صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

پسران و دختران تا چه سنی افزایش قد دارند؟

بلوغ دوره ای از رشد و تکامل سریع می باشد که در آن دانش آموز از لحاظ فیزیکی بالغ شده و توانایی تولید مثل را پیدا می کند. به طور کلی دختران زودتر از پسران وا را در آکاایران ببینید

آکاایران: پسران و دختران تا چه سنی افزایش قد دارند؟

آکاایران: بلوغ دوره ای از رشد و تکامل سریع می باشد که در آن دانش آموز از لحاظ فیزیکی بالغ شده و توانایی تولید مثل را پیدا می کند. به طور کلی دختران زودتر از پسران وارد مرحله بلوغ می شوند. منارک (شروع قاعدگی) اغلب به عنوان علامت بلوغ در دختران در نظر گرفته می شود. قاعدگی به طور متوسط در سن 5 / 12سالگی اتفاق می افتد. با این حال شروع آن می تواند بین سنین 9 تا 17 سالگی باشد.

رشد قدی

در شروع دوره بلوغ ( 10سالگی در دختران و 12سالگی در پسران)، دختران و پسران در حدود 84% قد مورد انتظار خود را بدست آورده اند. پس از آن دختران در سن 13سالگی و پسران در سن 15سالگی به 95% قد مورد انتظار خود دست یافته اند. در طول دوران بلوغ میزان افزایش قد دخترها در حدود 15 سانتی متر است. در پسران حداکثر رشد قدی در حدود 14سالگی اتفاق می افتد. در دوره بلوغ پسرها به طور متوسط 20سانتی متر افزایش قد دارند.

رشد وزنی

میزان افزایش وزن در دوره بلوغ به موازات افزایش قد می باشد. از سن 10تا 17سالگی دخترها به طور متوسط 15 کیلوگرم افزایش وزن دارند که معادل 42 درصد وزن آنها در بزرگسالی است. در همین مدت، پسرها به طور متوسط حدود 20 کیلوگرم افزایش وزن دارند که معادل 51 درصد وزن آنها در بزرگسالی است.

.

منبع : ooma.ir