صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

راهکارهای طلاییِ کاهش وزن دانش آموزان

را در آکاایران ببینید

آکایران :نی نی سایت: بسیاری از نوجوانان شیوه های ناسالمی را برای کاهش وزن انتخاب می کنند در حالی که با افزایش فعالیت های بدنی می توانند به وزن ایده آل نزدیک شوند. شاید مهمترین روش کاهش وزن، رژیم غذایی اصولی در کنار ورزش باشد، اما این موضوع برای همه سنین صادق نیست. در واقع لاغر شدن یک خانم میانسال با یک دختر نوجوان کاملا متفاوت است و هر کدام باید روش های خاصی را برای کاهش وزن انتخاب کنند. به عنوان مثال افراد میانسال باید با کاهش حجم غذا و افزایش فعالیت روزمره به وزن مناسب برسند، اما در مورد نوجوان ها برنامه کاهش وزن، مبتنی بر ورزش و اصلاح عادت های نادرست غذایی است.
پژوهش ها چه می گویند؟
به گفته محققان، کاهش وزن در دانش آموزان و نوجوانان راه حل جادویی نمی خواهد و فقط  تغییر رفتار و شیوه زندگی مثل افزایش مصرف میوه و سبزی، دریافت کمتر چربی و کاهش زندگی نشسته و بی تحرک باعث تناسب اندام نوجوانان می شود. در این بین رشد قدی سنین نوجوانی هم به روند کاهش وزن کمک می کند، اما نباید با پیروی از رژیم های غیر علمی جلوی این رشد گرفته شود.
بنا به گزارش آکاایران : رژیم گرفتن کافی نیست
رژیم گرفتن در دوران نوجوانی میان نوجوانان به ویژه دختران نوجوان شایع است، اما رژیم گرفتن تنها راه رسیدن به وزن ایده آل یا کاهش وزن نیست. در واقع رژیم گرفتن یک شیوه گذرا و دوره ای است و نتیجه موقتی دارد و بسیاری از نوجوانان بعد از رسیدن به وزن ایده آل و کنار گذاشتن رژیم، بعد از مدت کوتاهی به عادات غذایی قبلی برگردند و دچار افزایش وزن می شوند و گاهی وزنی مثل گذشته پیدا می کنند.
اما بهترین راه کاهش وزن و از دست دادن وزن اضافی چیست؟ کاهش وزن زمانی موفقیت آمیز است که افراد عادت های روزمره خودشان را تغییر دهند و روش سالمی را برای زندگی انتخاب کنند.
توصیه ویژه از نوع نوجوانانه
بدون شک مهمترین راه برای کاهش وزن در دوران نوجوانی، افزایش فعالیت بدنی است. ورزش کردن منظم و روزانه باعث سوزانده شدن کالری می شود و به ساخت توده های عضلانی کمک می کند و مانع بازگشت اضافه وزن خواهد شد.
دوچرخه سواری به جای انجام بازی های بی تحرک کامپیوتری، ثبت نام در باشگاه های ورزشی و پیاده روی با دوستان تان در مسیر مدرسه می تواند میزان فعالیت روزمره شما را افزایش دهد. البته اگر می خواهید وقت کافی برای ورزش کردن داشته باشید باید دوستی تان را با تلویزیون کمتر کنید.
 یکی از مهم ترین دلایل ورزش نکردن نوجوانان دانش آموزان، اختصاص زمان زیادی برای تماشای تلویزیون است. بنابراین کاهش زمان مشاهده تلویزیون به کمتر از دو ساعت در روز باعث می شود نوجوان شما وقت بیشتری برای انجام فعالیت های بدنی داشته باشد. البته ورزش کردن تنها راه رسیدن به وزن ایده آل نیست و باید برنامه غذایی سالمی را هم برای او در نظر بگیرید.
 مثلا روزانه ۵ وعده میوه و سبزی به او بدهید، چرا که میوه ها و سبزی ها سرشار از فیبر هستند و باعث می شوند زودتر احساس سیری کند و دیرتر گرسنه شود. همچنین باید دور خوردن خوردن غذاهای پرکالری و چرب، تنقلات پرکالری مثل چیپس و پفک و نوشیدنی های شیرین یک خط قرمز پررنگ بکشد.
لاغری ورزشی
به طور کلی روند کاهش وزن برای همه افرادی که دچار اضافه وزن و چاقی هستند، هم از طریق رعایت رژیم غذایی و انجام ورزش صورت می گیرد. به خصوص در ماه های اول کاهش وزن، تاثیر رژیم غذایی خیلی بیشتر از تاثیر ورزش است اما اگر فردی همراه با رژیم غذایی، فعالیت ورزشی نداشته باشد احتمال اینکه دوباره وزن کاهش یافته او برگردد، بسیار زیاد است.
 ایده آل ترین حالت برای کاهش وزن آن هم به صورت استاندارد، این است که فرد طی یک هفته، نیم تا یک کیلوگرم وزن کم کند زیرا اگر بیشتر از این میزان لاغر شود، علاوه بر چربی، آب یا پروتئین موجود در بدن از دست می دهد یا عضلاتش تحلیل می رود؛ به خصوص در کودکانی که در سنین رشد قرار دارند.
بنابراین روند کاهش وزن کودکان و نوجوانان حتما باید زیرنظر متخصص تغذیه انجام شود. به طور کلی، ورزش های هوازی و استقامتی مانند پیاده روی سریع، طناب زدن، شنا کردن و کوهنوردی یا دوچرخه سواری در روند کاهش وزن موثرند، اما کار با وزنه به اندازه ورزش های قدرتی و استقامتی خیلی موثر نیست و فقط عضلات فرد را تقویت می کند.
 بنابراین توصیه می شود فعالیت ورزشی کودکان زیر نظر متخصص باشد تا مدت زمان فعالیت و تعداد تمرین های تکراری مشخص شود و آسیبی به بدن آنها وارد نشود.
در عین حال به والدین توصیه می شود که بچه ها را در باشگاه های ورزشی یا کلاس شنا ثبت نام کنند چرا که تجربه نشان می دهد ورزش با گروه همسالان تاثیر زیادی در کاهش وزن بچه ها دارد. همچنین فراموش نکنید بهترین مدت زمان ورزش آن هم از نوع هوازی برای بچه ها پنج روز در هفته و هر بار به مدت 30 تا 45 دقیقه است.

منبع :