صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

عادتی به نام مکیدن انگشت

عادتی به نام مکیدن انگشت مکیدن انگشت و کودک را در آکاایران ببینید

روزنامه قانون - منا صمدزاده: هر چه که کودک بزرگ تر می شود، پذیرش برخی از عادت ها و رفتارهای او برای والدین سخت تر می شود، از جمله مکیدن انگشت. کودک در سن دو سالگی معمولا کمتر انگشت خود را می مکد، مگر موقعی که گرسنه، خسته و یا دلتنگ شده باشد. بنابراین مادر باید دقت کند که کودک در چه شرایطی و در چه زمانی شست خود را می مکد و از به وجود آوردن چنین شرایطی که منجر به مکیدن شست او می شود، جلوگیری کند؛ یعنی به او زود تر غذا بدهد که گرسنه نشود، یا او را زود تر بخواباند و در هنگام بیداری با کودک بازی کند چرا که تحقیقات حاکی از آن است که مکیدن انگشت اکثراً توسط کودکانی انجام می شود که در دوران نوپایی ساعات زیادی از روز را از مادرشان دور بوده اند.


 بنابراین، باید توجه داشت به کودکی که خسته، گرسنه و یا دلتنگ است و در نتیجه شروع به مکیدن شست خود می کند، دادن اسباب بازی به عنوان جایگزین کردن مکیدن انگشت، چندان موثر نیست و باید از خسته شدن، گرسنه شدن و دلتنگ شدن کودک جلوگیری کرد. بعضی از کودکان که عادت به مکیدن شست خود دارند، اگر به کودکستان سپرده شوند و کودکستان را دوست داشته باشند، ممکن است به علت علاقه ای که به محیط تازه کودکستان پیدا می کنند، مکیدن شست خود را ترک کنند و حتی ممکن است بی خوابی و بی اشتهایی کودک نیز از بین برود. اگر پدر و مادر قبل از سن سه سالگی کودک، او را از مکیدن انگشت منع و از آن جلوگیری کنند، عادت کودک شدید تر می شود و ترک کردن آن مشکل تر خواهد شد، ولی اگر پدر و مادر اجازه دهند که مکیدن شست سیر طبیعی خود را طی کند، کودک معمولا در سن چهار تا پنج سالگی آن را ترک خواهد کرد.

اگر مکیدن انگشت تا ۶ سالگی ادامه یابد:

در بعضی مواقع کودک در سن 5 تا 6 سالگی ممکن است برای رهایی از فشار و هیجان درونی خود که در این سن بیشتر است، به طور موقت شروع به مکیدن شست خود کند. شاید این عادت برای یک کودک پیش دبستانی از دید والدین قابل پذیرش باشد ولی برای بچه های بزرگ تر بسیار غیر قابل تحمل خواهد بود. عادت مکیدن انگشت در یک کودک ۶ ساله نسبت به گذشته بسیار کمتر است. علت کم رنگ تر شدن این عادت این است که او در این سن بیشتر وقت خود را در مدرسه یا مهد کودک می گذراند و به فعالیت های مدرسه مشغول است. پس عادت مکیدن انگشت در او به طور پنهانی یا در زمانی که اعضای خانواده در کنار یکدیگر هستند، خود را نشان می دهد. با وجود کمتر شدن این رفتار در کودکان در این سن، باز هم بسیاری از والدین خواستار ترک این عادت در کودکانشان به طور کامل هستند. برخی والدین در این مورد با فرزند خود دعوا و مرافعه می کنند که نهایتا به فشار عصبی بر هر دو طرف منجر می شود. بعضی از والدین هم مدت زمانی خود را عقب می کشند و به دنبال راه چاره می روند.

دلایل بسیار برای این مکیدن انگشتان توسط یک کودک ۶ یا ۷ ساله یا حتی بیشتر وجود دارد. برای مثال اینکه این عادت یک عادت قدیمی است که کودک هیچ وقت اجبار ی بر ترک آن نداشته است. یا اینکه کودک از لحاظ عاطفی هنوز آماده ترک این عادت نشده است. شاید او این کار را شب ها برای راحت تر خوابیدن انجام می دهد یا در مواقعی که در مدرسه احساس عدم امنیت می کند، یا زمانی که در تنش های خانوادگی مثل رقابت خواهر و برادری، یا طلاق والدین قرار می گیرد.

گاهی ممکن است که کودک وقتی با سرزنش یا طعنه همسالان خود مواجه می شود، عادت مکیدن انگشتش را کنار بگذارد. مثلا: «اوه، تو هنوز انگشتت را می مکی! من این کار را وقتی ۴ ساله بودم کنار گذاشتم». اما در مورد بعضی از بچه هایی که این عادت در آن ها شدید تر است حتی به این اظهارات هم توجهی ندارند.

همکاری و یادآوری

برای اینکه به فرزند خود در ترک این مکیدن انگشت کمک کنید بهتر است زمانی که هر دو به قدر کافی آرام هستید با او صحبت و نظر او را درک کنید و بپذیرید ولی به او بگویید چقدر دوست دارید که او این کار را ترک کند. از او بپرسید که چگونه می توانید به او در این راه کمک کنید و پیشنهادات او را بپذیرید. به علاوه فراموش نکنید که شاید از نظر او، آن طور که از نظر شما مهم است، مکیدن انگشتانش مسئله بسیار مهمی نباشد.

می توانید پیشنهاد بدهید که فرزندتان باندی دور انگشتش بپیچد تا به او یادآوری کند که انگشتش را نمکد. وقتی که او این کار را انجام می دهد به جای عصبانیت و برخوردی تند مثل: «انگشتت را از دهانت بیرون بیاور!» بهتر است با او با ملایمت و آرامش رفتار کنید. این روش درمان برای کودکانی که همکاری لازم و خودشان تمایل به ترک عادت مذکور را دارند، مناسب است. البته باید مراقب بود که این مورد، از نظر کودک به عنوان یک تنبیه تلقی نشود، زیرا در این صورت کودک اقدام به مقابله کرده و درمان، نتیجه ای دربرنخواهد داشت.


سرگرمی و پاداش

سعی کنید توجه کودک خود را به کار ها و بازی هایی معطوف کنید که با دست انجام می شوند. به علاوه تشویق او به خرید یک جایزه در ازای اینکه او دیگر این کار را نکند، می تواند ثمربخش باشد. برای مثال، خانواده هایی در این مورد برای دختر خود نموداری درست کرده بودند و روزهایی که او انگشتش را نمی مکید، علامت زده بودند. در پایان هفته با شمردن تعداداین روز ها آن ها برای دخترشان یک اسباب بازی به عنوان جایزه می گرفتند. می توانید برای حل این مسئله از دوستان خود کمک بخواهید و روش های مختلفی را امتحان کنید. برای مثال خرید یک دستکش فانتزی که کودک بتواند انگشتش را با آن پنهان کند یا بد مزه کردن انگشت کودکان با مواد مختلف از جمله راهکارهایی بوده که برخی از خانواده ها به کار بسته بودند. یا برخی از خانواده ها از دندانپزشک خواسته بودند که روی دندان کودک شان محافظ بگذارد. البته این نکته را نباید فراموش کرد که اجرای هر راهکاری با موافقت کودک همراه باشد نه اجباری.

برقراری فضای امن

وقتی به کودک خود کمک می کنید که عادتش را ترک کند باید فضای احترام آمیزی در خانه ایجاد کنید که او احساس حقارت و سرزنش نکند. به دیگر فرزندان تان اجازه ندهید که او را تحقیر یا تمسخر کنند. اگر فرزند شما تحت فشار روحی قرار دارد و نگران و مضطرب است بهتر است کمی از سرعت تلاش خود بکاهید یا مدتی در این برنامه وقفه ایجاد کنید. در طول این مرحله بسیار با فرزند خود مثبت رفتار کنید مثلا بگویید: «من خیلی ازت ممنونم که اینقدر تلاش می کنی.» اگر در طول این مراحل گاه فرزند شما دوباره کمی به مراحل قبل باز گردد، نگران نشوید چرا که ترک این عادت برای او سخت است مخصوصا اگر آغازکننده این فرآیند شما باشید نه خود او.

حرف آخر

والدین نباید نسبت به مکیدن انگشت کودک حساس باشند. اگر این عادت به تدریج کمتر شده است، جای نگرانی نیست، ولی اگر همراه مشکلات رفتاری و روانی دیگر است، باید جدی گرفته شود و از متخصصان کمک گرفت.