صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

میگرن قاعدگی، گلوله ای بر شقیقه خانم ها

اما میگرن قاعدگی فقط شقیقه زنان را نشانه میرود به گزارش تکناز میگ میگرن قاعدگی و زنان سه برابر بیشتر از مردان دچار سردردهای میگرنی میشوند و گلوله را در آکاایران ببینید

آکاایران: میگرن قاعدگی، گلوله ای بر شقیقه خانم ها

آکاایران:  
 
زنان سه برابر بیشتر از مردان دچار سردردهای میگرنی میشوند، اما میگرن قاعدگی فقط شقیقه زنان را نشانه میرود. به گزارش تکناز میگرن قاعدگی تقریبا هیچ تفاوتی با میگرن های معمول ندارد و تنها فرق آن این که طی زمانی خاص از چرخه قاعدگی زنان رخ میدهد.

سردرد معمولا دو روز قبل از آغاز خونریزی یا همزمان با تغییرات سطح هورمون شروع و گاه به گونه ای شدید و گسترده می شود که فرد تا سه روز پس از قاعدگی نیز از انجام کارهای روزمره عاجز شده، با وجود پناه بردن به داروهای مسکن اثری از بهبودی نمی بیند، اما در برخی افراد با اولین خونریزی واژینال به اتمام می رسد.

در واقع اگر دو سوم چرخه های قاعدگی با سردردهای خاص میگرنی همراه باشد، می توان گفت فرد به میگرن قاعدگی مبتلاست. علائم و نشانه های میگرن عبارت است از: درد شدید، کوبنده و ضربه وار در سر، احساس تهوع، استفراغ، حساسیت به نور و صدا و همچنین وجود هاله در دید.

 
هاله دید علامت هشداردهنده ای است که به طور معمول قبل از شروع میگرن رخ می دهد و تاری دید، هجوم جرقه ها و نقطه های چشمک زن یا کور، اختلال بینایی و مانند آن را شامل می شود. بین نیم تا یک روز پیش از حمله میگرن قاعدگی، این اختلال بینایی که اغلب بین 20 تا 30 دقیقه طول می کشد، ماشه درد را در سر زنان درگیر می چکاند.

طول ابتلا به هر دوره میگرن و ادامه آن از چهار تا 72 ساعت متفاوت است اما میگرن قاعدگی ممکن است فرصت های استراحت و بی دردی کمتری به زنان درگیر بدهد و پس از آن تا دوره بعدی یعنی از روز چهارم تا دوازدهم به سراغ فرد نمی رود. میگرن قاعدگی از آغاز دوران بلوغ سراغ دختران می آید و اغلب تا 40 سالگی دست از سرشان برنمی دارد.

محققان عرصه پزشکی، سردردی را که هفته پیش از قاعدگی شروع می شود و تا دو یا سه روز به آغاز خونریزی ماهانه با شدت و ضعف دیده می شود، «سندرم پیش از قاعدگی» نه میگرن قاعدگی می​دانند. از نشانه های این سندرم بی ثباتی خلقی، تغییر در اشتها، احساس خستگی، وجود درد در اطراف سینه و به ویژه پستان است.

غیر از درمان دارویی، برخی پزشکان خواب و استراحت کافی در روزهای نزدیک به آغاز دوره، رعایت بعضی از پرهیزهای غذایی مبتلایان به میگرن معمولی همچون نخوردن اغذیه کنسروی، ترشی، فلفل، پنیر، کافئین، ماهی، میگو و… را طی این دوران، در کاهش اثرات و استفاده از بعضی قرص های ضدحاملگی، خالی ماندن معده، حذف وعده های غذایی، پرخوری، بی نظمی و بی خوابی را در افزایش سردرد یادشده موثر دانسته اند، اما افراد متفاوتند و برای درمان یا کاهش اثرات آن باید به پزشک مراجعه کنند و از اقدامات خودسرانه برحذر باشند.

.

منبع :