صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

چرا دو دختر اصفهانی از خودکشی نمی ترسیدند؟

چرا نسل امروز با تمام امکانات مالی و تکنولوژی این اندازه بی انگیزه است؟ آنان به زندگی و مرگ چگونه می نگریستند که سرخوشانه به سوی مرگ پر گشودند؟ آن هم مرگی از نوع خودکشی! چرا اقدام به خودکشی برای دو دختر اصفهانی اینقدر راحت است؟ را در آکاایران ببینید

آکاایران: چرا دو دختر اصفهانی از خودکشی نمی ترسیدند؟

آکاایران: چرا دو دختر اصفهانی از خودکشی نمی ترسیدند؟

سیمرغ

چرا نسل امروز با تمام امکانات مالی و تکنولوژی این اندازه بی انگیزه است؟ آنان به زندگی و مرگ چگونه می نگریستند که سرخوشانه به سوی مرگ پر گشودند؟ آن هم مرگی از نوع خودکشی! چرا اقدام به خودکشی برای دو دختر اصفهانی اینقدر راحت است؟

آسیب شناسی دلایل خودکشی دانش آموزان اصفهانی

بیشتر مواقع خبر کوتاه است. مردی از بالای پل عابر خود را پرت کرد، زنی بعد از آزار شوهرش از خانه فرار کرد و خود را زیر قطار مترو انداخت. چند سالی می شود بیش از پیش با آمار بالای مرگ های خودخواسته مواجه هستیم. فیلم های لحظه مرگ و جان دادن انسان ها را در تلفن های هوشمند خودمان جا به جا می کنیم و تنها کاری که از دستمان برمی آید سر تکان دادن و تاسف خوردن است.
اگرچه خودکشی یک اقدام فردی است اما همه به این معتقدند که می تواند تهدیدی برای سلامت عمومی جامعه تلقی شود و واقعیت دردناکی که ورای این امر نهفته است، ضربه ای اساسی بر خانواده و جامعه وارد می کند.
این سال ها در کنار خودکشی هایی که بارها درباره آنها شنیده ایم و خوانده ایم با پدیده ای رو به رو هستیم که دانش آموزان با سن های عموما پایین را درگیر خود کرده است. سال 95 با حجم بالا و شوکه کننده ای از مرگ های خودخواسته دانش آموزان مواجه بودیم. 17 مرگ در یک سال چیزی نبود که توجه کسی را جلب نکند و وزارت آموزش و پرورش هم بارها با صدور بیانیه به پیگیری این موضوع پرداخت.
نکته قابل توجه در مورد این مساله اقدام به خودکشی برای موارد بسیار کوچک و پیش پا افتاده است. مثلا پسر 14 ساله ای که تنها به خاطر نمره پایین ریاضی اقدام به خودکشی کرده، دانش آموز پنجم دبستانی که با روسری خودش را از میله بارفیکس حلق آویز می کند یا حتی دانش آموزی که دو روز بعد از دیدن یک فیلم جلوی آیینه خود را دار می زند، همه از نمونه های خودکشی های اعلام شده در سال 95 بود که تا امروز هیچ جواب قانع کننده ای به این موارد داده نشده است.
اواخر مهرماه خبری مبنی بر خودکشی دو دختر نوجوان از پلی در شهر اصفهان منتشر شد. از ابتدای انتشار خبر، اخبار متناقضی ارائه شد. پلیس اصفهان مرگ دو دختر را چالش مرحله نهایی بازی "نهنگ آبی" عنوان کرد و اورژانس اجتماعی صد در صد از خودکشی دختران به دلایل شخصی خبر داد و در نهایت بعد از حذف احتمال چالش نهنگ آبی به اصل خودکشی پرداخته شد.

