صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

راهکارهایی برای آرام کردن دل پیچه نوزاد

هنگام دل پیچه نوزادان با صداهای یکنواخت از قبیل صدای جارو برقی و احتمالاً نوزاد را به یاد صدای داخل رحمتان می اندازد و دستگاه لباس خشک کن و ماشین ظرفشویی و آرام می گیرند را در آکاایران ببینید

آکاایران: علائم دل پیچه نوزاد

دل درد یا دل پیچه نوزاد عبارت است از گریۀ دیوانه وار طولانی مدت نوزادی که صرف نظر از این عارضه، دارای بدنی سالم و تغذیۀ کامل است، به نظر می رسد بیماری دل درد نوزاد بین ۱۰ الی ٢۵ درصد نوزادان کمتر از ۳ ماه را مبتلا کند. تمامی نوزادان در سه ماهه اول زندگی بیش از هر زمان دیگر در زندگی خود گریه می کند، ولی دل پیچه نوزاد موردی متفاوت است. بعضی از پزشکان آن را توسط یک قانون سه قسمتی تعریف می کنند: سه ساعت گریه کردن در هربار، حداقل سه بار در هفته، حداقل به مدت سه هفتۀ متوالی که معمولاً بین هفته سوم و ششم زندگی آغاز می شود. عارضه دل درد نوزاد معمولاً به طور ناگهانی در ساعات شب شروع می شود، بسیاری از نوزادان در صورت ابتلا به این عارضه به شدّت گریه کرده، اصلاً آرام نمی گیرند و مشت های خود را گره کرده و پاهای خود را صاف می کنند، هر نوزاد با بقیه متفاوت است، اما دل پیچه نوزاد معمولاً بعد از حدود سه ماه برطرف می شود.

چرا دل پیچه نوزاد را درگیر می کند؟

برای عارضه دل پیچه نوزاد ، جواب قانع کننده ای موجود نیست، برخی به این صورت نظریه پردازی می کنند که این عارضه ناشی از نارسایی دستگاه گوارشی نوزاد یا حساسیت نسبت به غذاهاست، برخی دیگر معتقدند که ممکن است این عارضه سیستم عصبی در حال رشد یا خلق و خوی نوزاد باشد که به تحریک بیش از حد او کمک می کند، دل پیچه یا دل درد نوزاد علی رغم اینکه می تواند باعث شود والدین احساس درماندگی و گناه بکنند، یک حالت موقتی است و علامت یک مشکل بلند مدت نیست.

آکاایران: راهکارهایی برای آرام کردن دل پیچه نوزاد

هنگام دل پیچه نوزاد ، چگونه او را آرام کنیم

هر نوزادی با بقیه نوزادان تفاوت دارد و برای آرام شدن نیازمند اقداماتی متفاوت است، پس شاید لازم باشد شما راهکارهای جدیدی را آزمایش کنید تا بفهمید کدام یک برای آرام کردن هنگام دل درد نوزاد شما ، از بقیه بهتر است. ما پیشنهاد هایی برای شما داریم :

سعی کنید یک محیط آرام بخش ایجاد کنید که یک موقعیت شبیه سازی شده از زندگی نوزاد در داخل رحم شما باشد: یعنی جایی دنج، گرم، و آرام. برای آرام کردن دل پیچه نوزادتان را به طور سفت داخل یک پتو بپیچید، او را داخل بازوهایتان یا درون یک گهواره متحرک تکان دهید، سعی کنید او را در یک حالت قائم نگه دارید تا به او کمک کنید کمی از گاز بدنش دفع کند.

بعضی از نوزادان با صداهای بلند یکنواخت از قبیل صدای جارو برقی، ماشین ظرفشویی، دستگاه لباس خشک کن، یا ماشین صدای سفید (ماشین صدای سفید دستگاهی است که بطور تصادفی صدایی تولید می کند که شبیه به صدای آبشار در حال ریزش یا وزش باد از میان درختان است) آرام می گیرند که همۀ اینها احتمالاً نوزاد را به یاد صدای اندام های داخلی در درون بدن شما می اندازد، یا می توانید برای آرام کردن دل درد نوزاد با یک بار ماشین سواری کردن، صدا و حرکت را با هم ترکیب کنید.

راه حل های دیگر عبارتند از: یک دوش آب گرم، قرار دادن یک حولۀ گرم یا بطری آب داغ بر روی شکم نوزاد (اطمینان حاصل کنید که درجه حرارت حوله یا بطری به پوست او آسیبی نرساند.)، یا استفاده از پستانک. بعضی از والدین می گویند که یک داروی فاقد نسخه به نام سیمتیکون، که احتمالاً باعث کاهش گاز روده می شود، علائم دل پیچه نوزاد را بهبود می بخشد.
شنیدن صدای گریه نوزاد می تواند نا امید کننده و طاقت فرسا باشد، یک پیشنهاد خوب این است که زمانی که دل درد نوزاد شدید است ، بطور نوبتی به همراه یک نفر دیگر نوزاد را بغل کرده و او را آرام کنید، چنانچه مجبور هستید به مدت چند دقیقه نوزادتان را داخل تختخوابش یا هر جای امن دیگر قرار دهید تا استحمام کنید ( یا خودتان هم بطور کامل و اساسی گریه کنید)، خیالتان آسوده باشد که تنها گذاشتن او به مدت چند دقیقه، حتی اگر گریه هم بکند، به او آسیبی نخواهد رساند. اگرچنانچه گریه نوزادتان صدایی جیغ مانند و حاکی از درد باشد، یا اگر روند افزایش وزن نوزادتان متوقف شود، یا اگر نوزادتان تب داشته باشد، یا اگر علائم دل پیچه نوزاد تا بعد از سه ماهگی هم ادامه یابد، موضوع را حتماً به پزشک خود اطلاع دهید، چراکه اینها ممکن است علایم مشکلاتی در سلامتی نوزاد باشند.

اگر پیشنهادی برای آرام کردن دل پیچه نوزاد دارید ، در قسمت نظرات در میان بگذارید.

.

منبع : mamanam.com