صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

انجام چه آزمایشاتی برای خانم ها مفید است؟

انجام تست های غربالگری در زمان مناسب بهترین راه تشخیص بیماری های مختلف است و حتی زمانی که این بیماری ها علایمی نداشته باشند. را در آکاایران ببینید

آکاایران: انجام چه آزمایشاتی برای خانم ها مفید است؟

انجام تست های غربالگری در زمان مناسب بهترین راه تشخیص بیماری های مختلف است، حتی زمانی که این بیماری ها علایمی نداشته باشند.

آکاایران: انجام چه آزمایشاتی برای خانم ها مفید است؟

باهم برخی از تست های غربالگری را که پزشک به شما پیشنهاد می کند، مرور می کنیم :
1- سرطان سینه
فرد با انجام تست غربالگری و تشخیص اولیه سرطان سینه، تا حد زیادی شانس خود را برای بهبودی و زنده ماندن افزایش می دهد، زیرا هرچه توده سرطانی کوچک تر باشد، کمتر به نقاط دیگر بدن از جمله سیستم لنفاوی دست اندازی می کند و درمان راحت تر انجام می گیرد.
اگر 30 یا 40 ساله هستید، باید خودتان در منزل معاینه سینه را انجام دهید (برای انجام صحیح این کار باید از پزشک متخصص سئوال کنید) تا از عدم وجود هر نوع توده ای در سینه تان مطمئن گردید، و اگر مسن هستید، باید تحت نظر پزشک، هر چند وقت یک بار، تست های غربالگری سرطان سینه را انجام دهید. انجام تست پاپ اسمیر در پیشگیری از سرطان دهانه رحم بسیار موثر است.
تست غربالگری برای سرطان سینه: انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند خانم های 40 تا 50 ساله باید هر سال ماموگرافی سینه را انجام دهند و خانم های 50 تا 75 ساله، باید هر دو سال یک بار این تست را تحت نظر پزشک انجام دهند. ماموگرافی، سرطان سینه را در اوایل ایجاد آن (حتی زمانی که علایم مشخصی ندارد) نشان می دهد. دوز پایین اشعه x نیز توده سرطانی سینه را قبل از آن که فرد احساسش کند، تشخیص می دهد.
2- سرطان دهانه رحم
دهانه رحم به طرف واژن است. عفونت مزمن با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) عامل خطر مهمی برای ایجاد سرطان دهانه رحم می باشد. با انجام تست غربالگری می توانید سریعا به وجود این سرطان پی ببرید و آن را درمان کنید. همچنین با انجام تست غربالگری، سلول های غیرطبیعی و پیش سرطانی موجود در دهانه رحم که به راحتی قابل برداشتن هستند را تشخیص داده و از ایجاد سرطان جلوگیری کنید.
تست غربالگری برای سرطان دهانه رحم :  تست پاپ اسمیر برای بررسی سلول های غیرطبیعی که بعد ها منجر به سرطان می شوند، انجام می گیرد. در این تست، پزشک متخصص زنان، نمونه ای از سلول های دهانه رحم را برداشته و آن را به آزمایشگاه می فرستد. این تست از سن 21 سالگی می تواند انجام گیرد و هر سه سال یک بار تکرار شود. این آزمایش برای پیشگیری از سرطان دهانه رحم بسیار موثر است.
3- پوکی استخوان
پوکی استخوان بیماری است که استخوان ها را ضعیف و شکننده می کند. این بیماری در زنان شایع تر از مردان می باشد، به خصوص بعد از سن یائسگی. اولین علایم این بیماری، درد استخوانی و سپس ترک خوردن استخوان است که طی ضربه و یا حتی پیچ خوردگی ساده ایجاد می شود.
تست غربالگری برای پوکی استخوان: آزمایشی به نام DxA وجود دارد که می تواند تراکم مواد معدنی استخوان را اندازه گیری کند (تست سنجش تراکم استخوان). اگر در این تست، مواد معدنی استخوان از مقدار معینی کمتر بود، خطر ابتلا به پوکی استخوان را به فرد اطلاع می دهد.
آزمایش تراکم استخوان برای تمام زنان 65 ساله و بالاتر توصیه می شود. همچنین برای زنانی که کمتراز 65 سال سن دارند و در معرض بسیاری از عوامل خطر پوکی استخوان (مثل کم تحرکی، مصرف کم کلسیم، کشیدن سیگار و ...) هستند، نیز توصیه می شود.
