صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

کمبود آهن در کودکان/چگونه می توان از کمبود آهن جلوگیری نمود؟

کم خونی ناشی از کمبودآهن طیف وسیعی از علائم از جمله تأخیر در رشد ادراک را موجب می گردد. هر چند که کمبود آهن به اندازه ی کافی خفیف بوده و شواهدی از کم خونی نشان نداده و بهبود رژیم غذایی کودک مهمترین راه پیشگیری و درمان کمبود آهن است و کمبود آهن در کودکان/چگونه می توان از کمبود آهن جلوگیری نمود؟ و چگونه می توان از کمبود آهن در کودکان جلوگیری نمود؟ و هوشیاری و قابلیت یادگیری نتیجه می دهد. را در آکاایران ببینید

آکاایران: کمبود آهن در کودکان/چگونه می توان از کمبود آهن جلوگیری نمود؟

آکاایران: مهمترین دلیل کم خونی ناشی از کمبود آهن در کودکان عدم مصرف کافی مواد غذایی حاوی آهن است. رشد سریع دوران کودکی یا در خلال دوره ی نوجوانی و بلوغ با نیاز به گلبول های قرمز نوین خون نیز زمان آسیب پذیری برای کمبود آهن و به ویژه در دختران بالغ می باشد.

 


علاوه بر این مخاطرات، علت متداول دیگر کمبود آهن در کودکان مصرف شیر در سطح فوق العاده زیاد است. شیرگاو حاوی مقدار بسیار کمی آهن بوده و مصرف زیاد آن ممکن است به کمبود آهن منجر شود. شیر روده ها را تحریک نموده و از دست دادن آهن را موجب می گردد. همچنین شیر ممکن است جذب آهن را برای بدن مشکل تر سازد.


آلرژی های غذایی علت دیگر کمبود آهن بوده و شواهدی نیز از مسمومیت سرب به عنوان فاکتوری در عدم قابلیت جذب آهن وجود دارد.

 


کم خونی ناشی از کمبود آهن متداولترین شکل کم خونی است. آهن جزء اصلی هموگلوبین بوده که بخشی از گلبول قرمز خون را تشکیل داده و اکسیژن خون را حمل می کند. نوزادان با حدود ۵۰۰ میلی گرم آهن در بدن متولد شده و با رسیدن به سن بلوغ حدود ۵۰۰۰ میلی گرم از آن مورد نیاز خواهد بود.

 

به منظور حفظ نیاز غذایی به آهن، کودکان به طور متوسط به جذب یک میلی گرم آهن در روز نیاز دارند. این مقدار اندک به نظر رسیده، اما اکنون تنها حدود ۱۰% آهن مصرفی به وسیله ی غذا را جذب نموده به طوری که نیاز روزانه در حدود ۸ تا ۱۰ میلی گرم آهن در روز است. کودکان شیرخوار نیاز کمتری دارند، چون آهن در شیر مادر سه برابر بهتر جذب می شود. روده های کودکان شیرخوار، تا سه برابر کارآیی بیشتری برای جذب آهن از هر منبعی دارند. مصرف همزمان ویتامین C، یا استفاده از منابع غذایی غنی از ویتامین C (چون آب پرتقال) به طور همزمان با مواد غذایی غنی از آهن نیز به جذب و استفاده از آهن در بدن کمک می نماید. معمولاً آهن موجود در مواد غذایی تقویت شده با آهن در حد ضعیفی جذب شده اما غالباً مقادیر بسیار زیاد جبران کننده است.

 

 


کم خونی ناشی از کمبودآهن طیف وسیعی از علائم از جمله تأخیر در رشد ادراک را موجب می گردد. هر چند که کمبود آهن به اندازه ی کافی خفیف بوده و شواهدی از کم خونی نشان نداده، لیکن به کاهش تمرکز فکری، هوشیاری و قابلیت یادگیری نتیجه می دهد. همچنین در کودکان مبتلا به کمبود آهن هرزه خواری (پیکا Pica ) با احتمال بیشتری توسعه می یابد. پیکا اختلالی مرضی است که با اشتها به خوردن مواد عمدتاً غیرغذایی (به عنوان مثال، خاک رس، ذغال، گل خاک، مدفوع، گچ، کاغذ، صابون، لجن، خاکستر، چسب، صمغ و غیره) یا اشتهای غیرطبیعی برای برخی اجزای مواد غذایی (به عنوان مثال، آرد، سیب زمینی خام، برنج خام، نشاسته، قالب یخ، نمک و خون) مشخص می شود. این عنوان از کلمه ی لاتین مگ پی (Magpie کلاغ زاغی)، پرنده یی که به خوردن تقریباً همه چیز شهرت دارد، مشتق شده است. پیکا در کودکان بسیار خطرناک بوده و ممکن است به آلودگیهایی در نتیجه ی مصرف مواد مختلف نیز منجر شود.

 


کم خونی دراز مدت یا شدید ممکن است به تحریک پذیری مشخص، کاهش اشتها، تأخیر در رشد، تورم زبان، و ناخن های پهن، قاشقی شکل یا شکننده منجر شود. زخم های دردناک ممکن است در گوشه های دهان ایجاد شود. تحریک پذیری و خستگی در کم خونی خفیف تا متوسط ناشی از کمبود آهن متداول هستند. سفیدی چشم ها ممکن است ته رنگ آبی پیدا کنند. کودک ممکن است رنگ پریده به نظر رسد. در موارد بسیار شدید ممکن است حتی کودکان به نارسایی قلبی دچار شوند.

 

 

چگونه می توان از کمبود آهن جلوگیری نمود؟


بهبود رژیم غذایی کودک مهمترین راه پیشگیری و درمان کمبود آهن است. بسیاری از مواد غذایی منابع مهم آهن می باشند. این مواد را می توان به سه درجه ی خوب، بهتر، و بهترین تقسیم بندی نمود:

 


مواد غذایی خوب: ماهی تون، حریره جو دوسر، زردآلو، کشمش و اسفناج، کلم، سبزی ها و انواع آلو.


مواد غذایی بهتر: تخم مرغ، گوشت، ماهی، مرغ، بوقلمون، لوبیای خشک شده (بنشن ها)، روغن بادام/ پسته (میوه های مغزدار)، نخود، عدس و ملاس ها (شیره چغندر).

 


بهترین مواد غذایی: شیرمادر، حبوبات/سرآل های تقویت شده با آهن، جگر و آب آلو.

 

Healthy Horizons

دکتر اسماعیل ذوقی


گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :