صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

رفع لکه های قهوه ای صورت

برای رفع لکه های قهوه ای صورت می توانید از آب لیمو و ماست و آب پیاز استفاده کنید. و آلوئه ورا و روغن کرچک و ترب کوهی را در آکاایران ببینید

آکاایران: رفع لکه های قهوه ای صورت

آکاایران: هنگامی که پوست در مقابل آفتاب قرار می گیرد، تولید سلول های ملانوکیتس افزایش می یابد. این افزایش باعث افزایش ملانین در پوست و تیره شدن پوست می شود. این تیره شدن پوست باعث تشکیل لکه های قهوه ای، لکه های تیره و لکه های آفتاب بر روی صورت می شود.
لکه های قهوه ای معمولا بر روی پوستی که در معرض خورشید باشد مانند پوست صورت، پشت، گردن، سینه، شانه و دست های ایجاد می شود. 
دلایل اصلی تشکیل لکه های قهوه ای در معرض آفتاب بودن، افزایش سن و ژنتیک است. عواملی مانند استرس، بارداری، کمبود ویتامین و عملکرد ضعیف کبد نیز باعث تشکیل لکه های قهوه ای می شود.
لکه های قهوه ای معمولا بی ضرر هستند اما جذاب نیستند. برای روشن کردن لکه های قهوه ای می توانید از روش های درمانی خانگی استفاده کنید.

آب لیمو و رفع لکه های قهوه ای صورت

آب لیمو خاصیت روشن کنندگی دارد که به کاهش لکه های قهوه ای کمک می کند. همچنین باعث می شود پوستی نرم، صاف و دلپذیر داشته باشید.

 • آب لیمو بر روی نقاط قهوه ای پوست قرار دهید. بگذارید نیم ساعت بماند سپس آن را با آب سرد بشویید. این کار را روزی دوبار به مدت دو ماه انجام دهید. اگر پوست حساسی دارید، آب لیمو را با آب، عسل یا گلاب رقیق کنید.
 • روش دیگر مخلوط کردن شکر با آب لیمو است. خمیر حاصل را بر روی صورت قرار دهید و ماساژ دهید. پس از پنج تا ده دقیقه صورت را بشویید. این کار را چند بار در هفته انجام دهید. می توانید به خمیر حاصل روغن زیتون نیز بیفزایید.

آب دوغ و رفع لکه های قهوه ای صورت

آب دوغ حاوی اسید لاکتیک است و به لایه برداری پوست برای از بین بردن لکه های قهوه ای فاقد خشک کردن پوست کمک می کند.

 • با استفاده از پنبه آب دوغ بر روی لکه های قهوه ای صورت قرار دهید. بگذارید چند دقیقه بماند سپس با آب بشویید. اگر پوست چربی دارید، می توانید مقداری آب لیمو به آب دوغ بیفزایید. 
 • روش دیگر مخلوط کردن دو قاشق چایخوری آب دوغ با دو قاشق چایخوری آب گوجه فرنگی و قرار دادن آن بر روی لکه های قهوه ای صورت می باشد.
 • این روش ها را یک یا دوبار در روز تکرار کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.

روغن کرچک و رفع لکه های قهوه ای صورت

روغن کرچک خاصیت ترمیمی دارد و باعث می شود به سرعت از شر لکه های قهوه ای صورت خلاص شوید. می توانید همراه با روغن کرچک، روغن ویتامین ای، روغن نارگیل، روغن زیتون و روغن بادام برای از بین بردن لکه های قهوه ای استفاده کنید.

 • با استفاده از پنبه، روغن کرچک بر روی لکه های قهوه ای صورت قرار دهید.
 • صورت را به مدت چند دقیقه ماساژ دهید.
 • بگذارید روغن چند ساعت بر روی صورت بماند سپس بشویید.
 • این کار را هر روز صبح و شب انجام دهید.

سرکه سیب و رفع لکه های قهوه ای صورت

سرکه سیب راهی مناسب برای درمان مشکلات پوستی مانند لکه های قهوه ای است. این ماده باعث خشک شدن و از بین رفتن سریع لکه های قهوه ای می شود.

 • سرکه سیب را با مقدار مساوی آب مخلوط کنید. می توانید مقداری عسل نیز به آن بیفزایید. این مخلوط را بر روی لکه های قهوه ای قرار دهید و پس از چند دقیقه بشویید. این کار را روزی یک بار انجام دهید تا به نتیجه مطلوب برسید. می توانید سرکه سیب را نیز به تنهایی بر روی پوست قرار دهید.
 • می توانید یک قاشق چایخوری سرکه سیب را با چند قاشق غذاخوری آب پرتقال مخلوط کنید. مخلوط را بر روی لکه های قهوه ای قرار دهید و بگذارید خشک شود سپس آن را بشویید. این کار را به مدت چهار یا پنج هفته هر روز انجام دهید.

آلوئه ورا و رفع لکه های قهوه ای صورت

آلوئه ورا خاصیت ترمیمی دارد و برای خلاصی از لکه های قهوه ای صورت مناسب است به خصوص لکه های ناشی از آفتاب.