حالا بحث داغ این روزها فیلمی است که پس از خودکشی دو دختر اصفهانی از روی پل شهید چمران اصفهان در شبکه های اجتماعی بارها دیده و به اشتراک گذاشته شده است. فیلمی سه دقیقه ای که دختران آخرین صحبت هایشان را با خانواده و نزدیکان شان داشته اند، برخی تحلیلگران علت این امر را بی توجهی نزدیکان بیان کردند و دلیل این کار را تنبیه افراد تقریبا خودشان می دانند، اتفاقی که منجر به مرگ یکی و شکستگی های متعدد دیگری شد.

سوالی که ممکن است برای افراد زیادی ایجاد شده باشد دلیل خودکشی های گسترده نوجوانان است. برخی ترویج شبکه های اجتماعی را دخیل می دانند و بعضی معتقدند این خودکشی های گسترده بخشی از جلب توجه بیشتر این نسل است که می توان به تجمع های آنان در پاساژهای بزرگ اشاره کرد.
دکتر پروین ناظمی، روانشناس در این خصوص گفت: "اقدام به خودکشی بیشتر در دوره سنی 15 سالگی تا اوایل جوانی رخ می دهد. باید بین خودکشی و نمایش خودکشی تفکیک قائل شویم، عده ای برای اینکه بتوانند کسی را تنبیه کنندو به چیزی که می خواهند برسند این نمایش به خودکشی را راه می اندازند تا در نهایت به خواسته خودشان برسند.
گاهی این نمایش موفق است و گاهی هم نیست اما خودکشی واقعی زمانی صورت می گیرد که فرد با هدف و انگیزه برنامه ریزی می کند و می پذیرد که باید به زندگی خاتمه دهد. افسردگی از نشانه های خودکشی است، نه به این معنا که اگر برای مدتی شور و شوق به زندگی را از دست داده ایم افسرده شدیم، منظور افسردگی حاد است که همراه با افکار پایان دادن به زندگی همراه می شود."
"مساله نسل نوجوان امروز کمی پیچیده است. با نسلی رو به رو هستیم که بیشترشان در ظاهر نه افسردگی حاد و نه انگیزه ای برای زندگی کردن دارند. نمونه هایی داشتم که می گفتند به 50 سالگی برسم دلیلی ندارد به ادامه زندگی فکر کنم در آن سن یا هرچه بخواهم به دست آورده ام یا اگر به دست نیاورده ام هم دیگر دلیلی برای ماندن ندارم. این بچه ها انرژی زندگی کردن و ساختن و آرزو داشتن هم ندارند.

چرا نسل امروز با تمام امکانات مالی و تکنولوژی این اندازه بی انگیزه است؟

چرا بچه های ما آموزشی در رابطه با مهارت های زندگی نمی بینند؟

چرا نسل امروز با رسیدن به اولین بن بست، فکر خودکشی در ذهن شان پر رنگ می شود؟

جواب سوال اینجاست که کودکان فقط حمایت مالی می شوند و در کنار حمایت مالی تحقیر هم می شوند. نوجوان و جوان امروز با آخرین تکنولوژی روز بار می آید، با برند های روز جهان آشناستو از آنها استفاده می کند و پول به فراوانی در کیف شان وجود دارد اما خانواده ای ندارند که با آنها حرف بزنند و از آنها مشورت بگیرند. پدر و مادر کار می کنند، حمایت عاطفی و روحی ندارند و تا کوچک ترین اتفاقی برای بچه افتاد به عنوان تنبیه از موبایل و امکانات دیگر محرومش می کنند، این یعنی تحقیر و بزرگ ترین عامل خشم برای کودک می شود."

