صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

» بررسی راه های پیشگیری و درمان سرطان سینه

» بررسی راه های پیشگیری و درمان سرطان سینه -آکا را در آکاایران ببینید

آکاایران: بررسی راه های پیشگیری و درمان سرطان سینه Reviewed by Farnaz on Dec 24Rating:

وقتی خرچنگ ها به بافت سینه چنگ می اندازند      

  

آکاایران: » بررسی راه های پیشگیری و درمان سرطان سینه

سرطان سینه ماهیتی مشابه سرطان های دیگر دارد. رشد بی رویه و غیرطبیعی و در عین حال مهار نشدنی سلول های بدن در بافت ها و اعضای مختلف به تشکیل توده سرطانی منجر خواهد شد. در مورد سینه هم همین اتفاق در سلول های تشکیل دهنده بافت این عضو، در نهایت راه به ایجاد توده ای بدخیم می برد که سرطان سینه نام دارد. البته به این معنا نیست که ایجاد هر توده ای در بافت سینه، باعث سرطان می شود.

در بسیاری از موارد توده ایجاد شده خوش خیم است و براحتی تحت نظر پزشک متخصص می توان آن را درمان کرد. فقط توجه داشته باشید تشخیص خوش خیم یا بدخیم بودن توده مذکور، تنها به عهده پزشک معالج است. این نکته از آن نظر حائز اهمیت است که بسیاری از زنان ممکن است صرفا به دلیل بروز توده خوش خیم در اطرافیان نزدیک شان، مثلا مادر یا خواهرشان، توده خود را نیز خوش خیم به حساب می آورند در حالی که ممکن است چنین نباشد.

● مراحل و طبقه بندی

پیشروی سرطان سینه را می توان به پنج مرحله مختلف تقسیم کرد. این مراحل بر اساس اندازه توده، میزان و محل بافت های درگیر ناحیه سینه و اعضای اطراف آن و نیز بر اساس احتمال موفقیت اقدامات درمانی برای بهبود بیماری است.

مرحله صفر: در این مرحله که به مرحله سرطان غیرتهاجمی نیز معروف است، سلول های سرطانی تنها در مجاری انتقال شیر مشاهده می شود.

مرحله ۱: در این مرحله سرطان کاملا قابل درمان است و اندازه توده سرطانی حدود ۲ سانتی متر یا کوچک تر از آن است. سلول های سرطانی بافت های اطراف را مورد حمله قرار داده ولی هنوز نتوانسته اند تا غدد لنفاوی زیر بغل گسترش یابند.

مرحله ۲: در این مرحله، توده سرطانی کمی پا را از مرحله اول فراتر گذاشته و غدد لنفاوی را نیز مورد هجوم قرار داده است. اندازه توده در این مرحله بزرگ تر از ۲ سانتی متر است.

مرحله ۳: مرحله ای که در آن توده بدخیم به پوست یا دیواره سینه رسیده و اندازه آن بیش از ۵ سانتی متر است.

مرحله ۴: در این مرحله وضع بیمار بسیار وخیم است و توده سرطانی دیگر نواحی دوردست مانند استخوان ها، ریه ها یا غده های لنفاوی را نیز درگیر کرده است.

از نظر موفقیت اقدامات درمانی، مراحل صفر و یک، مراحلی کاملا درمان پذیرند. طبیعتا اگر بیماری در این مراحل مورد تشخیص قرار گیرد هم بخت بلندی برای رهایی از بیماری خواهد داشت و هم رنج کمتر و هزینه پایین تری را برای درمان متحمل خواهد شد. مرحله ۲ و ۳ نیز از احتمال درمانی بالایی برخوردار است، اما نیازمند دوره های درمانی خاص و گاه طولانی نظیر جراحی و شیمی درمانی است؛ شیوه هایی که متاسفانه بسیاری از افراد از آن گریزانند. مرحله ۴ در واقع همان مرحله رسیدن کارد به استخوان است. در این مرحله، بیماری چنان پیشرفت کرده و فربه شده است که کار چندانی از دانش و فناوری پزشکی برنمی آید.

این مرحله بندی بخوبی گویای اهمیت تشخیص زودهنگام بیماری و اقدام موثر در مقابله با آن است. به همین دلیل است که بانوان محترم باید علائم این بیماری و شیوه های معاینه فردی را بشناسند و مدام خود را معاینه کرده و مراقب بروز علائم باشند. تنها در این صورت است که می توان قدرتمندانه مقابل آن ایستاد.

