستگاه بدن را درگیر کرده و جزو بیماری های روماتولوژیک طبقه بندی می شود. این بیماری اغلب در افراد جوان بروز می کند و مردان و زنان به یک نسبت درگیر آن می شوند. را در آکاایران ببینید

آکاایران: بیماری بهجت چیست؟

سندرم یا بیماری بهجت (Behcets) اختلالی است که چندین دستگاه بدن را درگیر کرده و جزو بیماری های روماتولوژیک طبقه بندی می شود. این بیماری اغلب در افراد جوان بروز می کند و مردان و زنان به یک نسبت درگیر آن می شوند.

آکاایران: بیماری بهجت چیست؟

این بیماری بسیار نادر می باشد. در این بیماری رگ های خونی ملتهب می شوند، اما هنوز نمی دانیم علت التهاب رگ های خونی چیست.
علائم بیماری بهجت
التهاب در این بیماری منجر به بروز علائم متعددی می گردد و در ابتدا ممکن است این علائم را ناشی از بیماری بهجت ندانید. این علائم از فردی به فرد دیگر فرق می کند و علائم به خودی خود می آیند و می روند. علائم بستگی به منطقه درگیر این بیماری دارد.
مناطق شایع درگیر در این بیماری عبارتند از:
1- دهان: زخم دردناک دهان شبیه زخم های سرطان است و یکی از شایع ترین علامت ها می باشد. به یک باره ضایعات دور دهان تبدیل به زخم های دردناک می شوند. معمولا این زخم ها بعد از 7 تا 21 روز التیام می یابند، اگرچه این زخم ها دوباره بوجود می آیند.
2- پوست: ضایعات پوستی نیز در این بیماران وجود دارد. مشکلات پوستی می تواند متفاوت باشد. برخی افراد، زخم های جوش مانندی را در بدن دارند. سایر افراد، برآمدگی های قرمز و حساس را به خصوص در پایین پاها دارند.
3- چشم: این بیماری موجب التهاب چشم ها نیز می شود. قرمز شدن، دردناک بودن و تاری دید از علائم چشمی این بیماری است. التهاب در عروق خونی شبکیه چشم رخ می دهد و یک عارضه جدی را بوجود می آورد.
برخی محققان بر این باورند که ویروس ها و یا باکتری ها در افرادی که ژن های مخصوص این بیماری را دارند، ممکن است از عوامل خطر بروز این بیماری باشند
4- اندام تناسلی: افراد مبتلا به این بیماری، زخم هایی را در اندام تناسلی دارند. معمولا زخم ها در کیسه بیضه و یا فرج (مادگی) رخ می دهد. زخم ها به صورت ضایعه قرمزرنگ ظاهر می شوند. معمولا زخم های اندام تناسلی دردناک هستند.
5- مفاصل: ورم و درد مفاصل نیز یکی دیگر از علائم این بیماری است. اغلب ورم و درد مفاصل، زانو را درگیر می کند. قوزک پا، آرنج ها و یا مچ دستان نیز ممکن است درگیر شوند. علائم ممکن است 1 تا 3 هفته باقی بماند و خود به خود از بین برود.
6- سیستم عروقی: التهاب در رگ ها و شریان های بزرگ نیز ممکن است در افراد مبتلا رخ دهد. هنگامی که لخته خون بوجود آید، قرمز شدن، دردناک بودن و ورم در بازوها و یا پاها دیده می شود. در حقیقت، علائم این بیماری به علت التهاب عروق (واسکولیت) می باشد. التهاب در شریان های بزرگ باعث آنوریسم (ورم دیواره رگ) و باریک شدن عروق و یا انسداد رگ می شود.
7- دستگاه گوارش: علائم این بیماری در دستگاه گوارش شامل شکم درد، اسهال و یا خونریزی می باشد.
8- مغز: این بیماری می تواند موجب التهاب مغز و سیستم عصبی گردد که باعث سردرد، تب، سرگیجه، عدم تعادل و یا سکته می گردد.
علل بیماری بهجت
پزشکان هنوز علت واقعی این بیماری را نفهمیده اند.
