صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

مادر و جنین در هفته یازدهم بارداری(بخش اول)

شروع به احساس درد در ناحیه کمر خود و تداوم آن در طول دوران بارداری کنید و که این اتفاق بسیار رایجی در بین مادران حامله است و ممکن است در هفته یازدهم از ماه سوم بارداری را در آکاایران ببینید

آکاایران: در مادر و جنین در ماه سوم بارداری – هفته دهم جزئیات ماه دهم بارداری گفته شد در ادامه ماه یازدهم بارداری را خواهید شناخت.

به عنوان یک مادر حامله، به هفته یازدهم بارداری خود خوش آمدید، در چند هفته گذشته تغییراتی در بدن شما به وجود آمده که ممکن است این احساس را به شما داده باشد که این مراحل هرگز به پایان نخواهند رسید. در این مقاله برخی از خبرهای خوب هفته یازدهم بارداری را برای شما یادآوری خواهیم کرد. به طور معمول می توان ادعا کرد که هفته یازدهم از ماه سوم بارداری زمانی است که علائم بارداری شما مانند تهوع، خستگی، سرگیجه و استفراغ که از اوایل بارداری شروع شده است، به پایان خواهد رسید.
از سوی دیگر، لازم است بدانید که برخی نشانه های دیگر بارداری مانند یبوست، سوء هاضمه و سوزش سر دل ممکن است تا پایان بارداری در شما باقی بماند. شما در نزدیکترین زمان ممکن، قادر به انجام بسیاری از فعالیت ها با احساس انرژی بیشتری خواهید بود. پشته ای از مواد غذایی سالم را در یخچال خود انبار کنید، چرا که به زودی به عنوان یک مادر باردار اشتهای شما چند برابر خواهد شد، حتی بیزاری از بعضی مواد غذایی هم محو می شود. به این ترتیب، طبیعت وجودی دوران بارداری باعث می شود که در حال حاضر بدن شما و جنین در حال رشدتان، به تغذیه بیشتری نیاز داشته باشد.
به یاد داشته باشید که مصرف مواد غذایی با کیفیت و کمیت بیشتر حایز اهمیت است. مواد غذایی ناسالم و بی خاصیت برای رشد جنین شما خوب نخواهد بود. علاوه بر این، مصرف مواد غذایی بی خاصیت و پرکالری سبب افزایش بیش از حد وزنتان در دوران بارداری خواهد شد که کاهش دادن آن بعد از زایمان، کار بسیار سختی است.

تغییرات ایجاد شده در بدن مادر در ماه سوم بارداری - هفته یازدهم :

هر چند در هفته های گذشته بخش فیزیولوژیکی بدن شما به عنوان یک مادر باردار مانند رعد و برق دچار تغییرات زیادی شده است، اما در هفته یازدهم بارداری، علائم حاملگی هنوز هم در ظاهر بدن شما نامرئی است. در هفته یازدهم بارداری، رحم مادر رشد کرده و منطقه لگن را کاملا پر می کنید. در حال حاضر به زودی نشانی از یک برآمدگی کوچک در ظاهر شکمتان بروز خواهد نمود، اما شما باید برای به دنیا آمدن فرزندتان زمان بیشتری را منتظر بمانید. در هفته یازدهم بارداری شما به عنوان یک مادر باردار باید از وجود علائم و نشانه های اولیه بارداری خود اطمینان پیدا کرده باشید.

علائم و نشانه های بارداری در هفته یازدهم:

شما به عنوان مادر باردار به زودی با نشانه ها و علائم اولیه بارداری خود خداحافظی کرده و از نشانه های دیگر این دوره از بارداری استقبال خواهید نمود. در واقع، از هفته یازدهم بارداری به بعد، شما می توانید بارداری خود را آشکارا به همه اعلام کنید. البته به یاد داشته باشید هنگامی که شما وارد سه ماه دوم بارداری خود می شوید، همه دردها و ناراحتی های ناشی از بارداری در شما از بین نخواهد رفت. چند نمونه از این علائم ممکن است تا به دنیا آمدن فرزندتان، در بدن شما باقی بماند. برخی از نشانه ها هم ممکن با پیشرفت بارداری بیش از حد خود را نشان دهند. در این مقاله، در مورد نشانه های نوین بارداری هفته یازدهم، بحث بیشتری خواهیم کرد.

