صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

» اما و اگرهای بارداری در دیابتی ها

» اما و اگرهای بارداری در دیابتی ها -آکا را در آکاایران ببینید

آکاایران: اما و اگرهای بارداری در دیابتی هاReviewed by Iranvij-1 on Jun 11Rating:

آکاایران: » اما و اگرهای بارداری در دیابتی ها

یک فوق تخصص متابولیسم گفت: حاملگی در مبتلایان به دیابت می تواند باعث تشدید رتینوپاتی شود.

دکتر حسن گنجی زاده درباره غربالگری عوارض چشمی دیابت اظهار کرد: رتینوپاتی از عوارض چشمی دیابت است که پنج سال بعد از شروع روند افزایش قند خون ایجاد می شود.
وی در مورد زمان غربالگری این عارضه، افزود: در مورد زمان غربالگری، بیماران به چهار دسته دیابت نوع ۱، نوع ۲، خانم های مبتلا به دیابت نوع ۱ و نوع ۲ و خانم های مبتلا به دیابت بارداری تقسیم می شوند.
گنجی زاده ادامه داد: در دیابت نوع ۱، بیماران پنج سال پس از تشخیص بیماری باید تحت غربالگری رتینوپاتی قرار گیرند.
این فوق تخصص متابولیسم یادآور شد: در دیابت نوع ۲ بیماران مبتلا به دلیل وجود دوره طولانی از بی علامتی، در خطر بالایی برای ابتلا به رتینوپاتی دیابتی هستند و به همین دلیل در زمان تشخیص دیابت باید تحت غربالگری این عارضه قرار گیرند.
وی اظهار کرد: زنان مبتلا به دیابت نوع ۱ و ۲ که قصد بارداری دارند یا به تازگی بار شده اند باید از نظر خطر پیشرفت رتینوپاتی تحت بررسی قرار گیرند، زیرا وقوع حاملگی در مبتلایان به دیابت می تواند باعث تسریع و تشدید رتینوپاتی شود.
گنجی زاده تصریح کرد: در زنان مبتلا به دیابت بارداری، در طول بارداری در خطر ایجاد رتینوپاتی نبوده و نیازی به غربالگری ندارند چون دیابت بارداری نوعی از دیابت است که برای اولین بار و در طول بارداری ایجاد می شود و فرد سابقه ای از ابتلا به نوع ۱ و ۲ را نداشته است.
منبع : ایسنا
.

منبع :