صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

درمان تنبلی چشم را در کودکی باید جدی گرفت

درمان تنبلی چشم را در کودکی باید جدی گرفت و را در آکاایران ببینید

آکاایران: درمان تنبلی چشم را در کودکی باید جدی گرفت

آکاایران: تنبلی چشم یعنی کاهش بینایی یک چشم با وجود اصلاح عیب انکساری. در معاینه چشم این بیماران هیچ ضایعه ای دیده نمی شود ، بنابراین معمولا تشخیص آن دیر انجام می شود. گاهی نمره یکی از چشم های بیمار چهار و دیگری صفر است. علت اصلی این مشکل ممکن است اختلاف عیب انکساری باشد و در این صورت چشم سالم کار می کند و از چشم دچار عیب، کمتر کار کشیده می شود و مخصوصا اگر بیمار عینک نزند، به حالتی می رسد که به آن تنبلی چشم می گویند. البته تنبلی چشم ممکن است دوطرفه هم باشد که در این صورت اوضاع بدتر می شود.

 


دکتر فرامرز انوری، چشم پزشک، فوق تخصص چشم پزشکی اطفال و استرابیسم و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران، به جام جام می گوید: علت بروز تنبلی چشم ژنتیک است و هر ضایعه ای که باعث شود دید یک یا هر دو چشم کاهش یابد و مثلا تصویر واضح به شبکیه نرسد، باعث تنبلی یک یا دو طرفه چشم ها می شود.

 


● عیب انکساری یک چشم؛ مقصر اصلی

 


دکتر انوری، ضایعه هایی که ممکن است باعث کاهش دید چشم ها شود و در نهایت تنبلی چشم ها را به دنبال داشته باشد، این گونه برمی شمرد: عیب انکساری و عینک نزدن برای اصلاح آن مهم ترین علت است و بعد از آن عیوبی مانند کدرشدن قرنیه به هر دلیل (ضربه، بیماری قرنیه)، آب مروارید، کدر شدن مایع زجاجیه و مشکلات شبکیه می تواند عامل تنبلی چشم باشد.


وی در ادامه می افزاید: یکی دیگر از چیزهایی که باعث تنبلی چشم می شود، انحراف چشم است و البته برعکس این قضیه هم تا حدی صادق است، یعنی تنبلی چشم می تواند باعث انحراف چشم شود.

 

 


● درمان فقط قبل از ۳ سالگی


این فوق تخصص چشم پزشکی اطفال می گوید: اگر قبل از ۳ سالگی تنبلی چشم تشخیص داده و برای درمان آن اقدام شود، احتمال درمان وجود دارد ولی در سنین بالاتر درمان کامل امکان پذیر نیست. وی علت درمان نشدن تنبلی چشم در سنین بالاتر را این گونه توضیح می دهد: سیستم بینایی تا پنج شش سالگی انعطاف پذیر است و می توان با تحریک آن یعنی بستن چشم سالم، چشم تنبل را وادار به کار کرد ولی بعد از این سن، شانس تحریک و وادارکردن چشم دچار تنبلی، کمتر می شود. حتی اگر بچه ای در پنج سالگی برای درمان اقدام شود، شانس او کمتر است و اگر قرار باشد یکی دو سال هم درمان طول بکشد، کمی دیر است چون اجزای چشمش کمی بالغ شده؛ البته این مساله صددرصد نیست.

 

 


● تنبلی چشم فقط در کودکی ایجاد می شود


تنبلی چشم هیچ وقت در بزرگسالی که قبلا چشم تنبلی نداشته، ایجاد نمی شود. به گفته دکتر انوری، امکان این که در سنین بزرگسالی تنبلی چشم تشخیص داده شود، وجود دارد ولی حتما در کودکی ایجاد شده است چون احتمال ایجاد این مشکل بعد از شش هفت سالگی موجود نیست.

 


اگر تنبلی چشم در کودکی درمان نشود، عینک هم فایده چندانی ندارد چون عیب انکساری نیست که با عینک درمان شود. به گفته این چشم پزشک، کسی که دچار تنبلی چشم است حتی اگر عینک هم بزند خوب نمی ببیند و میزان دید او به میزان تنبلی چشمش وابسته است، اما در بزرگسالی هم باید برای درمان اقدام کرد زیرا ممکن است از نوع خفیف به نوع شدید تبدیل شود و بینایی را کمتر کند.

 


● یک چشم باید بسته بماند

 


تا به حال حتما افراد و مخصوصا کودکانی را دیده اید که یک چشمشان را پوشانده اند و فکر کرده اید احتمالا جراحی چشم انجام داده اند، اما خیلی وقت ها این طور نیست و این راهی است برای وادارکردن چشم تنبل به کار کردن و از تنبلی درآمدن.


دکتر انوری، راه حل های اصلی مشکل تنبلی چشم را که تا قبل از سه سالگی به درمان کامل می انجامد و در سنین بالاتر به بهبود نسبی، بستن چشم و اصلاح عیوب انکساری می داند و می گوید: علاوه بر اینها، گاهی چشم سالم را با قطره هایی دچار تاری می کنیم تا بیمار مجبور شود از چشم تنبل برای دیدن استفاده کند و تا حدی بهبود یابد.

 

 


● والدین توجه کنند


تنبلی چشم نشانه خاصی ندارد که بتوان زود متوجه آن شد. ممکن است یک چشم کودک دچار تنبلی باشد ولی فاقد مشکل مثلا تلویزیون تماشا کند و هیچ وقت اعتراض نکند، بنابراین پدر و مادر متوجه خطری که فرزندشان را تهدید می کند، نشوند. این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران توصیه می کند: بهتر است والدین بازی E را به کودکشان یاددهند. یعنی یک حرف E را روی مقوا بکشند و از او بخواهند با دست نشان دهد شاخه های آن به کدام طرف است. آنها باید این نوشته را در فاصله ای معین نگه دارند و از کودک بخواهند ابتدا با هر دو چشم به آن نگاه کند و بگوید جهت E به کدام طرف است و بعد با یک چشم و سپس با چشم دیگر. اگر متوجه شدند دید یک چشم با چشم دیگر تفاوت دارد، حتما به چشم پزشک مراجعه کنند. او تاکید می کند: حتما باید برنامه های غربالگری را در سنین پایین جدی گرفت: تنبلی چشم را باید جدی گرفت زیرا اگر درمان نشود تا آخر عمر، فرد کم بینا خواهد ماند.

 

 

 

   زهرا سادات صفوی سهی


گردآوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران
.

منبع :