علائمی که در ماه سوم بارداری - هفته یازدهم ادامه خواهد داشت :

• افزایش دفعات ادرار
• خستگی شدید
• غش کردن یا احساس سرگیجه
• نوسانات خلقی
• به وجود آمدن نگرانی ها در مورد بدن خود مادر
• ویار صبحگاهی
• تهوع و استفراغ
• تنگی نفس
• سوزش سر دل
• افزایش ترشحات واژن
• نفخ شکم
• یبوست
• سرگیجه
• سردرد
• کم خونی
• پیکا
• استرس بارداری
• تغییر وریدی در کل رگ های بدن
• به وجود آمدن چالش های عاطفی
• سوء هاضمه و یبوست
• به وجود آمدن لکه ها ی پوستی حاملگی
• آکنه یا حساسیت های بارداری
• التهابات لثه در دوران بارداری
حالا اجازه دهید در ادامه مقاله، نگاهی دقیق و بیشتری به برخی علائم و نشانه های نوین منحصر به هفته یازدهم بارداری داشته باشیم.

آکاایران: مادر و جنین در هفته یازدهم بارداری(بخش اول)

لحظات شرم آور در مادران در ماه سوم بارداری - هفته یازدهم :

با افزایش هورمون پروژسترون در بدن شما به عنوان یک مادر باردار باید مراقبت بیشتری نسبت به نابود شدن و لگدمال کردن نیازهای بدن خود بکنید، چون حضور جنین در حال رشد ممکن است برای شما ناراحتی-هایی را در زمان مختلف به وجود آورند که باعث خجالت شما در حضور جمع شود. شما در هفته یازدهم بارداری خود ممکن است با آروغ زدن یا خارج شدن ناگهانی هوای روده ها فاقد اراده، قادر به کنترل بدن خود نباشید.
تحت هیچ شرایطی فکر نکنید که با ادامه دوران بارداری خود بسیار درمانده شده و نمی توانید فعالیت های ناخودآگاه بدن خود را کنترل کنید. اگر شما به عنوان یک مادر باردار با استفاده از بعضی مواد غذایی، دستگاه گوارش خود را تحت فشار زیاد قرار ندهید و مواد غذایی را مصرف نمایید که هضمشان راحت باشد، این فعالیت های ناخودآگاه بدن به تاخیر افتاده و کنترل بیشتری بر روی حرکات معده و روده خود خواهید داشت.
به یاد داشته باشید که همه این مشکلات به علت دگرگونی هورمون ها در بدن مادران باردار اتفاق می افتد. به خاطر داشته باشید که در دوران بارداری، کاهش سرعت هضم مواد غذایی در بدن مادر، کمک می کند تا جذب مواد مغذی به بدن جنین بهتر انجام شده و با ورود این مواد غذایی به داخل جریان خون مادر پاسخگوی تمام نیازهای تغذیه ای جنین در داخل رحم خواهد بود. آگاهی از این مشکلات، شما را به عنوان یک مادر باردار در هر زمانی که به دلیل بروز برخی رفتارها سرخ می شوید، تسکین خواهد داد. همچنین، با فکر کردن به نوزادی که در داخل بدنتان در حال رشد است و لذت بردن از وجود او برخی از این خجالت ها و ناراحتی های شما از بین خواهد رفت.
یکی دیگر از نگرانی های مهم مادران در هفته یازدهم بارداری، ناتوانی خودشان در کنترل ادرار می باشد، چون بعضی اوقات با سرفه، خنده، حرف زدن با صدای بلند و یا عطسه کردن خود را خیس خواهند نمود. می توان گفت این علامت ها که در بین تمام زنان باردار مشترک است با عنوان بی اختیاری در مقابل احساس استرس شناخته شده است. انتشار ادرار از مثانه شما مادر باردار به دلیل ضعیف و آرام شدن عضلات اسفنکتر و ترشح هورمون های نوین بارداری، اتفاق خواهد افتاد.
در هفته یازدهم از ماه سوم بارداری، هنگامی که در اثر بزرگ شدن رحم به علت رشد جنین، فشار در اطراف مثانه افزایش می یابد، مثانه فشرده شده و برای دفع ادرار داخل خودش شروع به فعالیت خواهد کرد. از آنجا که عضلات کف مثانه هم در دوران بارداری بیش از حد ضعیف می شوند، بسته شدن انتهای مثانه و فعالیت عضلات اسفنکترها که اینک بیش از حد آرام شده اند، سبب فرار ناگهانی کمی ادرار در بانوان حامله خواهد شد. این زمانی است که حوادث اتفاق افتاده، باعث استرس بیشتر مادران می شود.