 • ژل تازه آلوئه ورا را بر روی لکه های قهوه ای قرار دهید. بگذارید نیم ساعت بماند سپس با آب سرد بشویید. این کار را روزی دو بار انجام دهید تا به نتیجه مطلوب برسید.
 • اگر ژل تازه آلوئه ورا در دسترس نیست، می توانید آب آلوئه ورا تهیه کنید.

چوب صندل و رفع لکه های قهوه ای صورت

چوب صندل ماده ای ضد پیری است و از تغییر رنگ پوست جلوگیری کرده و به کاهش لکه های قهوه ای کمک می کند.

 • می توانید دو قاشق غذاخوری پودر چوب صندل را با دو قاشق چایخوری گلاب و یک قاشق چایخوری گلیسیرین و آب لیمو مخلوط کنید. مخلوط را بر روی لکه های صورت قرار دهید و بگذارید خشک شود. سپس با آب سرد بشویید. این کار را چند بار در هفته تکرار کنید تا لکه های قهوه ای ناپدید شود.
 • روش دیگر مخلوط کردن یک قاشق غذاخوری آب پرتقال، یک قاشق چایخوری آب لیم و دو قاشق غذاخوری پودر چوب صندل می باشد. مخلوط را بر روی صورت قرار دهید. بگذارید نیم ساعت بماند سپس بشویید. این کار را چند بار در هفته انجام دهید تا به نتیجه مطلوب برسید.
 • همچنین چند قطره روغن چوب صندل را با یک قاشق غذاخوری روغن زیتون یا روغن بادام مخلوط کنید و پیش از خوابیدن بر روی صورت ماساژ دهید و بگذارید کل شب باقی بماند.

ترب کوهی و رفع لکه های قهوه ای صورت

ترب کوهی گیاهی مناسب برای از بین بردن لکه های ناشی از افزایش سن و چروک ها می باشد و خاصیت روشن کنندگی دارد.

 • می توانید خمیری از ترب کوهی تهیه کنید و آن را مستقیم بر روی پوست صورت بمالید. بگذارید پانزده تا بیست دقیقه بماند سپس آن را بشویید. این کار را چند بار در هفته انجام دهید.
 • راهی دیگر مخلوط کردن ترب کوهی با یک چهارم فنجان سرکه سیب می باشد. سپس بگذارید دو هفته بماند. بعد از دو هفته مخلوط را با پنبه بر روی لکه های صورت قرار دهید. این کار را سه بار در روز به مدت یک ماه انجام دهید.

پاپایه و رفع لکه های قهوه ای صورت

آنزیم های خاص و اسید هیدروکسی آلفا موجود در پاپایه به لایه برداری پوست کمک می کند و باعث کاهش لکه های قهوه ای و آکنه ها و مشکلات پوستی می شود. همچنین باعث روشن تر شدن و تمیزتر شدن پوست می شود.

 • یک قاشق غذاخوری پاپایه تازه را بر روی لکه های قهوه ای قرار دهید.
 • بگذارید بیست دقیقه بماند و سپس با آب ولرم بشویید.
 • دو بار در روز این کار را انجام دهید تا لکه های قهوه ای از بین بروند.

نکته: برخی افراد نسبت به پاپایه حساسیت دارند، بنابراین بهتر است بیست و چهار ساعت پیش از استفاده از این روش، پاپایه را تست کنید.

ماست و رفع لکه های قهوه ای صورت

ماست به دلیل خاصیت سفید کنندگی می تواند لکه های قهوه ای پوست را از بین ببرد.

 • مقداری ماست بر روی لکه های قهوه ای قرار دهید. بگذارید خشک شود. پس از بیست دقیقه با آب سرد بشویید. برای سریع تر به نتیجه رسیدن، ماست را پیش از خواب بر روی صورت قرار دهید و بگذارید کل شب بماند.
 • روش دیگر، مخلوط کردن یک قاشق غذاخوری ماست را با دو قاشق غذاخوری جو آسیاب شده و یک قاشق چایخوری آب لیموی تازه می باشد. این مخلوط را بر روی لکه های قهوه ای قرار دهید. بگذارید نیم ساعت بماند سپس با آب سرد بشویید. سپس از مرطوب کننده استفاده کنید. این ماسک را چند بار در هفته استفاده کنید.

آب پیاز و رفع لکه های قهوه ای صورت

روش دیگر برای از بین بردن لکه های قهوه ای، استفاده از آب پیاز است. این ماده خاصیت روشن کنندگی دارد و اسید طبیعی می باشد و باعث از بین رفتن لکه های قهوه ای می شود. علاوه بر آب پیاز می توانید از آب سیر استفاده کنید.

 • چند پیاز را تکه کنید و روزی دو تا سه بار بر روی صورت قرار دهید.
 • روش دیگر مخلوط کردن یک قاشق غذاخوری آب پیاز با دو قاشق غذاخوری عسل و اعمال آن بر روی پوست است. بگذارید پانزده دقیقه بماند سپس با آب بشویید. این کار را روزی یک یا دو بار انجام دهید.

برای استفاده از این روش ها باید صبور باشید. لکه های قهوه ای صورت پس از یک یا دو هفته ناپدید نمی شوند. بنابراین باید از این روش ها به مدت چند هفته استفاده کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.

.

منبع : ooma.ir