صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

در چه مواقعی باید کودکمان را پیش روانشناس ببریم؟ -

بسیاری از کودکان توجه و مراقبت لازم را دریافت نمی کنند. در واقع خانواده ها باید بدانند که اگر در مواق و به دلیل باورهای غلطی که در مورد سلامت روان وجود دارد را در آکاایران ببینید

آکاایران: به دلیل باورهای غلطی که در مورد سلامت روان وجود دارد، بسیاری از کودکان توجه و مراقبت لازم را دریافت نمی کنند. در واقع خانواده ها باید بدانند که اگر در مواقع ضروری از روان شناس کمک بگیرند نشانه ضعف و ناتوانی آن ها نخواهد بود. کودکان در مسیر رشد و زندگی خود موانع بسیاری نظیر اضطراب، استرس، غم و […]

آکاایران: در چه مواقعی باید کودکمان را پیش روانشناس ببریم؟

به دلیل باورهای غلطی که در مورد سلامت روان وجود دارد، بسیاری از کودکان توجه و مراقبت لازم را دریافت نمی کنند. در واقع خانواده ها باید بدانند که اگر در مواقع ضروری از روان شناس کمک بگیرند نشانه ضعف و ناتوانی آن ها نخواهد بود.
 
کودکان در مسیر رشد و زندگی خود موانع بسیاری نظیر اضطراب، استرس، غم و غیره را تجربه می کنند و بسیار دشوار است که بدانیم چه هنگام کودک می تواند روی پای خود بایستد و چه زمانی نیاز به کمک یک متخصص دارد. در بسیاری از موارد والدین تا آنجا که ممکن باشد از مراجعه به پزشک و روان شناس خودداری می کنند.

اگر دست کودکتان شکسته باشد، مراجعه به پزشک اولین کاری است که انجام خواهید داد؛ پس چرا زمانی که روح کودکتان آسیب دیده است، از مراجعه به متخصص دوری می کنید؟!

خبر بسیار خوب آن است که متخصصین می توانند کمک های بسیاری خوبی به کودک شما برسانند. کودکان از سن 4 سالگی می توانند به راحتی از این گونه درمان ها بهره ببرند.
 
اگر در کودک خود به موارد زیر برخورد کردید، حتماً به متخصص مراجعه کنید:
 
* کودکتان ناگهان شروع به فاصله گرفتن از دوستان خود کرده است
روابط دوستی به مرور زمان تغییر می کنند و برخی از کودکان گروهای دوستی بزرگ تری را می پسندند. اما اگر کودکتان از دوستان خود دوری می کند، می تواند برای شما زنگ خطری باشد. حواستان به این جملات باشد: همه از من متنفر هستند، من یک بازنده هستم، من هیچ دوستی ندارم.
 
*  کودکتان در خانه، مدرسه و اجتماع با مشکل روبه رو است
اگر کودکی از لحاظ احساسی با مشکل روبه رو باشد، بسیار بد رفتار خواهد شد. به طور مثال جواب معلم خود را می دهد، خواهر و برادرش را می زند و به حرف مربی خود گوش نمی دهد.

* کودکتان پسرفت کرده است
یک اصل وجود دارد: هنگامی که کودکان با یک تغییر عمده در زندگی خود مواجه می شوند نظیر تولد نوزاد جدید، تغییر محل زندگی یا طلاق والدین، ممکن است دچار پسرفت شوند. اما رفتارهایی نظیر شب ادراری، وابستگی شدید، ترس بیش ازحد، و کج خلقی هایی که به تغییر مربوط نمی شوند و یا ماه ها پس از تغییر همچنان باقی می مانند، نشانه هایی از مشکل هستند.

اگر کودکتان همیشه مضطرب است حتما به متخصص مراجعه کنید
 
* کودکتان رفتارهای خود-مخربی از خود نشان می دهد
این مسئله می تواند بسیار سخت باشد، زیرا گاهی کودکان ممکن است بدون آنکه بخواهند به خود آسیب برسانند، سر خود را به چیزی بکوبند. اما رفتارهای خود-مخرب تکرارشونده، می تواند نگران کننده شوند؛ نظیر کندن ناخن ها از ته به نحوی که درد بگیرد، زدن یا بریدن خود.

*  عادت های خواب و اشتهای کودکتان تغییر کرده است
علامت های نگران کننده می تواند شامل اختلالات خواب، کابوس، پرخوری یا کم خوری بیش ازاندازه و سردرد و دل درد شدید را شامل شود.
 
* کودکتان به شدت ناراحت و نگران است
همه کودکان نگرانی هایی داشته و همگی ممکن است گریه کنند و این بخشی از کودکی است؛ اما نگرانی هایی که مانع از به مدرسه رفتن او و یا مراقبت از خودش شود، می تواند غیرعادی باشد.

*  کودکتان درباره مرگ زیاد سخن می گوید
هنگامی که کودک با مفهوم مرگ آشنا می شود، بسیار طبیعی خواهد بود که در مورد آن صحبت کند. اما صحبت مکرر از مرگ می تواند زنگ خطر باشد. مراقب جملاتی که در مورد خودکشی و یا دیگر کشی هستند باشید. هرگونه صحبت در مورد خودکشی و یا کشتن دیگران نیاز فوری به کمک متخصص دارد.

به طور کلی شناخت شما از کودکتان بیشتر است. برخی از کودکان می توانند به راحتی احساسات خود را بروز دهند. رفتار آن ها را به دقت تحت نظر بگیرید. اگر رفتاری در او می بینید که شما را نگران می کند حتماً از یک متخصص کمک بگیرید.

نی نی سایت

مطالب مرتبط:

سن مناسب والدین برای همبازی شدن با کودک!

تهدید کردن کودک یعنی دعوت به بدرفتاری!

با ترس کودک از پزشک چگار کنیم؟
 

.

منبع :