صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

از کجا بدانم نوزادم گرسنه است یا سیر شده است؟

چرخاندن سر نوزاد به اطراف خود و تلاش برای یافتن چیزی برای گفتن من گرسنه ام و اعلام گرسنگی با لیس زدن لب ها توسط خود نوزاد و مکیدن دست ها توسط خود نوزاد و نشانه دیگر گرسنگی را در آکاایران ببینید

آکاایران: همه مادران دوست دارند تا نوزاد خود را به خوبی تغذیه کرده و اسباب شادی و راحتی او را فراهم سازند. اما متاسفانه، نوزادان نمی توانند با بیان کلمات به مادران خود بگویید که گرسنه هستند. پس چگونه باید بدانیم که نوزاد کوچک ما گرسنه است؟ به عنوان یک مادر جوان و بی تجربه به خاطر داشته باشید که بهترین راه برای پاسخگویی به این نیاز نوزاد خود، درک نشانه های بارز گرسنگی در بدن او است، اما یادتان باشد که این علائم بسیار محدود می باشند.

9 علامت گرسنگی بودن نوزادان:

معمولا تمام نوزادان از نخستین لحظات زندگی خود با نشان دادن علائم خاصی، وضعیت بدن خود را به مادرشان اعلام می کنند. بروز این نشانه ها برای آگاهی مادر از گرسنگی فرزند خود و تلاش برای تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن او بسیار مفید خواهد بود. در ادامه این مقاله، به 9 نشانه بارز به وجود آمده در بدن نوزادان که مادران جوان باید برای رفع نیاز گرسنگی فرزندان خود، آن ها را تحت نظر دارا باشند، اشاره شده است. به عنوان یک مادر بی تجربه به یاد داشته باشید که اگر چه این سیگنال ها در بدن تمام نوزادان قابل مشاهده است، اما میزان آن ها در بدن نوزادان مختلف، متفاوت خواهد بود. مادران می توانند از روزهای اول زندگی نوزاد خود با دقت کردن در رفتار و حرکات او، وضعیت بدنی فرزندشان را دریابند، چون این نشانه ها کمک بزرگی به شناسایی وضعیت گرسنگی و یا سیری هر نوزادی خواهد کرد. مهم ترین این علائم عبارتند از:

1. گریه کردن بیش از حد نوزادان نشان از گرسنگی اوست:

گریه کردن هر نوزادی شایع ترین نشانه برای نشان دادن حالت گرسنگی در او است. در واقع، می توان ادعا کرد که اگر نوزادی گرسنه شود، در نهایت با گریه کردن نیاز خود را به مادرش ابراز خواهد کرد، که معمولا این گریه کردن در ابتدای کار آرام بوده و اگر مادر با سرعت به نیاز فرزند خود پاسخ ندهد، کم کم تن صدای او افزایش یافته و نوزاد با صدای بلند و شدیدتر گریه خواهد کرد. در نهایت، یادتان باشد که گریه کردن تنها نشانه ای است که همه نوزادان از آن برای نشان دادن حالت گرسنگی خود استفاده می کنند.

2. اعلام گرسنگی با لیس زدن لب ها توسط خود نوزاد:

جالب است بدانید که لیس زدن لب ها توسط خود نوزادان هم از نشانه های اولیه بروز حالت گرسنگی است. اگر مادر نتواند به نیاز گرسنگی نوزاد خود، مخصوصا در چند ماه اول زندگی پاسخ درست دهد، این نشانه در نوزاد او به وفور مشاهده خواهد شد. اما، شما به عنوان مادر یک نوزاد کوچک در همه حال باید برای از بین بردن احساس گرسنگی نوزاد خود به فکر تغذیه او در زمان مناسبی بوده بوده و منتظر بروز نشانه های گرسنگی نباشید. با این حال، یادتان باشد که اگر نوزادتان لب های خود را لیس می زند، او بسیار گرسنه است.

3. چرخاندن سر نوزاد به اطراف خود و تلاش برای یافتن چیزی برای گفتن من گرسنه ام:

معمولا اگر نوزادی سر خود را به سمت قفسه سینه و اطراف می چرخاند، این حالت می تواند نشانه دیگری از بروز حالت گرسنگی در او باشد. پس، به عنوان یک مادر جوان و بی تجربه به خاطر داشته باشید که شما هم می توانید با دقت کردن در حرکات فرزند خود بفهمید که او سر خود را از یک سمت به سمت دیگر حرکت داده و دنبال چیزی برای خوردن می گردد. این حالت "جنبش رفلکس ریشه" در نوزدان نامیده می شود. همچنین، یادتان باشد که اگر فرزند کوچک شما سر خود را به یک طرف برگردانده و با لمس کردن اشیای اطراف خود، به دنبال چیزی برای خوردن می گردد، احتمالا گرسنه است.