ب. کمر درد در ماه سوم بارداری – هفته یازدهم :

ممکن است در هفته یازدهم از ماه سوم بارداری ، شروع به احساس درد در ناحیه کمر خود و تداوم آن در طول دوران بارداری کنید، اما به یاد داشته باشید که اتفاق بسیار رایجی در بین مادران حامله است. چون در دوران بارداری رحم در حال رشد سریع می باشد و فشار فوق العاده ای بر عضلات کمر و لگن وارد می شود، ممکن است باعث ایجاد کمر درد در مادر و ادامه آن در کل دوران بارداری شود. مادران باردار با پیشرفت بارداری خودشان، تمایل بیشتری برای تکیه دادن به عقب برای حفظ تعادل خواهند داشت. لازم است بدانید که با بزرگ شدن شکم به علت رشد جنین احساس درد در ناحیه کمر و لگن مادر اضافه خواهد شد.
در شرایط عادی، رحم و جنین در حال رشد هستند. از طرفی هم ماهیچه های مادران باردار هم که نمی تواند در حالت عادی شل شده و گسترش یابند. از این رو، بدن زن باردار هورمونی به نام ریلاکسین ترشح خواهد کرد که به ماهیچه ها و عضلات اجازه می دهد تا با استراحت بیشتر، آزادانه به رشد خود ادامه دهند.
متاسفانه، عضلات شل شده که حمایت از پشت کمر را به عهده دارند در بعضی موارد به علت ترشح کمتر هورمون ریلاکسن، باعث کمر درد در زنان باردار خواهند شد. لازم است بدانید که اگر شما یکی از روش های تناسب اندام را که ورزش و مراقبت های مخصوص دوران بارداری هستند را به طور مرتب ادامه دهید، به بهترین وجه قادر به مقابله با کمر درد دوران بارداری خواهید شد. همچنین، وضعیت بدن فرد و سلامت عمومی در تفاوت درجه کمر درد خانم های باردار بسیار موثر است که شما ممکن است آن را در طول دوران بارداری خود تجربه کنید.

ث. عفونت مجاری ادراری در ماه سوم بارداری - هفته یازدهم:

لازم است بدانید که عفونت دستگاه ادراری در بانوان تنها از علائم و نشانه های بارداری نیست، بلکه می تواند در هر زمانی از زندگی شما به وجود آید. شما به عنوان یک مادر حامله، در دوران بارداری بیشتر از ناحیه UTI که آسیب پذیر بوده و در رحم شما به طور مستقیم و در بالای مثانه قرار دارد، دچار مشکل می شوید. چون رحم زنان باردار به سرعت رشد می کند، جلوی مثانه و مجرای خروجی مثانه قرار می گیرد و از تخلیه کامل ادرار مثانه زنان باردار با وارد کردن فشار به آن جلوگیری خواهد کرد. مقداری از ادرار که در دستگاه های ادراری باقی می ماند، باعث عفونت مجاری ادراری در زنان باردار خواهد شد.
یکی دیگر از علت هایی که باعث بروز خطر عفونت ادراری در دوران بارداری می شود، ترشح زیاد هورمون های بارداری در این دوره است که سبب ایجاد تغییرات بسیاری در دستگاه ادراری شده و آن را بیشتر در معرض عفونت قرار خواهد داد. اگر عفونت دستگاه ادراری در زنان باردار به موقع درمان نشود، ممکن است گسترش یافته و باعث آلوده شدن کلیه ها به این عفونت شود. دقت داشته باشید که عفونت ادراری در زنان باردار باعث به دنیا آمدن نوزاد با وزن کم و همچنین تولد قبل از موعد نوزاد در آن ها خواهد شد. اگر زودتر اقدام به درمان عفونت مثانه گردد با استفاده از یک دوره ساده از آنتی بیوتیک های خوراکی این بیماری درمان خواهد شد. اما باز هم تاکید می کنیم که عفونت ادراری در صورت عدم درمان، آسیب زیادی به شما و فرزندتان خواهد رساند.

علائم عفونت ادراری در دوران بارداری دارد :

• تکرر ادرار (که متاسفانه بخشی از علائم اولیه بارداری هم هست)
• احساس سوزش هنگام دفع ادرار
• درد مبهم یا گرفتگی عضلات در پشت کمر و پایین شکم
• وجود ادرار با بوی نامطبوع
• غلیظ شدن ادرار
مادران باردار با دانستن این نکات، می فهمند که رحمشان در این دوره به منظور رشد طبیعی، کمی به راست متمایل شده است. این وضعیت، برای تراکم بیشتر و بزرگ شدن حالب راست رحم موثر خواهد بود. از این رو خطر افزایش عفونت در کلیه سمت راست بالاتر خواهد بود و احساس درد در سمت راست و قسمت پایین تر شکم مادران باردار همچنان ادامه خواهد داشت. فراموش نکنید که نباید این دردهای دوران بارداری را نادیده بگیرد.

تغییرات جنین در هفته یازدهم بارداری را در مادر و جنین در ماه سوم بارداری – هفته یازدهم (بخش دوم) بخوانید.

.

منبع : mamanam.com