صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

چگونه ترشحات قهوای را در بارداری متوقف کنیم؟

ترشحات قهوه­ای رحم زنان در طی دوران بارداری می­تواند نشانه­ای از وجود عفونت در بدن این مادران باشد. ضروری است که زنان باردار و بو و ظاهر این ترشحات را مورد بررسی قرار داده و میزان و کیفیت را در آکاایران ببینید

آکاایران: چگونه ترشحات قهوای را در بارداری متوقف کنیم؟

آکاایران: ترشحات قهوه ای رحم زنان در طی دوران بارداری می تواند نشانه ای از وجود عفونت در بدن این مادران باشد. ضروری است که زنان باردار، میزان، کیفیت، بو و ظاهر این ترشحات را مورد بررسی قرار داده و در صورت روبرو شدن با حالت غیرطبیعی، از مراقبت های پزشکی برای درمان مشکل خود استفاده کنند. مواردی که باید مورد توجه مادر حامله قرار گیرد، عبارتند از:

  • اگر ترشحات بدن مادر باردار بیش از حد خفیف باشد (معمولا به علت خونریزی ناشی از لانه گزینی تخمک لقاح یافته در دیواره رحم رخ می دهد که جایی برای نگرانی موجود نیست)، اما اگر این ترشح قهوه ای بیش از یک هفته پس از انجام رابطه جنسی در بدن زنان حامله ادامه یابد، مادر باید توسط پزشک متخصص زنان و زایمان مورد معاینه قرار گیرد.
  • همچنین، اگر ترشحات رحم مادر باردار بوی بدی داشته و یا با حالت خارش همراه باشد، فرد باید به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کند.
  • علاوه بر این موارد، اگر این ترشحات با درد در ناحیه شکم و یا بافت های لخته مانند در هنگام تخلیه همراه باشد (می تواند نشانه ای از سقط ناخواسته جنین باشد).
  • اگر تخلیه ترشحات پس از گرفتگی شکمی مادر باردار رخ داده و دارای بوی نامطبوع و ظاهر آبدار باشد، وضعیت سلامتی فرد باید توسط پزشک متخصص زنان و زایمان بررسی شود.
  • همچنین، اگر تخلیه ترشحات قهوه ای از رحم مادر حامله همراه با تب یا لرز باشد (این حالت می تواند نشانه ای از وجود عفونت در رحم یا کلیه مادر باشد).
  • علاوه بر موارد ذکرشده، اگر تخلیه ترشحات با درد، گرفتگی و سرگیجه مادر حامله همراه باشد، می تواند علائم حاملگی خارج از رحم بوده و وضعیت اورژانسی پزشکی برای فرد باردار ایجاد نماید.

چگونه می توان ترشحات قهوه ای را در بارداری متوقف کرد؟

به عنوان یک خانم جوان و بی تجربه به خاطر داشته باشید که اگر با ترشح مایع قهوه ای از رحم خود در طی دوران بارداری مواجه شدید، می توانید با به کار بستن نکات و راهنمایی ها ذکرشده در ادامه این مقاله از بین رفتن ترشحات و حتی میزان تخلیه آن را مدیریت نمایید. لازم به ذکر است که این روش ها برای سلامت مادر و جنین کاملا بی خطر هستند. این راهکارها عبارتند از:

1- در زمان بروز ترشحات قهوه ای فعالیت خود را کم کنید:

به عنوان زن حامله ای که با ترشحات قهوه ای از رحم خود مواجه شدید، تا آنجا که می توانید فعالیت های بدنی خود را کاهش دهید. اگرچه انجام تمرینات ورزشی و فعالیت های سبک در دوران بارداری برای مادر مفید است، اما اگر باعث بروز حالت قاعدگی و یا ترشحات غیرمعمول از رحم مادر شود، مادر باید از میزان فعالیت های بدنی خود کاسته و از انجام کارهای سنگین در دوران حاملگی اجتناب کند. بنابراین، سعی کنید که کارهای زیادی را در زمان کمتری انجام داده و زمان بیشتری برای استراحت داشته باشید. اگر مجبور هستید که فعالیت زیادی انجام دهید، مقداری از کار خود را انجام داده و انجام بقیه کار را به زمان پس از استراحت کوتاه مدت موکول نمایید.

انواع مختلف ترشحات قهوه ای پررنگ از رحم زنان باردار:

در برخی موارد خونریزی و یا ابتلا به انواع عفونت ها مانند STDs (گونوره، کلامیدیا و زگیل های تناسلی) به صورت ترشحات مایل به رنگ قهوه ای در بدن مادران باردار رخ می دهد. در برخی موارد نیز ممکن است ترشحات به رنگ صورتی و یا قهوه ای کم رنگ باشد که به علت تحریک سرویکس و یا حاملگی خارج رحمی در بدن زنان باردار رخ می دهد. همچنین، فراموش نکنید که این نوع ترشحات می تواند در هنگام سقط جنین نیز در زنان حامله مشاهده شود. ترشحات قهوه ای تیره بیشتر در مراحل اولیه سقط جنین و یا حاملگی خارج رحمی در زنان باردار رخ می دهد!

علاوه بر این موارد، مبتلا شدن مادر حامله به انواع عفونت های مخمری در دوران بارداری می تواند منجر به ترشح ضایعات قهوه ای غلیظ از رحم زنان در این دوره از زندگی شود. همچنین، رخ دادن سقط جنین در بدن مادر حامله و یا مبتلا شدن او به عفونت واژن و رحم در دوران بارداری می تواند منجر به تخلیه ترشحات قهوه ای از رحم شود.

اما نکته مهمی که زنان حامله نباید فراموش کنند، این است که ترشحات آبدار و قهوه ای در ماه های اولیه از دوران بارداری در بین زنان حامله بسیار شایع است و می تواند به دلیل روی دادن بارداری مولار در بدن این افراد رخ دهد. در برخی موارد ،ترشحات قهوه ای بر اثر تخریب غیرطبیعی دیواره رحم که ناشی از مبتلا شدن فرد به عفونت های مخمری یا باکتریایی است، هم به وجود می آید. البته این نوع ترشحات قهوه ای، با تخلیه رگه هایی از خون قدیمی در داخل رحم زنان همراه است.

در نهایت، اگر به عنوان یک خانم جوان و بی تجربه متوجه بروز ترشحات قهوهای از رحم خود در دوران بارداری شدید، نگران نباشید! زیرا این امر در بیشتر موارد، کاملا طبیعی است. اما اگر ترشح طولانی مدت بوده و با علائم دیگری همراه باشد، باید توسط پزشک متخصص زنان و زایمان بررسی شود.

.

منبع : mamanam.com