چرا مرگ و اقدام به خودکشی برای نوجوانان کم سن و سال اینقدر راحت است؟

عدم درک درست از واقعیت هم یکی از دلایل روی آوردن به خودکشی است. نوجوان تحلیل درستی از شرایط ندارد. با اتفاقات همراه می شود و می بیند دوستش در مورد خوب بودن مرگ حرف می زند، راحت شدن از گیر دادن های مکرر خانواده و بچه به فکر فرو می رود و حالا فقط کافی است یک درگیری بین نوجوان و خانواده اتفاق بیفتد و فکر خودکشی بیش از پیش در ذهن بچه قوی شود. دختری که در راه خودکشی می گوید و می خندد و فیلم از خودش می گیرد حتما یک جایی مشکل اساسی داشته و حتما جایی تحت تاثیر قرار گرفته و باید دید این تاثیر چه بوده که تا این حد برایشان جدی شده است. خانواده و مدرسه باید کمک کنند تا نوجوان به رشد شناختی درستی از مسائل اطرافش برسد و راه درست را انتخاب کند.
مثالی که می توانیم در این مورد بزنیم بچه های دهه های 50 و 60 است. این نسل با توجه به سختی ها و محرومیت هایی که داشته اند از جمله انقلاب و جنگ تحمیلی، نسل آرام و بی حاشیه تری هستند چون خانواده و نهاد آموزش و پرورش نقش اساسی در تربیت و شناخت راه درست به بچه ها داشتند اما نهاد مدرسه در این سال ها برعکس فشار زیادی روی بچه ها قرار داده و همین فشار باعث می شود نوجوان حتی با نمره ای پایین احساس گناه کند و از خانواده ترس داشته باشد.

نسل امروز اعتماد به نفس دارد؟

بچه های این دوره تمام آزادی ها را دارند و به تبع این آزادی ها اطلاعاتی هم از محیط دریافت می کنند که برایشان زیاد است. این اطلاعات باعث می شود اعتماد به نفس شان از بین برود و چون اعتماد به نفس کم شده تلاش هم برای نوجوان بی اهمیت می شود (یعنی فکر می کند هرچقدر هم که تلاش کند به آن سطحی که در ذهنش هست نمی رسد). این نسل، نسل لذت جویی است. باید برای ایجاد اعتماد به نفس به بچه ها مسوولیت داد و لذت را از طریق مسوولیت به آنها چشاند نه فشار آوردن و از بین بردن انگیزه زندگی کردن.
دکتر پروین ناظمی در آخر به لزوم تغییر زیرساخت ها اشاره کرد و اتفاق های پیش آمده را حاصل اشتباهات زیرساخت ها و عدم توجه به این موضوع دانست.

ناکارآمدی دو نهاد مهم و تاثیرگذار یعنی خانواده و مدرسه

گرچه خودکشی همزمان دو دختر اصفهانی به تنهایی توانست بر فضای اجتماعی- رسانه ای کشور اثر بگذارد اما انتشار کلیپ پیش از خودکشی آنان و استقبال شگفت آورشان از مرگ، شوک بزرگی بود که بی گمان نیازمند پژوهش و اندیشه گسترده تر و ژرف تر در این زمینه است البته به دور از پیشداوری های جناحی و تحمیل نگاه سیاسی- فرهنگی ویژه. برای یافتن چنین رویکردهایی نیاز به تلاش چندانی نداریم. در روز نخست انتشار خبر خودکشی همزمان این دو دختر، دست اندرکاران به سرعت ریشه چنین رویدادی را یک بازی رایانه ای دانستند.
این خبر گرچه بازتاب گسترده ای در رسانه های حقیقی و مجازی داشت اما به همان سرعتی که گفته و منتشر شد، از سوی نهادهای دست اندرکار رد شد! بی گمان گسترش بی پایش فضای مجازی و رفتارهای واکنشی جامعه و به ویژه دست اندرکاران در برابر آن، زمینه اثرگذاری آسیب زای این فضای هراس آور را فراهم کرده است. اما اینکه هر رخداد بد و ضد ارزشی در گستره اجتماعی را نیز به آن پیوند بزنیم و بخواهیم مانند گذشته فاقد برنامه و راهکارهای برآمده از پژوهش و تجربه، تنها ساز مخالف کوک کنیم و کوتاه ترین راه یعنی برخوردهای سلبی را فراروی خویش و جامعه بگذاریم نیز پاک کردن صورت مساله و در جا زدن و انفعال در برابر چنین فضایی خواهد بود.
در سال های گذشته و البته به یاری همین فضای مجازی، خبرهای ناگوار خودکشی کودکان و نوجوانان بیش از گذشته پخش می شود و این می تواند فرصتی را فراهم کند برای بررسی ژرف و دانش بنیاد چنین رخدادهایی و رسیدن به راهکارهایی که دست کم بتوان شمار چنین خودکشی هایی را کاهش داد. اما گمانی نیست که در این راه نخستین گام شفافیت و خبررسانی هایی به دور از مچ گیری های جناحی و سیاست زدگی های معمول است که امیدواریم دست اندرکاران بتوانند خود را از چنین نگاهی برهانند و همه در مسیری درست گام برداریم.
رفتارهای ناباورانه پیش از خودکشی این دو دختر نادر بوده و به باور نگارنده نیازمند اندیشه و پژوهش بیشتر است. دختران نوجوان در حالی که می خندیدند و پیام های سرخوشانه ای به دوستان و نزدیکان خویش می دادند، به قتلگاه شان نزدیک و نزدیک تر می شدند. چنین رفتاری را اگر در کنار همکاری و همراهی آن دو برای خودکشی بنشانیم، به پرسش های اندیشه سوز فراوانی بر می خوریم که پاسخ شان بسی دشوار و نگران کننده است.

