صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

عروسک را فراموش نکنید و بازی کودک را مدیریت کنید

عروسک را فراموش نکنید و بازی کودک را مدیریت کنید و را در آکاایران ببینید

آکاایران: عروسک را فراموش نکنید و بازی کودک را مدیریت کنید

آکاایران: عروسک از اولین اسباب بازی های کودکان به خصوص دختربچه هاست. بهتر است خانواده ها به خصوص وقتی کودک در سنین شیرخوارگی است، برای او عروسک های نرم و ایمن انتخاب کنند زیرا کودکان با بغل کردن این عروسک های نرم، احساس آرامش و امنیت پیدا می کنند...

برای کودکان کم سن و سال (زیر ۳ سال) انتخاب این نوع عروسک ها بر عروسک های سفتی مانند باربی و ... ارجحیت دارد. نکته دیگر اینکه بهتر است برای کودکان زیر ۳ سال، عروسک هایی انتخاب شود که صدا نداشته?باشد زیرا معمولا از عروسک هایی که حرکت و صدا دارند، می ترسند. ذهنیت کودکان از عروسک، جسم جامد بی صداست؛ چیزی مانند لیوان، پس طبیعتا انتظار ندارند که این جسم جامد، از خودش صدا دربیاورد.

نکته بعد اینکه فقط برای دخترتان عروسک نخرید، بعضی پسرها هم ممکن است به بازی با عروسک تمایل دارا باشند. بازی پسربچه ها با عروسک، نگران کننده نیست، اما اگر پسربچه شما، علاوه بر بازی با عروسک، تمایل به پوشیدن لباس های دخترانه و استفاده از زیورآلات و لوازم آرایش هم داشت، باید کمی نگران شد.

بازی بچه ها با عروسک، نشان دهنده طرز رفتار والدین با کودک است. در مواردی که والدین با کودک بدرفتاری یا او را دعوا می کنند یا کتک می زنند، کودک نیز دقیقا همان رفتارها را با عروسک خود خواهد داشت. حتی طرز حرف زدن کودک با عروسک، آینه صحبت والدین با کودک است. همین نکته می تواند گوشزدی برای والدین آگاه باشد تا به سرعت دنبال علت بگردند و با کمک و راهنمایی روان پزشکان و روان شناسان، علت مشکل خانوادگی یا تربیتی را پیدا و آن را درمان کنند.

والدین حتی می توانند از عروسک ها در تربیت کودکان خود کمک بگیرند. در بسیاری موارد، مادر یا پدر می توانند هنگام بازی کودک با عروسکش، همراه با عروسکی دیگر وارد بازی شوند و نفر سوم باشند و از زبان عروسک، به طور غیرمستقیم، آموزش های لازم را به او بدهند.

دانشیار دانشگاه جندی شاپور اهواز

گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :