صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

استفاده از پستانک خطرناک است یا مفید؟

در بزرگسالی با اثرات نامطلوبی مانند ناهماهنگی دندان های دائمی روبرو می شوند ولی از طرفی پستانک از مرگ ناگهانی نوزاد و خفگی در خواب جلوگیری می کند زیرا.. و کودکانی که بیش از چهار سال از پستانک استفاده می کنند را در آکاایران ببینید

آکاایران: استفاده از پستانک خطرناک است یا مفید؟

آکاایران: همانطور که می دانید پستانک به والدین کمک می کند تا نوزاد خود را آرام کنند. همچنین، پستانک رفلکس معده نوزادان را با عمل مکیدن، به صورت طبیعی از بین برده و به او آرامش می دهد. پس، می توان ادعا کرد که استفاده از پستانک دارای مزایای فراوانی برای والدین و نوزادان است! بنابراین، ضروری است که همه والدین از نوع مناسب این وسیله برای فرزندان خود استفاده کنند. به عنوان یک مادراطمینان داشته باشید که کودک شما در نهایت عادت مکیدن پستانک را به راحتی کنار خواهد گذاشت. در ادامه این مقاله، درباره جزئیات کامل و جوانب مثبت و منفی استفاده از پستانک برای نوزادان صحبت نموده و زمان درست و چگونگی توقف این کار را بیان خواهیم کرد.

پستانک چیست؟

پستانک، که بصورت عمومی پستونک نیر خوانده میشود یکی از  لوازم جانبی کوچک برای آرام کردن نوزادان بوده و دارای نوک برجسته ای است که در دهان کودک قرار می گیرد. همه نوزادان از مشکل رفلکس معده رنج می برند، ولی با مکیدن پستانک این مشکل در حالت عادی از بین می رود، پس می توانند مادران از این وسیله به عنوان کمک کننده طبیعی استفاده کنند. از آنجایی که پستانک شبیه نوک سینه مادر است، کودک می تواند با مکیدن آن احساس امنیت کرده و آرام شود. به همین دلیل، اکثر نوزادان خیلی زود به پستانک عادت کرده و با مکیدن آن، سریع به خواب می روند. امروزه، پستانک در طرح های متعدد در دسترس همگان قرار دارد. اما، آکادمی اطفال آمریکا (AAP) فقط مصرف نوعی از آن را توصیه می کند که دارای نوکی مانند نوک پستان مادر و دستگیره ای از جنس پلاستیک باشد. پس، فراموش نکنید که آرام کردن کودک، تنها کاری نیست که پستانک برای شما انجام می دهد. این وسیله مزیت های زیادی برای نوزادان دارد، که در مقاله زیر عنوان شده است.

جوانب مثبت و منفی استفاده از پستانک برای نوزادان چیست؟

مزایای استفاده از پستانک:

1- پستانک باعث کاهش مشکل سندرم مرگ ناگهانی در نوزادان:

سندرم مرگ ناگهانی نوزادان یا SIDS مشکلی است که به طور ناگهانی در بدن یک کودک سالم رخ داده و باعث مرگ او می شود. ممکن است این حالت در هر زمان، به خصوص در طول خواب برای نوزادان کوچک اتفاق بیفتد، زیرا ممکن است به دلیل وجود مایع بیش از حد در معده و دهان نوزاد، او دچار خفگی شود. کارشناسان عقیده دارند که استفاده از پستانک در چنین حالتی شانس مبتلا شدن نوزاد به مشکل سندرم مرگ ناگهانی را کاهش داده و با باز کردن راه های هوایی او باعث می شود نوزاد بهتر نفس بکشد. همچنین، آکادمی اطفال آمریکا ادعا دارد که استفاده از پستانک قبل از خوابیدن، به طور چشمگیری خطر مبتلا شدن نوزادان به مشکل سندرم مرگ ناگهانی را کاهش می دهد.

2- استفاده از پستانک می تواند سبب کاهش مشکل کولیک در نوزادان شود:

همانطور که گفته شد مکیدن پستانک مشکل رفلکس معده نوزادان را از بین برده و احساس امنیت را برای آن ها به ارمغان می آورد. والدین می توانند برای کنترل شدت کولیک  نوزادان که امری بسیار شایع است، از پستانک استفاده نموده و آرامش را به فرزند عزیز خود هدیه کنند.

4- پستانک وسیله ای است که برای حواس پرتی نوزادان به کار می رود:

 زمان هایی وجود دارد که کودک فقط سعی می کند با گریه کردن خستگی خود را به مادر نشان دهد. در چنین شرایطی، پستانک می تواند خستگی او را از بین برده و با پرت کردن حواس نوزاد، تسکینی برای خستگی یا درد بدن او باشد.

5- تسکین درد نوزادان با مکیدن پستانک:

طبق نظر محققان علوم پزشکی، پستانک به عنوان وسیله ای است که برای کاهش درد نوزادان مناسب بوده و حالات تهاجمی مانند کولیک شکم و رفلکس معده را از بین می برد. حتی، برخی از پزشکان متخصص اطفال ادعا می کنند که استفاده از پستانک در ایمن سازی بدن نوزادان نیز بسیار موثر است. به همین علت، زمانی که نوزاد شما خیلی بی قرار است، قبل از انجام هرگونه اقدامات پزشکی و مصرف داروهای شیمیایی، حتما از پستانک استفاده کنید.

6- استفاده از پستانک در حین انجام مسافرت هوایی بسیار مفید است:

والدینی که نوزاد کوچک دارند، باید نگران سفر خود با هواپیما باشند، زیرا تغییرات ناگهانی فشار هوا در طول پرواز موجب می شود که گوش های کوچک نوزادان پر شده و حس ناخوشایندی به آن ها دست بدهد. این حالت حتما باعث ناراحتی و گریه بچه ها می شود. در چنین شرایطی، نگه داشتن پستانک در دهان نوزاد علاوه بر کاهش رفلکس معده او، باعث کاهش فشار هوا در گوش نوزاد می شود که در طول مسافرات هوایی والدین و خود نوزاد بسیار مفید است.

7- مفید بودن استفاده از پستانک برای نوزادان نارس:

همانطور که می دانید نوزادان نارس به دلیل ضعیف و عدم رشد کامل بدن از لحاظ فیزیکی، دچار رفلکس معده شده و به شدت گریه می کنند. نتایج تحقیقات اخیر پزشکان متخصص اطفال نشان می دهد که مکیدن وسیله ای غیرتغذیه ای، مانند استفاده از پستانک، به نوزاد نارس کمک می کند تا رفلکس معده خود را بهبود دهد، که این امر نیز برای شیردهی او در روزهای آینده بسیار حیاتی است. همچنین، وجود رفلکس در نوزادان نارس از هضم شیر در معده این افراد پیشگیری کرده و باعث بالا آمدن شیر و بروز حالت استفراغ می گردد.

در کنار مزایای بیان شده، ممکن است استفاده بیش از حد از پستانک، پوسیدگی دندان های نوزادان را به دنبال داشته باشد.

معایب استفاده از پستانک:

1- تداخل استفاده از پستانک با روند تغذیه نوزاد با شیر مادر:

معرفی پستانک به نوزادان در ماه اول زندگی می تواند منجر به سردرگمی آن ها در شناسایی نوک پستان مادر شود، زیرا در برخی موارد نوزاد نوک سینه مادر را با پستانک اشتباه می گیرد. بنابراین، اگر مادری به نوزاد خود به طور مداوم پستانک بدهد، او نوک سینه را درست نخواهد گرفت. مطالعات انجام شده در این رابطه نشان می دهد نوزادانی که زودتر از موعد از پستانک استفاده می کنند، شیر مادر خود را کمتر از حد طبیعی می خورند که باعث کاهش میزان رشد آن ها می شود. جالب است بدانید که این نوع تداخل در نوزادان کامل نسبت به نوزادان نارس بیشتر مشاهده می شود!

2- تأثیر استفاده از پستانک بر سلامت دندان ها و دهان کودکان:

استفاده از پستانک در درازمدت می تواند سلامت دهان و دندان کودک را تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل، کودکانی که بیش از چهار سال از پستانک استفاده می کنند، در بزرگسالی با اثرات نامطلوبی مانند ناهماهنگی دندان های دائمی روبرو می شوند. البته برخی از والدین در هنگام استفاده از پستانک برای نوزاد خود از روش غلطی نیز بهره می برند: این وسیله را به مواد شیرین یا پودرهای حاوی شکر آغشته نموده و در دهان فرزند خود قرار می دهند. این روش استفاده، نوزادان را در معرض خطر پوسیدگی دندان و عفونت های دهانی قرار خواهد داد.

3- خطر عفونت گوش نوزادانی که پستانک استفاده می کنند:

 پستانک بر اثر مالیده شدن به اطراف یا وسایل آلوده محیط زندگی می تواند باکتری ها را به دهان نوزاد انتقال داده و از آنجا به گوش میانی او منتقل کند. به همین دلیل بیماری گوش که مهم ترین آنها عفونت می باشد، در این نوزاد بیشتر مشاهده می شود.