چرا دو نوجوان دانش آموزی که باید به آینده و زندگی دلپذیر و امیدوارانه و آرزوهایی زنانه مانند عروس شدن و بچه دار شدن و... بیندیشند و برای رسیدن به آنها خواهان زندگی طولانی تر باشند، تن به خودکشی می دهند؟

آنان به زندگی و مرگ چگونه می نگریستند که سرخوشانه به سوی مرگ پر گشودند؟ آن هم مرگی از نوع خودکشی!

این گونه خودکشی شگفت آور پیامد چه ساز وکارهای اجتماعی- فرهنگی می تواند باشد؟

آنچه در این رخداد تلخ نمی توان بر آن چشم پوشید، ناکارآمدی دو نهاد مهم و تاثیرگذار یعنی خانواده و مدرسه است. بی گمان این دو نهاد نتوانسته اند راهکارهایی را به کار ببندند که زندگی برای آن دو نوجوان و بسیاری دیگر مانند آنها آنقدر ارزشمند و دلپذیر و دلچسب باشد که به آسانی از آن دل نبرند و همه جوره برای حفظش تلاش کنند. خانه و مدرسه نتوانسته اند به درستی فرهنگ ریشه دار عشق به زندگی و تلاش برای بهره گیری بهینه از آن را به آینده سازان کشور منتقل کنند. در حالی که به باور بسیاری از کارشناسان و جامعه شناسان، جامعه جوان کشور در بحران های گوناگونی به سر می برند و هیچ برنامه ای برای گذر از بحران نداریم.
از نهاد خانه که بگذریم در مدرسه با فشارهای گوناگون بر این بحران ها دامن زده می شود.فشارهایی مانند:

  • - سرکوب هیجانات جوانی در مدرسه ها
    - بیزاری و گریز آشکار از درس و مشق و مدرسه
    - فرهنگ استرس زای معدل محور و کنکور مدار
    - چیرگی فرهنگ آموزشی ناشاد و گریزان از آزادی در مدرسه
    - و...

بر بحرانی هایی دامن می زند که ریشه هایش در خانه و جامعه شکل می گیرد و گسترش می یابد.گمانی نیست که مدرسه می تواند در جلوگیری از رویدادهای تلخی مانند خودکشی دو دختر اصفهانی موثر باشد به این شرط که به فشارهای بی سود آموزشی پایان دهد و به جای کتاب های کمک درسی گران، بی سود و آسیب زا به کتاب های بزرگان فرهنگی کشور بازگردیم و فرهنگ ارج گذاری به زندگی را بیش از فرهنگ مرگ بستاییم و محترم شماریم.

.

منبع : seemorgh.com