صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

نگاهی طبیبانه به چرخه قاعدگی زنان

نگاهی طبیبانه به چرخه قاعدگی زنان و را در آکاایران ببینید

آکاایران: نگاهی طبیبانه به چرخه قاعدگی زنان

آکاایران: نشانگان پیش قاعدگی مجموعه علایم جسمی و روانی آزاردهنده ای است که ممکن است در زنان از مرحله لوتئال (پس از تخمک گذاری) تا پیش از شروع خون ریزی(از روز ۱۴ تا ۲۸) رخ دهد.
درمان قطعی برای این نشانگان موجود نیست اما علایم بیماران معمولا با ورزش منظم، رژیم غذایی سالم، کاهش مصرف نوشیدنی های کافیین دار و کاهش استرس بهتر می شود. داروهای ضدالتهابی غیراستروییدی (مانند ایبوپروفن) نیز ممکن است به برطرف شدن برخی علایم کمک کنند.

● خـون ریـزی طبیـعـی و غیرطبیـعـی :
بسیاری از زنان ممکن است گهگاهی در خون قاعدگی شان، لخته های کوچکی دارا باشند. این لخته ها ممکن است به رنگ قرمز روشن یا تیره باشند. وجود لخته های متعدد ممکن است خون قاعدگی را غلیظ تر از حد معمول کند.
گاهی هنگامی که به پایان دوره خون ریزی نزدیک می شوید، خون قاعدگی شما به رنگ قهوه ای تیره یا تقریبا سیاه در می آید. این تغییر رنگ طبیعی است و هنگامی رخ می دهد که خون مدتی در رحم مانده و به سرعت از بدن خارج نشده باشد.

حجم خون قاعدگی از زنی به زن دیگر متفاوت است و مشکل است میزان کمی دقیقی برای خون ریزی غیرطبیعی بیان کرد. اما اغلب زنان با توجه به سوابق شان می دانند که چه مقدار خون ریزی در آنها بیش از حد معمول است. برای مثال هنگامی که تعداد نوار بهداشتی یا تامپون های لازم بیش از حد زیاد می شود یا خون به لباس یا تخت خواب نشت می کند.

به طور دقیق تر در طول یک دوره قاعدگی طبیعی به طور میانگین ۲ تا ۳ قاشق چایخوری (۳۰ تا ۴۰ سی سی) خون در طول ۵ روز از بدن خارج می شود اما خون ریزی ممکن است ۷ روز هم طول بکشد. خون ریزی بیش از ۵ تا ۶ قاشق چایخوری (حدود ۸۰ سی سی) یا بیشتر ممکن است غیرطبیعی باشد.

اگر به طور گهگاهی و گذرا خو ن ریزی قاعدگی تان بیش از حد معمول است، لازم نیست نگران باشید. اما افزایش قابل توجه خون ریزی قاعدگی یا خون ریزی در فاصله زمانی میان قاعدگی ماهانه (خون ریزی در میانه ماه) به طور متوالی ممکن است غیرطبیعی باشد، به جز اینکه ممکن است فعالیت های روزانه شما را هم مختل کند.


برگرفته از: www.salamat.ir
گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع : persianpersia.com