البته اثرات مضر پستانک، تحت شرایط خاصی در بدن نوزادان مشاهده می شود، که عبارتند از:

  • عفونت های گوش به علت عدم رعایت بهداشت و ضعف بدن نوزادان اتفاق می افتد.
  • مشکلات دندانی در کودکانی اتفاق می افتد که بیشتر از سن چهار سالگی از پستانک استفاده کندمی کنند.
  • همچنین، مشکلات تغذیه نوزاد با شیر مادر نیز هنگامی دیده می شود که پستانک  قبل از تمام شدن یک ماه اول زندگی به نوزاد داده شود.

با این توصیفات، تا به امروز شواهد معتبری عنوان نشده است که نشان دهد تنها عامل ایجاد مشکل در مورد تغذیه نوزاد با شیر مادر، استفاده از پستانک در ماه اول زندگی است. همچنین، آکادمی پزشکان خانواده آمریکایی (AAFP) اظهار دارد که طبق علم پزشکی، هنوز مشخص نشده است که مصرف پستانک برای نوزادان نامناسب باشد.

آیا مادران می توانند فاقد مشکل به نوزادان خود پستانک بدهند؟

بله، هر مادری می توانید به کودک خود در کنار شیر مادر، پستانک بدهید، زیرا مزایای متعدد آن ثابت شده است. ولی برای انتخاب درست زمان استفاده از پستانک حتما به نکته زیر توجه کنید:

سن کودک:

 قبل از اینکه پستانک به نوزاد معرفی شود، باید حداقل چهار هفته (تقریبا یک ماه) از عمر او گذشته باشد؛ تا او در این چهار هفته، به تغذیه با شیر مادر عادت کرده و استفاده از پستانک در روند تغذیه او خللی وارد نکند.

آیا همه کودکان به استفاده از پستانک نیاز دارند؟

بله، همه کودکان به غیر از سینه مادر خود به استفاده از پستانک نیز نیاز دارند تا رفلکس معده خود را با مکیدن این وسیله تسکین دهند. همچنین، برخی از نوزادان دوست دارند که همواره در آغوش مادر قرار گرفته و مدام سینه او را بمکند. در چنین شرایطی، پستانک جایگزین مناسبی برای دور نگه داشتن کودک از سینه مادر و جلوگیری از پوسیدگی دندان های او است. ولی اگر کودکی پستانک را در ماه دوم زندگی خود قبول نکرد، با تلاش دوباره مادر همچنان مقاومت کرد و دهان خود را سفت بست، شاید بهتر است دیگر به این نوزادان پستانک داده نشود. در نهایت، به عنوان یک خانم جوان و بی تجربه به خاطر داشته باشید که تصمیم  آخر برای استفاده از پستانک به عهده خود کودک است، چون او در بعضی موارد، فاقد هیچ دلیل آشکاری از قبول پستانک خودداری می کند.

چه موقع باید از دادن پستانک به نوزاد اجتناب کرد؟

1- نوزادانی که در تغذیه با شیر مادر مشکل داشته و از شیر خشک استفاده می کنن د:

اگر حتی بعد از گذشت یک ماه اول از زندگی نوزاد، مشکلی در تغذیه او با شیر مادر وجود دارد و شما مجبور هستید همزمان با شیر مادر، از شیر خشک نیز برای تغذیه فرزند خود استفاده کنید، استفاده از پستانک منجر به سردرگمی نوزاد در تشخیص نوک شیشه شیر و سینه مادر می شود. بنابراین، استفاده از پستانک برای نوزادانی که نمی توانند با شیر مادر، خود را تغذیه کنند و به وزن ایده آل برسند، اصلا گزینه مناسبی نیست.

2- نوزادانی که با ناهنجاری های صورت به دنیا آمده اند:

 برخی از نوزادان در هنگام تولد مبتلا به نقص هایی مانند شکاف بوده و نمی توانند به راحتی سینه مادر یا پستانک را بگیرند. پزشکان استفاده از پستانک را برای چنین نوزادنی، بعد از انجام عمل جراحی اصلاح صورت یا دهان توصیه می کنند.

چه زمانی استفاده از پستانک باید قطع شود؟

معمولا اکثر نوزادانی که به سن بین دو تا چهار سالگی می رسند، خود به خود میل مصرف پستانک را از دست داده و این عادت را فاقد هیچ فشاری ترک می کنند. این کودکان که به اندازه کافی از پستانک استفاده کرده و در موعد مقرر آن را ترک نموده اند، سالم بوده و در این سن فاقد استفاده از پستانک هم آرام می شوند. با این حال، بعضی از نوزادان قادر به ترک پستانک نبوده و برای جداسازی آن ها، والدین باید مداخله کنند.

