صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

بیماری های مخل رشد در کودکان

بیماری های مخل رشد در کودکان و را در آکاایران ببینید

آکاایران: بیماری های مخل رشد در کودکان

آکاایران: ▪ کم کاری تیروئید: سال هاست که کم کاری مادرزادی تیروئید به عنوان یکی از عوامل کندذهنی مورد توجه است و نوزادان در روزهای اول تولد باید آزمایش تیروئید را انجام دهند. بیماری کم کاری تیروئید ممکن است چند سال پس از تولد و به صورت اکتسابی شروع شود. کوتاهی قد یکی از نشانه های مهم کم کاری تیروئید است که در کنار علامت هایی مثل خواب آلودگی، خستگی مفرط، پف آلود بودن و کندذهنی می تواند توجه والدین و پزشکان را به احتمال وجود این بیماری معطوف کند. آنچه اهمیت دارد این است که تشخیص به موقع و درمان این بیماری اگر قبل از بسته شدن صفحه رشد استخوانی صورت گیرد، باعث برگشت قد به حالت نرمال می شود. درمان این بیماری مصرف قرص های لووتیروکسین است.

▪ راشیتیسم: در گذشته ای نه چندان دور کمبود شدید ویتامین Dاز دلایل رایج کوتاهی قد در کودکان ایرانی بوده است. اکنون با بهبود تغذیه و مصرف عمومی قطره ویتامین D شیوع این بیماری کمتر شده است. متاسفانه زندگی شهری بسیاری از کودکان را از تابش نور خورشید محروم ساخته و به این ترتیب بیماری راشیتیسم کماکان تهدیدی برای کودکان محسوب می شود. علامت های دیگر این بیماری علاوه بر کندی رشد، قوسی شدن پاها و برجسته شدن کناره های استخوان جناغ است. نکته ای که در این مبحث باید گوشزد شود این که تبلیغات شرکت های دارویی تولیدکننده ضدآفتاب ها مبنی بر ضررهای نور آفتاب تا حدود زبادی مبالغه است و اگر کودکان روزانه حدود ۲۰ دقیقه با پوشش کم در معرض آفتاب قرار گیرند برای تامین ویتامین D کفایت می کند. البته بیماری راشیتیسم بجز کمبود ویتامین علت های دیگری نیز دارد، از جمله انواع بیماری های مادرزادی که مانع اثر ویتامین D می شوند. درمان به موقع راشیتیسم به هر دلیلی چندان سخت نیست و می توان با مصرف کلسیم و ویتامین D از عوارض بیماری ای مثل کوتاهی قد جلوگیری کرد.

▪ بیماری ترنر: کوتاهی قد از شایع ترین علامت های سندرم ترنر است. این بیماری کروموزومی در اثر کمبود یک کروموزوم X در دختران ایجاد می شود. از دیگر علائم این سندرم وجود پره در دو طرف گردن، پاهای قوس دار و تاخیر در بلوغ است. این کودکان خیلی کند رشد می کنند و هرچه سنشان بیشتر می شود کوتاهی قدشان نسبت به همسن و سالانشان تظاهر بیشتری می یابد. به طور معمول این دختران در سنین ۱۴ تا ۱۶ سالگی به خاطر ظاهر نشدن علائم بلوغ نزد پزشکان می روند. این نکته اهمیت دارد که شروع درمان با هورمون رشد در این دسته از کودکان تاثیر مهمی در جبران کوتاهی آنان دارد بخصوص این که این کودکان چون بلوغ دیرتری دارند تا سنین بالاتری به درمان با هورمون رشد جواب می دهند.

 

دکتر رضا کریمی

گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :