صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

خانه بی خطر برای کودکان کجاست؟

خانه بی خطر برای کودکان کجاست؟ خانه بی خطر و خانه امن و کودک را در آکاایران ببینید

روزنامه هفت صبح: کودکان در معرض بیشترین میزان آسیب های جسمانی در مواجهه با لوازم و تجهیزات به کار رفته در منزل قرار دارند

خانه امن ترین جای دنیاست اما بعضی وقت ها همین خانه می تواند به یکی از خطرناکترین مکان های زندگی تبدیل شود. البته در این زمینه کودکان آسیب پذیرترین قشر هستند، بنابراین لازم است که پدر و مادرها حواس شان را خوب جمع کنند تا با حوادث ناراحت کننده روبرو نشوند.

این موضوع در مورد کودکان یک تا پنج سال اهمیت زیادیدارد. پس اگر شما هم جزو والدینی هستید که این روزها فرزندتان تازه به راه افتاده باید محیط خانه را کاملا برای زندگی او ایمن کنید. در اینجا چند پیشنهاد داریم تا با کمک آنها از بابت سلامت فرزندتان خاطرجمع شوید.ایمنی در آشپزخانه


اولین بخشی که باید ایمنی آن را کنترل کنید آشپزخانه است. پیشنهاد می کنیم این نکات را در آشپزخانه اجرا کنید:

* تمام کیسه های پلاستیکی را جایی دور از دسترس کودکان قرار دهید.

* همیشه حواس تان به کف آشپزخانه باشد تا مطمئن شوید روی زمین خرده های غذا وجود نداشته باشد. بچه های کوچک هر چیزی که به دست شان برسد را فورا داخل دهان شان می گذارند.

* وقتی کودک مشغول غذا خوردن در آشپزخانه است، همواره مراقب او باشید.

* مواد شوینده و ضدعفونی کننده را در کابینت های زمینی قرار ندهید. اگر هم جای دیگری برایشان ندارید حتما درِ کابینت ها را قفل دار کنید.

* هر وقت مشغول پخت و پز هستید کودک شما باید حداقل یک متر با گاز فاصله داشته باشد تا از آسیب های احتمالی مصون بماند.* کبریت، فندک، شمع و سایر مواد قابل اشتعال باید دور از چشم کودک در جایی مخفی شوند.

* پس از استفاده از وسایل برقی کوچک مانند غذاساز، آبمیوه گیری، همزن، قهوه ساز و ... حتما سیم برق را جمع کنید و این وسایل را نزدیک لبه کابینت ها قرار ندهید چون ممکناست کودک سیم را با دست بکشد و این وسایل برقی را به زمین بیندازد، در نتیجه ممکن است خودش هم آسیب ببیند.

* اگر می خواهید روی میز آشپزخانه رومیزی پهن کنید، بهتر است این رومیزی تا حد امکان کوتاه باشد چون کودک می تواندآن را بکشد و تمام وسایل میز را روی خودش بریزد یا برای بالا رفتن از رومیزی کمک بگیرد.

* هنگامی که کودک روی صندلی مخصوص نشسته است، هرگز او را تنها نگذارید. صندلی هایی بخرید که کمربند ایمنی دارند و هر بار کودک روی صندلی می نشیند کمربند او را ببندید.

اتاق خواب کودک

وقتی اتاق مخصوصی برای کودک تان در نظر می گیرید در درجه اول باید به فکر نکات ایمنی هم باشید. اینجا هم جایی است که کودک ساعات زیادی مشغول بازی یا استراحت است و شما هم باید در این زمان با خیال راحت به کارهایتان برسید.

* تختخواب، صندلی و میزهای داخل اتاق را کنار پنجره قرار ندهید. اگر چاره ای ندارید حتما مبرای پنجره ها حفاظ نصب کنید.

* پنجره اتاق کودک باید طوری باشد که به راحتی باز نشود و دست کودک به قفل پنجره نرسد.

* از قرار دادن اشیای سفت و نوک تیز در اطراف محل خواب کودک خودداری کنید.* مطمئن شوید که کمد یا ویترین های اتاق کودک محکم به دیوار چسبیده باشند. ممکن است کودک از آنها بالا برود و همراه با این وسایل چوبی سنگین به زمین بیفتد.

