صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

بررسی انواع تالاسمی در نوزادان

روزهای اولین پس از تولد از نوزادان تست های مختلف خونی گرفته می شود که کمک زیادی به تشخیص مشکلات خونی در آن ها میکند تشخیص انواع کم خونی و بیماری های ژنتیکی توسط این تست مقدور خواهد بود در ادامه شما را با انواع   تالاسمی آلفا مینور و   هموگلوبین H و  تالاسمی و   هموگلوبین متنوع و   هموگلوبین E را در آکاایران ببینید

آکاایران: بررسی انواع تالاسمی در نوزادان

آکاایران: روزهای اولین پس از تولد از نوزادان تست های مختلف خونی گرفته می شود که کمک زیادی به تشخیص مشکلات خونی در آن ها میکند تشخیص انواع کم خونی و بیماری های ژنتیکی توسط این تست مقدور خواهد بود در ادامه شما را با انواع   تالاسمی آلفا مینور ,  هموگلوبین متنوع ,  هموگلوبین E ,  هموگلوبین H و  تالاسمی بتا آشنا خواهیم کرد.

اختلالات خونی متعددی وجود دارد که می توان بر اساس تست غربالگری نوزاد شناسایی کرد که در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم.

 

امروزه در ایالات متحده تمام نوزادان آزمایشی به نام تست غربالگری انجام می دهند. این تست اغلب پیش از آنکه نوزاد از بیمارستان مرخص شود به عمل می آید. خون نوزاد بر روی کاغذ مخصوصی به نام کارت های گاتری جمع شده و بعد برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شود. در برخی استان ها، این تست حدودا دو هفته بعد از اولین آزمایش بار دیگر انجام می شود. اولین اختلال شناخته شده بعد از غربالگری فنیل کتونوری (PKU) بود؛ برخی از افراد هم چنان آن را به نان تست PKU می شناسند اما امروزه اختلالات متعددی را می توان با نمونه کم خونی غربالگری کرد. هدف غربالگری نوزاد شناسایی بیماری های موروثی است تا بتوان به موجب آن درمان را خیلی سریع آغاز نموده و از بروز مشکلات پیشگیری کرد.
اختلالات خونی متعددی وجود دارد که می توان بر اساس تست غربالگری نوزاد شناسایی کرد که در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم.
۱.بیماری کم خونی داسی شکل
نخستین اختلال خونی که با توجه به تست غربالگری نوزاد مشخص می شود کم خونی داسی شکل است. در آغاز این تست محدود به برخی نژادها یا گروه ها بود، اما در حال حاضر با افزایش تنوع جمعیتی، همه نوزادان قابلیت دسترسی به این تست را دارند. تست غربالگری نوزادان برای شناسایی بیماری کم خونی داسی شکل و ویژگی های آن انجام می شود. کودکانی که دچار کم خونی داسی شکل هستند به منظور پیشگیری از بروز عفونت های تهدیدکننده، درمان با پنی سیلین در آنها آغاز می شود. این راهکار ساده باعث تغییر پیشرفت کم خونی داسی شکل می شود که در برخی از کودکان تنها در قالب بیماری ای مادام العمر بروز پیدا می کند.
۲.تالاسمی بتا
هدف غربالگری برای تشخیص تالاسمی بتا، شناسایی کودکانی است که دچار این بیماری بوده و برای بقا، به انتقال خون به شکل ماهیانه نیاز دارند. البته تنها با اکتفا به تست غربالگری نوزاد، به سختی می توان این مسئله را تعیین کرد که آیا او به تزریق طولانی مدت نیاز دارد یا نه، اما کودکانی را که مشخص می شود دچار تالاسمی بتا هستند اغلب نزد یک متخصص خون شناسی می فرستند تا برای تشخیص کم خونی حاد مورد آزمایش های بیشتر قرار بگیرند.
۳.هموگلوبین H
این هموگلوبین، نوعی تالاسمی آلفاست که منجر به کم خونی متوسط تا شدید می شود. اگرچه این بیماران به ندرت به انتقال خون ماهانه نیاز دارند، اما طی بیماری همراه با تب، دچار کم خونی شدیدی خواهند شد که به انتقال خون نیاز دارد. شناسایی به موقع این بیماران به والدین این امکان را می دهد تا بتوانند علائم و نشانه های کم خونی حاد را تشخیص دهند.
۴.هموگلوبین C
این هموگلوبین شبیه هموگلوبین S (یا هموگلوبین داسی شکل) است و باعث می شود سلول های گلبول های قرمز شبیه یک دریچه گرد شود تا یک دونات. اگر یکی از والدین، نشانه های سلول داسی شکل و دیگری نشانه های هموگلوبین C را داشته باشد، شانس این که بچه شان دچار هموگلوبین SC شود (شکلی از بیماری سلول داسی شکل) ۴ به ۱ خواهد بود. هم چنین از انواع بیماری های هموگلوبین C می توان بیماری هموگلوبین CC و هموگلوبین C یا تالاسمی بتا را نام برد. البته به خاطر داشته باشید که این بیماری ها، بیماری هایی نیستند که سلول را داسی شکل کنند. این نتایج منجر به بروز مقادیر متغیر کم خونی و خون کاوی (تجزیه سلول گلبول های قرمز) می شود.
۵.هموگلوبین E
هموگلوبین E که در جنوب شرق آسیا بسیار شایع است، میزان تولید کمی داشته و به سختی می تواند شکل خود را حفظ کند. نکته مهم تر ترکیب هموگلوبین E و تالاسمی بتاست که منجر به تالاسمی ماژور شده و نیاز به انتقال خون دائمی خواهد بود. اگر نوزادی از هر یک از والدین، هموگلوبین E را به ارث ببرد، ممکن است دچار بیماری هموگلوبین EE شود. بیماری هموگلوبین EE سلول های گلبول های قرمز بسیار کوچکی دارد.
۶.هموگلوبین متنوع
علاوه بر هموگلوبین S، C و E بیش از ۱۰۰۰ نوع هموگلوبین دیگر هم وجود دارد. این هموگلوبین ها نام های عجیب غریبی دارند مانند «بهار مستدام» و ممفیس (اغلب نام گذاری آنها بر اساس مکانی که برای نخستین بار در آن شناسایی شدند انجام می گیرد) اکثریت این هموگلوبین ها هیچ نوع شاخص بالینی مشخصی ندارند. توصیه می شود که اکثر نوزادان در سنین ۹ تا ۱۲ ماهگی به منظور تشخیص این مسئله که آیا هیچ یک از این شاخصه ها را دارند یا نه، حتما آزمایش غربالگری انجام دهند.
7.تالاسمی آلفا مینور
در برخی مواقع، تالاسمی آلفای مینور را می توان در تست غربالگری نوزاد شناسایی کرد. به طور کلی، نتایج به دست آمده می تواند گویای هموگلوبین بارتز باشد. تالاسمی آلفای مینور می تواند منجر به کم خونی خفیف و کوچک شدن گلبول های قرمز شده اما در برخی مواقع تشخیص داده نمی شود. با همه این ها، تنها به این دلیل که یک کودک تست غربالگری عادی انجام داده نمی تواند به معنای آن باشد که نشانه های تالاسمی آلفا را ندارد؛ شناسایی این تالاسمی دشوار بوده و ممکن است در سنین بالاتر آن را با کم خونی ناشی از کمبود آهن در بدن به اشتباه تشخیص دهند.

منبع :