به هر حال عوامل ژنتیکی و محیطی در ایجاد این بیماری نقش دارند.
چندین ژن در رابطه با این بیماری یافت شده است.
برخی محققان بر این باورند که ویروس ها و یا باکتری ها در افرادی که ژن های مخصوص این بیماری را دارند، ممکن است از عوامل خطر بروز این بیماری باشند.
عوامل خطر بیماری بهجت
- سن: این بیماری در بین زنان و مردان 20 تا 30 ساله شایع است، کودکان و نوجوانان نیز ممکن است به این بیماری مبتلا شوند. اگر این بیماری در سنین کم رخ دهد، علائم آن خطرناک تر می شود.
- موقعیت مکانی: مردمان ترکیه، ایران، عراق، ژاپن و چین بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند.
- جنسیت: اگرچه این بیماری هم مرد و هم زن را تحت تاثیر قرار می دهد، اما معمولا در بین مردان شایع تر است.
- ژن: ژن های مخصوصی یافت شده اند که در ارتباط با بروز این بیماری می باشند.
- سیگار کشیدن: مواد شیمیایی موجود در سیگار می تواند موجب تخریب DNA گردد و این تخریب موجب افزایش ابتلا به این بیماری می شود.
عوارض بیماری بهجت
علائم این بیماری می آید و می رود و این علائم بعد از 20 سالگی، کمتر خطرناک می باشد.
التهاب چشمان می تواند منجر به کاهش بینایی و حتی کوری شود.
تشخیص بیماری بهجت
- پزشک با دیدن علائم می تواند این بیماری را تشخیص دهد.
با بررسی آزمایش خون و دیگر آزمایشات لازم، پزشک می تواند از رد دیگر بیماری ها مطمئن شود.
از آنجایی که تقریبا همه افراد مبتلا به این بیماری، زخم دهان دارند، پس وجود زخم دهانی نشانه ای از این بیماری می تواند باشد. اگر زخم های دهانی طی 12 ماه، حداقل سه بار بوجود آمده باشند نیز معیار تشخیص این بیماری می باشد.
برای درست تشخیص دادن این بیماری حداقل به دو نشانه دیگر نیاز دارید، از قبیل:
- زخم های تناسلی مکرر
- علائم التهاب در چشمان
- بثورات و یا زخم های پوستی همانند جوش
- مثبت بودن آزمایش Pathergy : در این آزمایش، پزشک سوزن استریل را وارد پوست شما می کند و دو روز بعد، آن منطقه را مورد بررسی قرار می دهد. اگر این آزمایش مثبت بود، یک برآمدگی کوچک و قرمز رنگ در زیر آن منطقه پوستی که سوزن وارد شده، دیده می شود.
وجود این برآمدگی نشاندهنده آن است که آسیب جزئی باعث فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی می شود.
درمان بیماری بهجت
هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد.
عواملی همچون سن و جنس بر درمان های تجویز شده توسط پزشک تاثیر دارند.
به طور کلی برای کنترل علائم، پزشک تجویزهای زیر را می کند:
- کرم ها، ژل ها و یا پمادهایی برای پوست
- شستشودهنده های دهان
- قطره های چشم
- کورتیکواستروئید برای کنترل التهاب
- داروهای سرکوب گر سیستم ایمنی
- داروهای تنظیم کننده فعالیت سیستم ایمنی
مقابله با بیماری بهجت
- در زمان درد، استراحت کنید.
- ورزش کنید. هنگامی که انرژی دارید، فعال باشید. پیاده روی و یا شنا می تواند در شما احساس بهتری را ایجاد کند.
- وزن خود را کنترل کنید. داشتن رژیم فقیر باعث بروز این بیماری نمی شود، اما توصیه می شود که رژیم متعادل با مقدار زیاد میوه ها و سبزیجات مصرف کنید. مصرف چربی و قند را کم کنید.
- با افراد مبتلا به این بیماری در ارتباط باشید.

.

منبع :