صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

علت پرخاشگری کودکان 3 ساله چیست؟

نا آشنایی با مهارت های صحبت کردن و دفاع از خود می باشد. کودک پس از یادگیری کلمات به جای استفاده از خشونت آرامتر می شود. و علت پرخاشگری کودکان ترس آن ها را در آکاایران ببینید

آکاایران: علت پرخاشگری کودکان 3 ساله چیست؟

آکاایران: علت پرخاشگری کودکان

پرخاشگری کودک گاهی باعث خجالت زدگی شما می شود. 
پرخاشگری بخشی از رشد کودک است. بیشتر کودکان در این سن اسباب بازی های دوستان خود را می گیرند، آن ها را می زنند و جیغ می کشند. گاهی اوقات علت این رفتار ترس است. کودک شما در حال آموزش مهارت های نوین از استفاده از قیچی تا صحبت کردن به صورت پیچیده می باشد. او هنگامی که می خواهد چیزی را بگیرد اما در چنگال دوستش قرار می گیرد به سختی ناراحت می شود. او برای بار اول است که از منزل دور شده است و احساس غربت می کند. اگر احساس کند نادیده گرفته می شود به فردی که دوست ندارد تنه می زند. او دقیقا نمی داند چه کاری باید انجام دهد به همین دلیل شروع به گاز گرفتن و پرتاب کردن اشیا می کند.
خبر خوب این است که کودک شما با یادگیری کلمات به جای استفاده از مشت و لگد، مشکلات خود را حل کرده و رفتارهای هجومی و پرخاشگرش کم تر می شود. نکته مهم این است که به او آموزش دهید با حرف زدن نتیجه بهتر و مطلوب تری دریافت می کند تا این که موهای دوستش را بکشد.

برای پرخاشگری چه کاری می توان انجام داد

  • واکنش سریع. هنگامی که فرزندتان رفتار پرخاشگر نشان می دهد به سرعت واکنش نشان دهید. بهتر است هنگامی که کار اشتباهی انجام می دهد بلافاصله آگاه شود. او را برای مدتی کوتاه از محیط دور کنید. در این صورت نسبت به رفتار خود و عواقب آن فکر می کند و متوجه می شود در صورتی که دیگران را آزار دهد از بازی محروم می شود. مهم نیست چقدر از فرزندتان عصبانی هستید هیچ گاه سرش داد نزنید، او را کتک نزنید و به او نگویید فرزند بدی است. از او بخواهید رفتارش را عوض کند. همچنین به او فهمانید رفتار نادرست و پرخاشگری در حالت عصبانیت به سراغ او می آید. سعی کنید او را آرام کنید و رفتارش را کنترل کنید.
  • مطابق نقشه پیش بروید. تا جایی که می توانید واکنش های یکسانی به رفتار پرخاشگرانه کودک نشان دهید. هر چقدر واکنش شما قابل پیش بینی تر باشد، کودک زودتر الگوی رفتاری شما را تشخیص می دهد. اولین قدم این است که کودک متوجه می شود اگر رفتار نامناسبی داشته باشد از تفریح محروم می شود. حتی اگر در محیط عمومی کاری کرد که شما را آزار دهد طبق همین نقشه پیش بروید. بیشتر والدین شرایط شما را درک می کند. 
  • حرف زدن. بگذارید کودک آرام شود سپس با او درباره اتفاقی که افتاده است صحبت کنید. بهترین زمان برای صحبت کردن با کودک زمانی است که آرام شده باشد اما پیش از این که رفتارش را فراموش کند با او حرف بزنید، نیم ساعت تا یک ساعت بعد از رفتار پرخاشگرانه مناسب است. از او بپرسید چه چیزی باعث شد عصبانی شود. برای او توضیح بدهید عصبانیت در برخی موارد طبیعی است اما کتک زدن و گاز گرفتن رفتاری مناسب نیست. به او راه هایی مناسب برای نشان دادن عصبانیتش آموزش بدهید. به عنوان مثال ضربه زدن به توپ، کوبیدن مشت به بالشت و بیان کردن احساسات با حرف زدن. در این زمان از او بخواهید از محیط دور شود و تا زمانی که راهی مناسب برای واکنش پیدا نکرده است باز نگردد. می توانید برای فرزندتان کتاب بخوانید تا آرام شود. 
  • تقویت مسئولیت پذیری. اگر پرخاشگری کودک به وسایل کسی آسیب رساند یا جایی را به هم ریخت از او بخواهید در مرتب کردن مجدد کمک کند. این رفتار را به صورت تنبیه نشان ندهید بلکه نتیجه طبیعی رفتار او است؛ رفتاری که هر کسی پس از به هم ریختن و خراب کردن وسایل دیگران انجام می دهد. به او بفهمانید پس از انجام رفتاری نادرست باید عذرخواهی کند. 
  • به خاطر رفتار خوب او را تشویق کنید. به جای این که فقط زمانی که کودک رفتاری نادرست نشان می دهد فقط به او توجه کنید سعی کنید در لحظاتی که رفتارهای مثبت نشان می دهد نیز او را تشویق کنید. به او بگویید به او افتخار می کنید. یک تقویم خاص روی یخچال یا در کمدش بزنید و با استیکرهای رنگارنگ او را تشویق کنید.
  • محدود کردن زمان. در کارتن های مخصوص کودکان صحنه هایی از تهدید، فریاد و کتک زدن وجود دارد. بنابراین برنامه هایی که کودک تماشا می کند را همراه با او ببینید؛ به خصوص اگر نسبت به پرخاشگری مستعد است. اگر چیزی در برنامه اتفاق افتاد که به آن موافق نبودید با کودک در خصوص آن صحبت کنید. 
  • از کمک خواستن نترسید. برخی کودکان با پرخاشگری کمتر مشکل دارند تا دیگران. اگر رفتار کودک شما شدید و تهاجمی است با مشاور صحبت کنید. با یکدیگر می توانید ریشه مشکلات را متوجه شوید و در صورت نیاز به مشاور مراجعه کنید. گاهی اوقات اختلالات رفتاری پشت عصبانیت نهفته است. گاهی اوقات مشکلات به مشکلات خانوادگی یا احساسی مربوط است. منبع و منشا مشکلات هر چه باشد مشاور به کودک شما کمک می کند تا رفتار پرخاشگرش را کنار بگذارد و آن را کنترل کند. در بیشتر موارد کمک متخصص نیاز نیست اما کودک شما به مشاوره نیاز دارد. در واقع نیازی نیست خودتان به تنهایی با مشکل مواجه شوید و تلاش بر حل آن داشته باشید.

.

منبع : ooma.ir