صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

اگر نگرانید کودکتان مورد آزار جنسی قرار گیرد بخوانید

اگر نگرانید کودکتان مورد آزار جنسی قرار گیرد بخوانید را در آکاایران ببینید

آکاایران: اگر نگرانید کودکتان مورد آزار جنسی قرار گیرد بخوانید

آکاایران: شنیدن اخبار آزار جنسی کودکان اگرچه که بسیار دردناک و غیر قابل تحمل می باشد اما خوشبختانه چند سالی می باشد که تابوی رسانه ای شدن آن شکسته شده است. چرا که اعلام چنین خبرهایی موجب افزایش آگاهی خانواده ها در خصوص مراقبت از فرزندانشان می شود. هرچند که مانع وقوع آن به طور کامل نمی شود ولی در کاهش آن بی تاثیر نخواهد بود. حال اینکه چگونه باید والدین مانع وقوع این اتفاق شوند نکته ای می باشد که روانشناسان برای آن پاسخی جز آموزش ندارند.
دکتر غلامرضا تبریزی روانشناس با اشاره به اینکه پیشگیری همواره مقدم بر درمان می باشد، آموزش کودکان اصل مهم در جلوگیری از آزار و اذیت جنسی آنان می باشد و متاسفانه حدود درصد آزار جنسی کودکان توسط بستگان و نزدیکان رخ می دهد.
- درابتدا باید والدین آموزش لازم را ببینند تا کودکان خود را با نزدیکان و غیر نزدیکان تنها نگذارند.
- در مرحله بعد باید کودکان با اعضای جنسی خود آشنا شوند و بدانند که این اعضا را چه کسانی می توانند ببینند و یا لمس کنند و چه کسانی نمی توانند این کار را انجام دهند. شناخت حوزه اجتماعی اعضای جنسی برای کودکان اهمیت بسزایی دارد چرا که در آن صورت با کاربرد آن آشنا خواهند شد. البته آموزش به کودکان باید در حد سن و سال و میزان هوش و فهم و ادراک آنان باشد.و اگر دیدیم توضیحی که داده ایم برای کودکمان کفایت کرده است دیگر بیشتر توضیح ندهیم زیرا ممکن است او را به سمت انحرافات جنسی سوق دهیم.
- برخورد جدی و قانونی با سوءاستفاده کنندگان را نیز در کاهش وقوع جرم موثر می باشد.سوءاستفاده کنندگان چنانچه از عواقب برخورد قانونی رفتار و عملکرد زشت و ناپسند خود آگاه باشند ممکن است کمتر به سمت اینگونه انحرافات بروند.
- می توانیم به کودکانمان آموزش دهیم چنانچه با رفتارهای غیر طبیعی برخی از افراد رو به رو شدند به آنها گزارش دهند تا جلوی وقوع اتفاقات بعدی گرفته شود.هرچه کودک از اطلاعات بیشتری برخوردار باشد به هنگام وقوع جرم آگاه تر رفتار خواهد کرد.
- فرهنگ سازی در میان خانواده ها اصل مهم در جلوگیری از بروز این بحران می باشد و اگر کودکی مورد سوءاستفاده جنسی قرار گرفت چنانچه بداند که باید موضوع را با خانواده اش در جریان بگذارد با کارهای روان درمانی می توان او را به شرایط عادی بازگرداند.

تهیه و گردآوری: گروه دنیای کودکان آکا ایران

منبع :