صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

شایع ترین مشکل اگزما در کودکان

شایع ترین مشکل اگزما در کودکان و را در آکاایران ببینید

آکاایران: شایع ترین مشکل اگزما در کودکان

آکاایران: آمار نشان می دهد تعداد مبتلایان به حساسیت در کودکانی که زمینه بیماری های آسم و آلرژی دارند، بیشتر شده است و از آنجا که این افراد بسیار راحت تر دچار بیماری های پوستی خواهند شد، می توان گفت احتمال ابتلا به بیماری هایی چون کهیر و اگزما که به زمینه های آتوپیک و آلرژی مربوط می شوند هم بیشتر است.

سبک زندگی های امروز تغییر کرده و آدم ها با وجود آلودگی هوا، مواد شیمیایی، سوخت های فسیلی، شوینده ها، غذاهای آماده، لوازم آرایشی و خیلی از مواد و وسایل، در معرض تشدید بیماری های آلرژیک و پوستی قرار دارند. این عوامل باعث می شود تا در سال های آینده موارد ابتلا به اگزمای دست، کهیر و طیف وسیعی از حساسیت های پوستی در بین کودکان افزایش یابد. این مشکل نه فقط در ایران بلکه در تمام دنیا وجود دارد و حتی در برخی کشور ها، بیشتر از ایران دیده می شود. نتایج تحقیقاتی که در آمریکا انجام شد، نشان داد، ۱۰ تا ۱۲ درصد کودکان این کشور و۳ درصد از بزرگسالان، زمینه های آتوپیک دارند. افراد آتوپیک بسیار زود تر از افراد دیگر به بیماری های پوستی، کهیر، اگزما و دیگر بیماری های آلرژیک مبتلا می شوند؛ اما شرایط زندگی امروز و نوع آب وهوا باعث شده تا افرادی که دارای این زمینه نیستند نیز بیش از گذشته به چنین بیماری هایی مبتلا شوند.

این روزها شایع ترین مشکل اگزما در کودکان، اگزمای سرشتی (آتوپیک) است که بیشتر اوقات همزمان با شروع تغذیه کمکی دیده می شود.

گاهی حمله های اگزما با بروز استرس ها و فشارهای روحی آغاز می شود. هر چند در بیشتر کودکان اگزمای آتوپیک تا ۳ سالگی برطرف می شود اما سایر وضعیت های آلرژیک ممکن است باقی بمانند.

علایم اگزمای آتوپیک به صورت خشکی، قرمزی و پوسته ریزی در پوست بدن همراه با خارش شدید است. ضایعات پوستی بیشتر به صورت دانه های ریز در سطح پوست دیده می شوند. در صورت خارش شدید، ممکن است خواب کودک مختل شود.

اگر کودک دچار خارش است، ابتدا گردن، پوست سر، صورت، دست ها و سطوح مفصلی اندام هایش را برای یافتن بثورات پوستی بررسی کنید.

ناخن هایش را برای جلوگیری از خراشیدگی پوست کوتاه نگه دارید، اگر پوست خراشیده و زخم شد، دست های کودک را برای جلوگیری از عفونت مرتب بشویید و دستکش دستش کنید.

استحمام، اگزما را شدیدتر نمی کند، بلکه استفاده از صابون و آب داغ علت شدیدشدن آن است بنابراین با آب ملایم و مواد غیرصابونی یا صابون های بسیار ملایم حمام کنید. پوست را با لیف و حوله نسایید و حتما بلافاصله بعد از استحمام از نرم کننده استفاده کنید. اگر پزشک مصرف آنتی بیوتیک یا پماد های کورتونی را برای مدتی توصیه می کند، مطابق دستور وی عمل کنید. استفاده درست این داروها هیچ خطری برای کودک شما نخواهد داشت.

 

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی


گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :