صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

وضعیت جنین در هفته یازدهم بارداری

وضعیت جنین در هفته یازدهم بارداری مراقبت از جنین در هفته یازدهم بارداری و وزن جنین در هفته یازدهم بارداری و تغذیه در هفته یازدهم بارداری و سایز جنین در هفته 11 را در آکاایران ببینید

آکاایران: وضعیت جنین در هفته یازدهم بارداری

آکاایران: هفته یازدهم بارداری

 یک حساب سرانگشتی بیندازید ببینید از زمانی که به فکر بارداری افتاده اید چقدر گذشته؟ یک سال، دو سال و  شاید هم اصلا به سال نمی کشد. اما شما الان خوشحالید و فراموش کرده اید روزهایی را که در انتظار جنین روز و شب را به هم می دوختید. اما حالا با خیال راحت می توانید رویایتان را که به حقیقت پیوسته دنبال کنید.

وضعیت جنین در هفته یازدهم بارداری
فعلا قرار نیست گریم جدیدی برای او در نظر گرفته شود. همین اندامی که اکنون دارد رشد می کند و بزرگتر می شود.  اندازه دقیق بازیگر رو به روی شما اکنون 44 تا 48 میلی متر است یعنی به اندازه یک لیموترش است. استخوان های او در حال رشد است و دندان هایش درست زیر لثه ها در حال تقسیم است. رگ ها زیر پوست بدنش مثل نخ های ریزی می ماند که کل بدن او را پوشانده است.

برآمدگی پیشانی او صاف تر شده و سر جنین کوچولو اکنون با چرخش تدریجی به طرف چانه ها از قفسه سینه فاصله می گیرد و بر طول گردنش افزوده می شود. او گاهی خودش را لوس می کند و لگدی می زند تا وجودش را اعلام کند با این حال بعید به نظر می رسد که همه بتوانند در این هفته لگدهای این سرتق کوچولوها را احساس کنند. هر چه بزرگ تر شود احتمالا داد و بیدادش را بیشتر با لگد نشان خواهد داد. این شورشی کوچک این روزها بیشتر در حال رشد و توسعه گوش ها، اندام تناسلی و پرده دیافراگم خود است.

کارتون آقای سکسکه را به یاد می آورید با رشد همین پرده جنین هم شبیه به آقای سکسکه می شود و هرازگاهی بالا و پایین می رود. خوب این هفته می توانید ارتباط بهتری با هم برقرار کنید شما حرکات او را در رحم خود احساس نمی کنید، اما او به راحتی حرکات شما را زیر نظر دارد و منتظر پاسخ می ماند. اگر ضربه ای آرام به شکم خود بزنید او به خودش تکانی می دهد ممکن است کمی هم به او بر بخورد که چرا مادرش چنین رفتاری با او دارد.

قد: 4/8 سانتی متر
وزن: 10 گرم

 

وضعیت مادر در هفته یازدهم بارداری
از این هفته به بعد تغییرات فیزیکی شما منحصر به شکمتان نمی شود درحالی که رحم شما روز به روز گسترش می یابد وزنتان هم بیشتر می شود. به هر حال اگر هنوز وزنتان اضافه نشده جای تعجب ندارند شما با  تهوع و استفراغ در این مدت چندان میل به غذا نداشته اید با رفع این مشکلات وزنتان هم افزایش می یابد. در این هفته احتمالا حالت تهوع و استفراغ شما کمتر می شود و علائم جدیدتری را تجریه می کنید.

گاهی این علائم خودش را روی موها و ناخن های شما نشان می دهد مثلا ممکن است موهایتان زیادی رشد کند یا کم یا حتی ناخن هایتان هم همین وضعیت را داشته باشد. خیلی ها معتقدند که این تغییرات به دلیل افزایش هورمون های موجود در بدن است و برخی دیگر می گویند که افزایش سطح خون عامل این تغییرات است. به هر حال ممکن است موهای خشک در این زمان خشک تر و موهای چرب چرب ترشود. این تغییرات گاهی تا افزایش بزاق دهان شما پیش می رود. پوست شما هم در این دوران تحت تاثیرهورمون ها درخشان تر از قبل می شود.

مراقبت های بارداری در هفته یازدهم بارداری 
برخی از زنانی که از میگرن رنج می برند ممکن است که در این دوران بیشتر احساس سردرد کنند. تنها قرصی که می توانید استفاده کنید قرص استامینوفن است. بهتر است به جای مصرف قرص به فکر راه های جایگزین باشید. برای کاهش سردرد می توانید از کمپرس آب سرد استفاده کنید.

در صورت سرماخوردگی حتما پیش از هر کاری با پزشک خود تماس بگیرید. در زمان سرماخوردگی شربت سینه و داروهای آرام بخش می تواند برای جنین شما خطرناک باشد.

اگر در هنگام ورزش علائم زیر را مشاهده کردید حتما با پزشک خود تماس بگیرید. علائمی نظیر خونریزی واژینال، تنگی نفس، سردرد، درد قفسه سینه ، ترشح واژن، سرگیجه و از هوش رفتن و ضعف عضلانی.

 سعی کنید در این دوران به پهلو بخوابید تا جریان خون در بدنتان افزایش یابد.   در این زمان شما به استراحت بیشتری نیاز دارید. ممکن است دراین بخواهید فعالیت های بیشتری انجام دهید و این فعالیت را کمتر نکنید. اما یادتان باشد که نیاز به ساعات خواب بیشتر دارید.

از دیگران کمک بگیرید؛ در محیط کار، در خانه یا در هر فعالیت دیگری که انجام می دهید.

فعالیت داشته باشید. ممکن است فعالیت در این دوران برای شما سخت باشد اما به یاد داشته باشید که ورزش منظم به شما انرژی بیشتری می دهد.

به پیاده روی بروید.

چرت بزنید.

درمورد خستگی های خود با پزشک تان مشورت کنید. سطح آهن بدنتان نیز باید کنترل شود.

 

تغذیه در هفته یازدهم بارداری
رژیم غذایی متعادلی را در پیش گیرید. شما در این دوره باید به مصرف آهن و پروتئین خود اهمیت دهید.

از سبزیجات برگ سبز و میوه مصرف کنید.

اسنک های مقوی و سالم بخورید.

به مقدار کافی آب بنوشید. روزانه 226 تا 283 میلی گرم آب توصیه می شود. (کم آبی بدن، شما را از پا در خواهد آورد)

 

.

منبع :