صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

پیچش و پارگی کیست تخمدان شایع ترین علت دل دردهای شدید دختران

پیچش و پارگی کیست تخمدان شایع ترین علت دل دردهای شدید دختران -آکا را در آکاایران ببینید

آکاایران: پیچش و پارگی کیست تخمدان شایع ترین علت دل دردهای شدید دختران

آکاایران: پیچش و پارگی کیست تخمدان شایع ترین علت دل دردهای شدید دختران

دکتر پرویز دریایی جراح عمومی گفت : دردهای شکمی خانم ها شامل دردهای شکمی حاد و  دردهای شکمی مزمن می باشند.

مهم ترین علت ایجاد کننده دردهای شکمی حاد در خانم هایی که متاهل هستند ، حاملگی خارج رحم است که بیماران با درد تقریبا ناگهانی و پیشرونده مراجعه می کنند .

این درد دائمی است و ساعت به ساعت زیادتر می شود . بیمار از درد شدید که مهمترین و ثابت ترین علامت است شکایت دارد این درد می تواند با حالت تهوع و حتی اسهال همراه باشد .

وی درخصوص حاملگی خارج از رحم گفت : حاملگی خارج رحم که شامل حاملگی در لوله ، شکم و دهانه رحم است در ۹۵ درصد موارد در لوله های رحمی اتفاق می افتد و منجر به پاره شدن لوله می گردد . قبل از پاره شدن لوله ، درد دائمی و پیشرونده است اما پس از پاره شدن لوله بیمار دچار درد شدید می شود و بعد از آن درد کاهش می یابد . چون حاملگی خارج رحم توام با خونریزی است ، بیمار احساس ضعف می کند .

این جراح با بیان اینکه شایعترین علت درد لگنی حاد در زنان آپاندیسیت می باشد گفت : همچنین آپاندیسیت شایعترین علت جراحی های اورژانس شکمی به شمار می رود . بیماران دچار آپاندیسیت درد شکمی دارند که در اطراف ناف بیشتر است و با تهوع ، استفراغ و بی اشتهایی همراه است.

دریایی انسداد روده را عامل دیگری در بروز دل درد زنان دانست و گفت : چسبندگی پس از عمل ، بیماری های التهابی روده و تخمدان ، شایع ترین علل انسداد روده در زنان می باشند .وی افزود : پیچ خوردگی پایه عروقی تخمدان و ضمائم رحمی  سبب درد حاد لگنی می شود و اگر پیچ خوردگی کامل باشد درد ثابت و مداوم است .

وی درخصوص دردهای زیر شکم که بیشتر در خانم ها دیده می شود گفت : این دردها مربوط به عفونت های مثانه است. بیمار علاوه بر درد ممکن است از تکرر و سوزش ادرار نیز شاکی باشد . این عفونت ها در خانم ها بسیار شایع است زیرا مجرای ادرار آنها بسیار کوتاه است و عفونت از این مجرا به راحتی به سمت مثانه صعود می کند.

دریایی درخصوص مواردی که در هنگام دل درد شدید نباید انجام داد گفت : در هنگام دل درد شدید نباید خودسرانه از مسکن استفاده کرد ، از کیسه آب گرم نباید اسفاده کرد و به جای آن از کیسه یخ برروی شکم باید استفاده کنیم  .

 

.

منبع :