4- سرطان پوست
خطرناک ترین شکل سرطان پوست ملانوم یا ملانوما نام دارد که سلول های تولیدکننده رنگدانه پوست (ملانین) را تحت تاثیر قرار می دهد. برخی افراد به طور ارثی، استعداد ابتلا به ملانوم را دارند که در اثر قرارگرفتن طولانی مدت در برابر نور خورشید و یا برنزه کردن پوست تشدید می شود.
تست غربالگری برای سرطان پوست: متخصصین توصیه می کنند که هر فردی باید به طور منظم، هر نوع تغییر در لکه های پوستی خود را شامل تغییر رنگ، تغییر شکل و اندازه بررسی کند و در صورت تغییر، سریعا به پزشک مراجعه کند.
عوامل زیر شانس فرد را برای ابتلا به سرطان پوست زیاد می کند :
- پوست روشن
- سابقه برنزه کردن
- در معرض نور خورشید قرار گرفتن
- مکان زندگی در ارتفاع بالا و آفتابی
- سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان پوست
- سیستم ایمنی ضعیف شده (مثلا در بیماری ایدز و یا افرادی که پیوند عضو داشته اند)
- افزایش سن
- در معرض ماده خاصی قرار داشتن مانند آرسنیک، که شانس ابتلا به سرطان پوست را زیاد می کند.
برای جلوگیری از ابتلا به سرطان پوست، از برنزه کردن پوست، چه در برابر نور آفتاب و چه در دستگاه سولاریوم، بپرهیزید
مواردی که در پیشگیری از سرطان پوست موثر است :
- در طول روز، زمانی که تابش نور خورشید شدید است، از فعالیت در بیرون از منزل بپرهیزید.
- از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
- لباس هایی بپوشید که تمام سطوح بدن شما را بپوشانند.
- از برنزه کردن پوست، چه در برابر نور آفتاب و چه در دستگاه سولاریوم، بپرهیزید.
- چند وقت یک بار پوست خود را بررسی کنید و یا در صورت امکان به پزشک متخصص پوست برای چکاپ مراجعه کنید.
5- فشار خون بالا
به فشار خون بیشتر از 14، فشار خون بالا اطلاق می شود. فشار خون بالا را قاتل خاموش هم می نامند، زیرا طی سالیان متمادی بدون علامت است و فرد از بیماری خود اطلاعی ندارد و زمانی فرد از بیماری خود مطلع می شود که آسیب جدی برایش رخ داده است.
کنترل ضعیف فشار خون بالا آسیب های جدی به اعضای بدن مانند آسیب عروق قلبی، حمله قلبی، سخت شدن رگ ها، نارسایی کلیه و سکته را ایجاد می کند.
همچنین فشارخون بالا در زمان بارداری می تواند منجر به مسمومیت حاملگی در خانم های باردار شود. لذا خانم های باردار باید به طور منظم فشار خون خود را اندازه گیری کنند.
شیوه زندگی در ایجاد فشار خون بالا موثر است. اگر رژیم غذایی سرشار ازمیوه و سبزیجات داشته باشید و ورزش کنید، کمتر به فشار خون بالا مبتلا می شوید.
عواملی مانند مصرف زیاد نمک، چاقی، کم تحرکی، مصرف الکل و قهوه و سیگار به شدت در بروز فشار خون بالا موثرند
تست غربالگری برای فشار خون بالا : فشار خون همیشه به صورت دو تا عدد بیان می شود که عدد اول نشانگر مرحله سیستول (انقباض قلب) و عدد دوم نشانگر مرحله دیاسستول (استراحت قلب) می باشد. فشار خون طبیعی 12 روی 8 می باشد و فشار خون بالا 14 روی 9 به بالا را گویند.
6- چربی خون بالا
میزان بالای کلسترول LDL ، عامل مهمی برای تنگی عروق و گرفتگی رگ هاست. کلسترول خون بالا هم می تواند مانند فشار خون بالا، سالیان طولانی در فرد وجود داشته باشد، بدون اینکه فرد متوجه باشد و زمانی متوجه بیماری خود می شود که این بیماری به صورت سکته و یا حمله قلبی آشکار شود. همچنین عواملی مانند فشار خون بالا، دیابت و کشیدن سیگار نیز می توانند منجر به سکته یا حمله قلبی شوند.
تست غربالگری برای کلسترول خون بالا : با انجام آزمایش خون، میزان LDL یعنی کلسترول بد خون فرد مشخص می شود. هرچند وقت یک بار با انجام آزمایش خون می توان از بروز بیماری های خطرناکی مانند سکته قلبی جلوگیری کرد.

.

منبع :