صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

درمان کوتاهی قد کودکان تا چه سنی امکان پذیر است

اگر والدینی نگران رشد قدی فرزندانشان شدند می توانند تا قبل از بسته شدن صفحه رشد به متخصصان غدد مراجعه کنند. را در آکاایران ببینید

آکاایران: درمان کوتاهی قد کودکان تا چه سنی امکان پذیر است

آکاایران: درمان کوتاهی قد کودکان تا چه سنی امکان پذیر است


 اگر والدینی نگران رشد قدی فرزندانشان شدند می توانند تا قبل از بسته شدن صفحه رشد به متخصصان غدد مراجعه کنند. 

کوتاهی قد کودکان تا چه سنی جبران پذیر است

دکتر محمدرضا مهاجری تهرانی، فوق تخصص غدد و متابولیسم و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه رشد قدی انسان از دوران جنینی آغاز می شود، گفت: قد نوزادان در بدو تولد 50 سانتی متر است که پس از گذشت 2 سال حدود 30 الی 35 سانتی متر به قد آنها افزوده می شود و پس از آن کمی سرعت رشد قد کاهش می یابد.سرعت رشد قد پس از 2 سالگی به آرامی انجام می شود، اصفحه رشد قدی دختران در 15 تا 17 سالگی و پسران 16 تا 18 سالگی بسته می شود در واقع پس از این سن آنها دیگر رشد قدتی نخواهند داشت.
 اگر والدینی نگران رشد قدی فرزندانشان شدند می توانند تا قبل از بسته شدن صفحه رشد به متخصصان غدد مراجعه کنند. متخصصان غدد با بررسی قد کودک بر اساس منحنی رشد، ژنتیک، بیماری های زمینه ای و ... در صورت نیاز درمان های لازم را تجویز می کنند.

در برخی موارد بررسی ها نشان می دهد که فرد طبق منحنی رشد کرده و نیازی به درمان ندارد اما در برخی موارد پزشک به بیماری های زمینه ای پی می برد که باید فرد تحت درمان و مراقبت باشد. برای مثال گاه عدم رشد مناسب قد می تواند نشانه بروز بیماری های غدد و تیروئید باشد.
 اصلاح رشد قد تا قبل از بسته شدن صفحه رشد امکانپذیر است و پس از آن هیچ درمانی پاسخگوی نیاز افراد نیست.
بنابراین والدین و افراد هر زمان نگران رشد قدی خود یا فرزندانشان شدند می توانند با مراجعه به متخصصان غدد مساله را بررسی و به نگرانی خود پایان دهند.


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : ana.ir

.

منبع : seemorgh.com