صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

محیطی که کودکان لجباز درآن پرورش می یابند

گاهی اوقات کودکان فقط به این دلیل لجبازی می کنند که بیش از حد خسته و یا به شدت از نظر روحی برانگیخته شده اند ولی نمی توانند احساساتشان را به درستی بروز دهند. را در آکاایران ببینید

آکاایران: محیطی که کودکان لجباز درآن پرورش می یابند

آکاایران: گاهی اوقات کودکان فقط به این دلیل لجبازی می کنند که بیش از حد خسته و یا به شدت از نظر روحی برانگیخته شده اند ولی نمی توانند احساساتشان را به  درستی بروز دهند.

فردی که دچار اختلال لجبازی و نافرمانی است رفتارهای منفی گرایانه و لجبازی او به شکل یک دندگی مستمر و مقاومت در برابر دستورالعمل ها و عدم تمایل به مصالحه و سلطه پذیری یا جر و بحث با بزرگسالان یا همسالان بروز می کند.

همایون ابراهیمی مقدم روانشناس گفت: مهمترین مشخصه ی اختلال لجبازی و نافرمانی الگوی رفتاری مکرر منفی گرایی، لجبازی، نافرمانی و خصومت در برابر والدین است که با ویژگی های خاصی او همراه است. این ویژگی ها از کوره در رفتن، مشاجره با بزرگترها، سرپیچی عمدی و امتنان از قواعد بزرگترها، زودرنجی، حساسیت و دلخوری سریع، عصبانیت، اوقات تلخی، کینه توزی و انتقام جویی می باشد.

وی افزود: فردی که دچار این مشکل است رفتارهای منفی گرایانه و لجبازی او به شکل یکدندگی مستمر و مقاومت در برابر دستورالعمل ها و عدم تمایل به مصالحه و سلطه پذیری یا جر و بحث با بزرگسالان یا همسالان بروز می کند.
ابراهیمی مقدم تصریح کرد: لجبازی و نافرمانی ممکن است شانس تخطی عمدی و یا مداوم از محدودیت ها باشد که معمولا به شکل نادیده گرفتن دستورها، مشاجره و ناتوانی در تحمل سرزنش به خاطر بدرفتاری دیده می شود و به صورت ناراحت کردن دیگران با پرخاشگری کلامی و عموما فاقد پرخاشگری بدنی جدی ظاهر می شود.
وی اظهار داشت: افرادی که این اختلال را دارند خود را لجباز و نافرمان تلقی نمی کنند اما رفتارهای خود را به عنوان واکنشی در برابر شرایط یا فشارهای غیرعادلانه توجیه می کنند. شیوع لجبازی و نافرمانی بین 2 تا 16 درصد گزارش شده است و از قبل از 8 سالگی تا اوایل نوجوانی بیشتر دیده می شود.
این متخصص در پایان خاطرنشان کرد: معمولا این اختلال در خانواده هایی که حداقل یکی از والدین آنها سابقه ی اختلال خلقی، لجبازی و نافرمانی، سلوک، بیش فعالی شخصیت ضد اجتماعی و یا اعتیاد دارند بیشتر دیده می شود. از طرفی به نظر می رسد مادرانی که مبتلا به افسردگی هستند شانس ابتلای کودک آنها به اختلال لجبازی و نافرمانی افزایش می یابد  اما مشخص نیست که این افسردگی مادران تا چه اندازه علت رفتار مخالفت جویانه کودکان آنها است.
.

منبع : hidoctor.ir