چگونه می توان یک کودک نوپا را از پستانک جدا کرد؟

1- شروع زمان کاهش دادن میزان مصرف پستانک در کودکان:

 در صورتی که کودک شما با شدت بالا پستانک می خورد، باید یک زمان مشخص در روز را برای استفاده از این وسیله انتخاب کرده و میزان مصرف او راکاهش دهید. ولی اگر با مقاومت فرزندتان مواجه شدید، ابتدا فکر کودک را منحرف کرده  و او را درگیر انجام یک فعالیت خوشایند نمایید. سپس، به تدریج زمان استفاده از پستانک را کاهش دهید. به زودی متوجه خواهید شد که نوزاد کمترین وابستگی به این وسیله ندارد.

2- روش های دیگری برای قطع  استفاده از پستانک در نوزادان:

اگر کودک شما عادت دارد که از پستانک استفاده کرده و به خواب برود، می توانید در زمان جداسازی او از پستانک، راه های دیگری را به کار برده و نوزاد خود را آرام کنید. در چنین مواردی، سعی کند قبل از خواباندن فرزندتان، روش هایی مختلف مانند خوردن ساندویچ و حمام گرم با  ماساژ ملایم بدن را امتحان کنید تا بتوانید او را آرام کرده و فاقد پستانک بخوابانید. شناسایی زمان دقیق استفاده از پستانک در نوزادان باعث می شود زمانی که کودک تمایل به استفاده از پستانک دارد، جایگزین دیگری برای او انتخاب شود.

3- از طعم های ناراحت کننده بر روی پستانک نوزاد خود استفاده کنید:

 به دلیل این که کودک می تواند بعد از 24 ماهگی زندگی، تمام سبزیجات را بخورد، سعی کنید نوک پستانک او را با بعضی از آبمیوه های تلخ یا پوره گیاهان و سبزیجات تلخ که طعم ناراحت کننده ای برای نوزاد دارند، آغشته کنید. این  ایده روند مصرف پستانک را کم رنگ کرده و از مقاومت نوزاد در برابر این کار می کاهد.

4- پستانک را پنهان کنید و برای فرزندتان داستان تعریف کنید:

 به دلیل این که  نوزادان بعد از از 24 ماهگی دوست دارند به داستان های مختلف گوش دهند، مادران می توانند با گفتن قصه های مختلف در مورد دندان یا  پستانک، فرزند خود از این وسیله دور کنند. البته اگر همه اعضای خانواده در این عمل دخیل شوند، با اطمینان می توان گفت کودک به زودی استفاده از پستانک را از یاد خواهد برد.

ولی اگر با ترفندهای ذکر شده در مقاله بالا، کودک شما تا سن چهار سالگی از پستانک جدا نشد، باید او را نزد پزشک متخصص اطفال ببرید تا اقدامات اصلاحی به کمک مشاوره، انجام شود.

هر کودک به چه نوع پستانکی نیاز دارد؟

به عنوان یک مادربه یاد داشته باشید که شماره ثابتی برای پستانک در داروخانه ها  موجود نیست. بنابراین، والدین باید مجموعه ای از پستانک ها را مشاهده نموده و نوع مناسب آن را بسته به سلیقه و ویژگی های فیزیکی فرزند خود را انتخاب کنند. معمولا، کودک هر نوع پستانکی را که خوردن آن را از دوران نوزادی شروع کرده دوست دارد. از آنجایی که همه پستانک ها دارای یک تاریخ انقضا هستند، توجه داشته باشید که وقتی تاریخ پستانک نوزاد شما  به پایان رسید، حتما (حتی اگر شکل آن تغییر نیافته باشد) باید آن را دور بیاندازید.

در نهایت، یادتان باشد که بهترین راه حل برای از بین بردن همه مشکلات این است که زمان استفاده از پستانک کودک توسط مادر او کنترل شود. برای این کار، حتی اگر کودک بعد از مکیدن سینه مادر و سیر شدن دوباره برای آرام شدن به دنبال استفاده از پستانک است، هرگز از این وسیله برای ارام کردن فرزند خود استفاده نکند، چون نوزاد عادت کرده و ترک آن در آینده بسیار مشکل خواهد شد. ولی، هنگامی که روند مصرف پستانک نوزادان کنترل شود، پستانک ابزار مهمی در بسیاری از شب هایی که بی خوابی به سر نوزاد بزند، تلقی شده و می توان از آن برای سرگرم کردن نوزاد و جلوگیری از بی خوابی والدین استفاده کرد. علاوه بر این موارد، یادتان باشد که تمیز و بهداشتی نگه داشتن پستانک برای جلوگیری از بروز هر گونه عفونت در قسمت های مختلف بدن نوزادان بسیار کمک کننده خواهد بود.

.

منبع : mamanam.com