صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

کف پای صاف در سنین پایین

تشخیص کف پای صاف در نوزاد چگونه است و آیا کف پای صاف قابل تغییر و درمان است یا خیر؟ را در آکاایران ببینید

تشخیص کف پای صاف در نوزاد چگونه است و آیا کف پای صاف قابل تغییر و درمان است یا خیر؟

 اختلال کف پای صاف ارثی یا مربوط به ضایعات تغییر شکل های استخوانی مچ پا است. ۹۷ درصد کودکان تا ۱۸ ماهگی کف پای صاف دارند و طبیعی محسوب می شود. همچنین انجام برخی ورزش ها و استفاده از کفش مخصوص در درمان این اختلال موثر است.

فرهنگ غنی پور، فوق تخصص ارتوپدی اطفال با بیان اینکه تغییر شکل اندام تحتانی به ویژه پای پرانتزی، ضربدری، کف پای صاف و تغییر شکل مچ پا جزو اختلالاتی است که مراجعان یک ماه گذشته درمانگاه های ارتوپدی با آن مواجه بوده اند، اظهار داشت: کف پای صاف اختلالی شایع در کودکان است معمولاً ۹۷ درصد کودکان تا ۱۸ ماهگی کف پای صاف دارند اما این روند باید پس از ۱۸ ماهگی بررسی شود.

وی افزود: کف پای صاف ممکن است ارثی یا مربوط به ضایعات تغییر شکل های استخوانی مچ پا باشد. در صورتی که این اختلال در مراحل اولیه باشد باید با توجه به فرم بیماری رادیوگرافی انجام شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: شرح حال و عکسبرداری در تشخیص اختلال موثر است؛ همچنین باید این مسئله روشن شود که آیا تغییر شکل هایی که در زوایای استخوان های مچ پا دیده می شود ثابت است یا خیر از طرفی کف پای صاف گاهی جبرانی به مشکلات دیگر است که در این صورت دیگر کف پای صاف محسوب نمی شود.

وی افزود: اگر تغییر شکل برطرف شود کف پای صاف نیز ممکن است برطرف شود که این مسئله اهمیت تشخیص و درمان توسط پزشک ارتوپد اطفال را مشخص می کند.

عضو انجمن ارتوپدی اطفال گفت: کف پای صاف باید توسط ارتوپد اطفال تشخیص داده شود زیرا برخی همکاران غیر ارتوپد کف پای صاف جبرانی را نیز اختلال کف پای صاف تلقی می کنند در حالی که ممکن است بیمار چرخش پا داشته و بیشتر از لبه داخلی پایش استفاده کند.

این فوق تخصص ارتوپدی کودکان درباره درمان کف پای صاف در کودکان اظهار داشت: معمولاً یک سری ورزش ها و کفش های مخصوص برای این کودکان در نظر گرفته می شود که بهتر است خانواده ها در زمینه انجام ورزش ها مشارکت داشته باشند.

غنی پور خاطر نشان کرد: اختلال کف پای صاف در پسران شایع تر از دختران است و با اینکه علت این شیوع در پسران هنوز ناشناخته است اما فرم ورزش کردن و پرش هایی که پسران انجام می دهند می تواند در ابتلا به این اختلال موثر باشد.

وی ادامه داد: اگر کف پای صاف ثانویه باشد ممکن است نیاز به جراحی یا درمان های خاص داشته باشد.

فارس

منبع : hidoctor.ir