* نور اتاق خواب کودک باید کافی باشد چون ممکن است کمبود روشنایی سبب زمین خوردن او بشود. بهتر است شب ها هم وقتی کودک خواب است چراغ خواب کودچکی برایش روشن کنید.

حمام و دستشویی

این قسمت از خانه هم جایی است که ممکن است در آنجا حوادث ناگواری برای کودکان پیش بیاید پس با کمی دقت از بروز آنها پیشگیری کنید.

* دارو، لوازم آرایشی بهداشتی و سایر مواد خطرناک را در کابینت های قفل دار قرار دهید و قفسه ها را بالای دیوار نصب کنید.

* صابون، شامپو و لوسیون ها را جایی دور از دسترس کودکان بگذارید.

* هرگز کودکان را تنها در وان حمام رها نکنید، حتی برای یک لحظه* وقتی در حال شستشوی کف حمام و سرویس های بهداشتی هستید مواظب باشید کودک روی این سطوح لیز قدم نگذارد.

* ابزار و دستگاه های تیز را از حمام خارج کنید. بهتر است تیغ ها، قیچی، دستگاه ریش تراش و سایر لوازمی از این قبیل را در اتاق خواب خودتان یا در یک قفسه دور از دسترس کودک نگهداری کنید.

* برای جلوگیری از سقوط و افتادن کودک وقتی او را به حمام می برید یک تکه موکت یا حصیر غیرلغزنده را در کف حمام قرار دهید.

سایر قسمت های خانه

علاوه بر اتاق خواب کودک، باید به سایر اتاق های خانه هم توجه کنید تا از بابت ایمنی آنها هم مطمئن شوید.

* اگر در خانه گیاه آپارتمانی دارید این گیاهان را جایی قرار دهید که دست کودک به آنها نرسد. بعضی از گیاهان سمی هستند. حتی در مورد گل های شاخه ای هم این نکته را در نظر بگیرید.

* تمام زوایای وسایل چوبی خانه مانند میز، صندلی، مبل و ... را با نوارهای پلاستیک، فوم یا پارچه های صخیم بپوشانید.* اگر بخشی از خانه پله دارد روی آنها فرش یا موکت پهن کنید. به ویژه اگر کف خانه سرامیکی است این نکته را نادیده نگیرید.

* برای تمام پریزهای برق سرپوش بخرید و آنها را روی پریزها کاملا محکم کنید.

اسباب بازی های ایمن

علاوه بر توجه به قسمت های مختلف خانه، بهتر است درباره ایمنی کودک هنگام بازی با اسباب بازی هایش هم به مواردی توجه کنید:

* همیشه هنگام خرید اسباب بازی به سن کودک، علایق و توانایی های و توجه کنید. روی جعفبه اغلب اسباب بازی ها نوشته شده که برای کدام گروه سنی مناسب هستند. این نکته در مورد عروسک های پولیشی هم اهمیت دارد. به طور مثال بعضی از این عروسک ها اجزایی مانند چشم، بینی و سایر زیورآلاتی دارند که محکم چسبیده نشده و به سادگی جدا می شوند. در نتیجه ممکن است کودکان کوچکتر آنها را به داخل دهانشان فرو ببرند.

* روی برچسب اسباب بازی نوشته هایی مانند «غیرسمی»، «قابل شستشو» و «مواد اولیه بهداشتی» را جستجو کنید.* سعی کنید وقتی کودک به تنهایی مشغول بازی با اسباب بازی هایش است حتما به او سر بزنید و در صورت امکان تمام مدت مراقب او باشید.

* اسباب بازی هایی که روی زمین پخش شده اند هم می توانند خطرساز شوند و پای کودک را زخمی کنند. به کودک یاد بدهید بعد از بازی با اسباب بازی هایش آنها را سر جایشان قرار دهد. می توانید یک سبد بزرگ پلاستیکی را به عنوان جای اسباب بازی در گوشه ای از اتاق قرار دهید.