صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

واکسیناسیون نوزاد در بخش خصوصی یا دولتی؟

واکسیناسیون نوزاد در بخش خصوصی یا دولتی؟ و را در آکاایران ببینید

آکاایران: واکسیناسیون نوزاد در بخش خصوصی یا دولتی؟

آکاایران: با همه شب بیداری ها و مشکل های روزها و هفته های اول ورود نوزاد کوچولویتان، ماه ها سپری می شوند و به موعد واکسیناسیون ۳ماهگی می رسید.
باور رایجی که اغلب پدرها دارند این است که واکسیناسیون در بخش خصوصی و مطب ها کیفیت بهتری نسبت به واکسن های ارایه شده در مراکز بهداشتی دارد. آنها گاهی به همین دلیل، برنامه واکسیناسیون کودک را دچار تاخیر یا اشکال می کنند و اگر هم کسی تذکری بابت این موضوع به پدر بدهد، قبول نمی کند. ما این دغدغه شایع را با اساتید دانشگاه مطرح کردیم و در مورد اینکه هیچ تفاوتی در کیفیت واکسن ها در بخش دولتی و خصوصی موجود نیست مطمئن شدیم. اساتید دانشگاه متفق القول اند که: «این تفکر که واکسن های بخش خصوصی اثر بهتری دارند صحیح نیست.

 


اینکه برخی افراد واکسن یک بیماری را دریافت می کنند ولی باز هم دچار آن بیماری می شوند نشان دهنده این نیست که آن واکسن تاثیر چندانی نداشته یا کیفیت اش نامطلوب بوده است. بلکه پاسخ بدن افراد به واکسن های مختلف متفاوت است و نباید موارد استثنایی شکست واکسیناسیون به دلسردی خانواده ها منجر شود.» این نگرانی در روزهایی که قرار است واکسن برای کودک شما تزریق شود مختص شما نیست و بیشتر والدین مانند شما هستند. اگر همسر شما طاقت ندارد هنگام واکسیناسیون نوزاد ۳ماهه تان را در آغوش بگیرد و مراقب باشد تا در هنگام تزریق ثابت بماند، شما همراه او بروید یا از مادر خود یا همسرتان بخواهید همراه او شوند. در مورد توصیه های بعد از واکسیناسیون یعنی مصرف قطره استامینوفن تب بر و کمپرس محل تزریق نیز دقت کنید چون اگر استامینوفن را به موقع به شیرخوار ندهید تب می کند. همسرتان می تواند با در آغوش کشیدن کودک و شیردهی پس از واکسن زدن به کودک آرامش دهد.

 


اگر نوزاد کوچولوی شما به نظرتان ضعیف است و حس می کنید چند تزریق را در یک مرحله نمی تواند تحمل کند یا امکان دارد عارضه ای برایش داشته باشد بهتر است نگران نباشید. مطالعه های وسیعی در مورد سن مناسب برای واکسیناسیون و اینکه کدام واکسن ها بی خطر و در عین حال مفیدند انجام شده است و ثابت شده اینها با هم تداخل ندارند.

 

الهه رضاییان


گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :