صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

سرماخوردگی مکرر کودکان

  سرماخوردگی مکرر کودکان را در آکاایران ببینیدآکاایران:  

آکاایران: سرماخوردگی مکرر کودکان

 
خلاصه : یک فوق تخصص ایمونولوژی،آسم و آلرژی گفت کودکان در سال ممکن است ‪۱۲‬ تا ‪ ۱۳‬بار دچار علایم سرماخوردگی شوند اما مردم نباید گمان کنند که این سرماخوردگی‌های مکرر لزوما نشانگر نقص سیستم ایمنی فرزندانشان است.
متن کل خبر : دکترسید"بهرام میرسعید قاضی" روز چهارشنبه در حاشیه همایش دوسالانه ایمونولوژی، آسم و آلرژی در گفت و گویی باخبرنگار گروه علمی ایرنا خاطرنشان کرد که اگر کودکی عفونت‌های غیر طبیعی و مزمن داشته باشد باید از نظر سیستم ایمنی مورد بررسی قرار بگیرد اما سرماخوردگی مکرر کودکان دلیل بر ابتلای به بیماری دستگاه دفاعی
بدن نیست.
دکتر قاضی گفت بیماری "نقص سیستم ایمنی اولیه" بسیار نادر است و بین یک در ‪ ۱۰‬هزار تا یک در صدهزار رخ می‌دهد.این فوق تخصص ایمونولوژی (دستگاه ایمنی بدن) گفت: بیماری‌های نقص- سیستم دفاعی
بدن یا به صورت "اولیه" و نقایص ژنتیکی بروز می‌کند که تا سنین بالا ادامه می‌یابد و یا به صورت "ثانویه" و در طول زندگی به دلایل مختلف بروز می‌کند.
وی گفت :

نقص سیستم دفاعی اولیه بدن، معمولا خود را به صورت بیماری ها از سنین اولیه نشان می‌دهند به طوری که مثلا کودکی که به دنیا می‌آید با مشکل ریوی رو به رو است و یا غدد لنفاوی‌اش بزرگ می‌شود، تب‌های نامشخص می‌کند و باانجام آزمایش در گلبول‌های سفید او تغییراتی دیده می‌شود و یا به دنبال واکسیناسیون مثلا به هنگام تزریق واکسن زنده "ب ث ژ" ، کودک دچار انتشار میکروب سل در بدن می‌شود.
این متخصص ایمونولوژی، آسم و آلرژی در بخش دیگری ازاین گفت و گو به "آسم" در کودکان اشاره کرد و گفت: آسم در کودکان نیز نسبت به افراد بالغ تفاوت دارد.
وی گفت در کودکان به خصوص در کودکان زیر پنج سال، آسم ‪ ۷۰‬تا ‪۸۰‬ درصد با ویروس‌های درگیرکننده دستگاه تنفسی و به شکل سرماخوردگی ظاهر می‌شود.
وی افزود اگر به طور استثنا کودکی به عوامل محیطی مثل گرده درختان قارچ یا حشرات بند پا که در خاک زندگی می‌کنند مثل مایت یاهیره و سوسک حساسیت داشته باشد می‌تواند همزمان دچار آلرژی بینی و حمله آسم بشود.
"آسم"، عدم تحمل دستگاه تنفس تحتانی (شش ها) به عوامل محیط است که بیمار به آن آلرژی و حساسیت دارد و به شکل سرفه، خس خس و تنگی نفس ظاهر می‌شود.
 
.

منبع :