4. نشانه دیگر گرسنگی، مکیدن دست ها توسط خود نوزاد:

علاوه بر این موارد، به یاد داشته باشید هنگامی که نوزادی گرسنه باشد، معمولا دست های خود را در دهانش قرار داده و شروع به مکیدن آن ها می کند. اما وقتی که متوجه شد، هیچ شیری در آن ها موجود نیست، انگشتان دست خود رها کرده و به جستجوی خود در اطراف بدنش ادامه می دهد. یادتان باشد که برخی از نوزادان، حتی ممکن است شروع به مکیدن چیزهای دیگر اطراف خود مانند لباس و اسباب بازی هم بکنند.

5. درآوردن صداهای مختلف از نوزادان در هنگام گرسنگی:

اگر مادری متوجه گرسنگی نوزاد خود نشده و به نیازهای او پاسخ ندهد، فریادهای نوزاد برای نشان دادن حالت گرسنگی شروع می شود. این نشانه های در ابتدا با سرفه و یا ناله کردن آغاز شده و کم کم شدت می یابد. جالب است بدانید که اگر مادری برای مدتی، به گریه های نوزاد خود با دقت گوش دهد، می تواند صدای گریه فرزند خود برای نشان دادن حالت گرسنگی را از صدای گریه او در شرایط دیگر تشخیص دهد.

6. حرکت بدن نوزادان به عقب و جلو به معنی اعلام گرسنگی:

هنگامی که نوزادی گرسنه می شود، شروع به حرکت دادن بدن خود به عقب و جلو خواهد کرد، که حالت حرکت او بیشتر شبیه حالت حرکت "زنجیر آویزان" خواهد بود. فراموش نکنید که این حالت یکی از نشانه-های بارز بروز گرسنگی در نوزادان است. در نهایت، یادتان باشد که حرکات بدن نوزاد در حالت هوشیاری که همزمان با جنبش چشم ها در زیر پلک های بسته او و حرکت دیوانه وار سر از یک طرف به طرفی دیگر می باشد، هم می تواند نشان دهد که نوزاد شما گرسنه است.

7. حرکت سریع چشم نوزادان:

حرکت سریع چشم نوزادان در حالی که خواب است، می تواند یکی دیگر از نشانه گرسنگی او باشد. یادتان باشد که اگر نوزادی قبل از خوابیدن توسط مادر خود تغذیه نشود، این حالت بزرگ ترین علامت جهت نشان دادن نیاز او به تغذیه در حالت خواب آلودگی خواهد بود.

8. ایجاد تغییر در حالت صورت نوزاد زمانی که گرسنه است:

تغییر در حالت صورت نوزادان، نشانه دیگری برای بیان حالت گرسنگی آن ها است . فراموش نکنید که اگر نوزاد شما گرسنه باشد، زبان خود را پشت سر هم به داخل و خارج دهان حرکت می دهد. همچنین، اگر نیاز نوزاد به شیر خوردن برای مدت طولانی بر آورده نشود، او با باز و بسته کردن دهان خود در جستجوی شیری برای تغذیه خواهد بود.

9. ضربه زدن مداوم نوزاد بر روی بازوها و یا قفسه سینه خود:

اگر نوزادتان بارها و بارها با دستان کوچک خود ضربات متعددی به بازوها و فقسه سینه خود وارد کند، باید بدانید که وقت تغذیه او فرا رسیده است. یادتان باشد که در چنین مواردی، بلافاصله بعد از شیر دادن و برآوردن نیازهای نوزاد، او باید احساس آرامش نماید. پس، مادران باید همیشه در نظر دارا باشند که فرزند کوچک آن ها نیاز به مراقبت کردن و نوازش شدن توسط والدین خود دارد.

اگر بعد از زدن واکسن نوزادتان بی تابی میکند 6 نکته ساده برای کاهش درد واکسن نوزاد به شما کمک خواهد کرد که درد فرزندتان را تسکین دهید.

آکاایران: از کجا بدانم نوزادم گرسنه است یا سیر شده است؟

نشانه های پری معده و سیر بودن نوزاد چیست؟

اگر نوزادی در حین مکیدن پستان شما، آن را رها کرده و دوباره شروع به گریه کردن می کند، او گرسنه نیست و شما باید تغذیه کردن فرزندتان را به زمان دیگری موکول نمایید. معمولا، نوزادان در چنین مواقعی، برخی نشانه های خاصی را از خود بروز می دهند، که نشان دهنده پری معده در آن ها است. این علائم عبارتند از:
• نوزاد دهان خود را برای گرفتن سینه مادر باز نمی کند .
• نوزاد آرام و شاد به نظر می رسد.
• نوزاد در هنگام تغذیه شدن با تکان دادن دست ها و پاهای خود، سعی در دور شدن از سینه مادر دارد.
• نوزاد انگشتان دست خود را به آرامی می مکد.
• نوزاد با آرامش خوابیده است.
• نوزاد در هنگام شیر دادن، سینه مادر را به آرامی می مکد.
مزایای آشنایی مادران با نشانه های گرسنگی و سیری در نوزاد خود:

مزایای درک کامل نشانه های گرسنگی نوزادان توسط مادرانشان به شرح زیر است:

• درک این نشانه ها کمک خواهد کرد تا شما به عنوان یک مادر جوان و بی تجربه، نوزاد خود را در زمان گرسنه نبودن وادار به خوردن شیر نکنید.
• همچنین، آشنایی مادر با این علائم کمک خواهد کرد تا روند تغذیه نوزاد خود با شیر مادر را فاقد مشکل و به خوبی پیش ببرد.
• شیر دادن و تغذیه درست نوزاد توسط مادر اعتماد به نفس او را بالا خواهد برد.
• درک این نشانه ها توسط مادر، نوزاد را تشویق خواهد کرد تا به مادر خود اعتماد کند.
• وجود رابطه تغذیه ای درست بین مادر و نوزاد، اثرات مثبت روحی و روانی زیادی بر روی هر دوی این افراد خواهد گذاشت.

نکته مهم نهایی در مورد تغذیه درست نوزادان:

شما به عنوان یک مادر جوان باید نوزاد تازه متولد شده خود را تا شش هفته اول زندگی، در هر روز حداقل 8 تا 10 بار شیر دهید. فراموش نکنید که در طی این مدت، نوزاد خود را در یک دوره کوتاه و به میزان کم شیر دهید. همچنین، یادتان باشد که اکثر نوزادان عادت دارند تا در بین شیر خوردن، چند بار چرت هم بزنند، که این نوع تغذیه با نام "تغذیه خوشه ای" در نوزادان شناخته می شود. حالت تغذیه خوشه ای در بین نوزادان بیشتر در اواخر بعدازظهر و شب دیده می شود. تغذیه نوزاد با شیر مادر باعث تماس گرفتن پوست نوزاد با پوست مادر خود شده و به نوزاد اجازه می دهد تا نشانه های تغذیه کردن را با سرعت یاد بگیرد. معمولا، بیشترین جهش رشد یک نوزاد در دو تا سه هفته، شش هفته، سه ماه و شش ماه اول از زندگی او اتفاق می-افتد و هر جهش نوزادان، معمولا 2 تا 3 روز طول می کشد. فراموش نکنید که نوزادان در روزهای جهش رشد خود، تمایل بیشتری به تغذیه با شیر مادر از خود نشان می دهد. به عنوان مادر یک نوزاد تازه متولد شده سعی کنید تا تغذیه نوزاد خود را قبل از شروع گریه او انجام دهید، چون انجام به موقع این کار، شیر دادن را برای شما آسان تر می کند. اما، فراموش نکنید که محکم نگاه داشتن نوزاد و چسباندن او به پستان در زمانی که او ناراحت است و گریه می کند، کار سختی خواهد بود.
اگر تصور می کنید که نوزاد شما گرسنه است، اما از این امر زیاد مطمئن نیستید، او را در آغوش گرفته و شیر دهید، چون اگر نوزاد گرسنه هم نباشد انجام این کار هیچ آسیبی به او نخواهد رساند. در واقع، می توان ادعا کرد که قرار گرفتن نوزاد در آغوش مادر و چسباندن او به سینه تنها برای تغذیه نوزاد نیست، بلکه احساس آرامش و اطمینان را در نوزادان افزایش خواهد داد. فراموش نکنید که انجام این کار فقط در مورد نوزادان بیمار و یا نیازمند محبت بیشتر الزامی نیست، بلکه هر نوزاد سالمی هم احتیاج دارد تا از محبت و آغوش گرم مادر خود بهره مند شود.
هنگامی که نوزاد شما زبان باز کند، یاد خواهد گرفت که تمام نیازهای خود را با زبان بسیار ساده به شما و پدرش بگوید. اما آشنایی مادران جوان با نشانه ها و علائم بدن نوزادان خود امری ضروری بوده و کمی هم زمان بر است. اما ما انتظار نداریم که مادر تمام وقت خود را به طور کامل، صرف یادگیری این علامت ها بکند. هر مادری می تواند با پاسخ دادن به نیازهای نوزاد کوچک خود و دقت کردن در اخلاق و رفتار او، با این علائم آشنا شود و طوری رفتار کند که به نوزاد خود بفهماند او را بیشتر از هر کس دیگری دوست دارد.

10 نشانه خواب خوب نوزاد حتما برای آرام تر کردن نوزادتان به شما کمک خواهد کرد.

.

منبع : mamanam.com