● علائم

این بیماری علائمی دارد که اگر با معاینات دقیق و منظم شناخته شود، بسادگی می توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد.

ـ مشاهده گره جدید یا غیرمعمول در پوست سینه یا در ناحیه زیر بغل

ـ ایجاد چروک در پوست این ناحیه

ـ ترشحات یا خونریزی از نوک سینه بخصوص اگر خود به خود باشد

ـ بروز تغییراتی در ابعاد یکی از سینه ها نسبت به دیگری و نیز تغییر در شکل ظاهری آن

ـ تغییر رنگ در هر یک از نقاط این عضو

ـ مشاهده فرورفتگی نوک سینه

ـ مشاهده التهاب، قرمزی یا تورم در این عضو

ـ مشاهده حالتی در پوست شبیه پوست پرتقال

با مشاهده این علائم، وقت را تلف نکرده و بلافاصله به پزشک متخصص مراجعه کنید. به یاد داشته باشید یکی از علائم شایع ابتلا به این سرطان احساس وجود گره یا توده کوچک بی درد در سینه است هرچند این سرطان ممکن است توده های دردناک نیز در پی داشته باشد. به علاوه، هر ترشح یا احساس برجستگی را نمی توان نشانه این سرطان دانست، اما این که اینها واقعا علائم سرطان هستند یا نه باید تحت نظر پزشک متخصص مورد بررسی و تائید قرار گیرد. تشخیص و درمان موثر این بیماری ـ یک ماه یا حتی یک هفته تاخیر ـ زمان سرنوشت سازی است.

● پیشگیری

براساس موارد فوق، رعایت نکاتی می تواند به کاهش احتمال خطر ابتلا به این بیماری کمک کند، اما هنوز شواهد قطعی در این زمینه ها در دست نیست. با این وصف، زنان دارای پیشینه ابتلا به سرطان در نزدیکان خود با هیچ اقدامی نمی توانند عامل وراثتی سرطان را تغییر دهند. به علاوه، خانم هایی که زودهنگام قاعده شده یا دیرهنگام پا به دوران یائسگی گذاشته اند نیز توان تغییر این عامل را ندارند، اما همه افراد، با در پیش گرفتن شیوه سالم زندگی، بخصوص تحرک کافی، تغذیه مناسب و وزن متناسب در کنار پرهیز از مصرف هورمون در دوران یائسگی احتمالا می توانند جنبه های دیگر خطر را کاهش دهند.

البته یک ابزار بسیار کارآمد دیگر در اختیار بانوان است و آن معاینه و توجه دقیق به وضع سلامت شان در این ناحیه از بدن است. هر چه بیشتر و دقیق تر در این امر کوشا باشند، در صورت بروز، سریع تر به تشخیص خواهند رسید و در نتیجه با بیشترین قدرت و اطمینان به نبرد با بیماری خواهند پرداخت.

● عوامل ابتلا

علت اصلی ابتلا به سرطان سینه به طور دقیق معلوم نیست، اما مبتلایان به این بیماری در چند عامل مشترک هستند:

سابقه ابتلا در میان افراد درجه یک خانواده؛ مادر، خواهر یا دختر. اگر در افراد نزدیک خانواده خود مردی مبتلا به این بیماری داشته اید، استعداد ژنتیکی شما برای ابتلا به این بیماری بیش از دیگران است. البته مردان بسیار بندرت به این بیماری مبتلا می شوند.

وجود سابقه ابتلا به این بیماری در فرد. در واقع بهبود سرطان سینه به منزله رفع ابتلای مجدد به آن نیست.

ترشح بیش از حد معمول هورمون استروژن در زنان که ممکن است به دلیل قاعدگی زودهنگام (پیش از ۱۳ سالگی)، بروز یائسگی پس از ۵۱ سالگی و نیز هورمون درمانی بخصوص پس از یائسگی

بارداری دیرهنگام (پس از ۳۰ سالگی) یا عدم بارداری

کم تحرکی و نداشتن فعالیت جسمانی

اضافه وزن و ابتلا به چاقی. این عامل بویژه پس از دوران یائسگی موثرتر است.
        
    
    
مسعود ایثاری     
روزنامه جام جم

.

منبع :