صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

روشی برای آرام کردن نوزاد ایرادگیر

آرام کردن کودک ایرادگیر از پر دردسرترین وظایف والدین است. اگر بچه شادی ندارید یا کسی او را تاکنون خندان ندیده! ابتدا اطلاعاتی در مورد آرام کردن قولنج بچه بدست آورده و بکار بندید سپس از این راه حل مؤثر و ساده برای آرام کردن کودک بدخوی خود استفاده کنید: قنداق کردن! را در آکاایران ببینید

آکاایران: آرام کردن کودک ایرادگیر از پر دردسرترین وظایف والدین است. اگر بچه شادی ندارید یا کسی او را تاکنون خندان ندیده! ابتدا اطلاعاتی در مورد آرام کردن قولنج بچه بدست آورده و بکار بندید سپس از این راه حل مؤثر و ساده برای آرام کردن کودک بدخوی خود استفاده کنید: قنداق کردن!
به هر حال چه قولنج در کودک شما تشخیص داده شده باشد یا نه، کودکی که بیش از حد معمول گریه می کند اغلب با قنداق کردن آرام می شود. بعضی بچه ها بیش از حد معمول گریه می کنند، از بین راه حل های زیادی که برای ساکت کردن گریه بچه ارائه شده شاید یکی از آنها این باشد که با حرکات سریع و متفاوت بچه را تکان دهید، اما هیچ یک به طور قطعی ثابت نشده است. محققان دریافته اند که تمایل بچه ها به گریه در قنداق، کمتر از دیگر اوقات است. و اینکه بعد از اولین قنداق، نوزادان در خارج از قنداق احساس ناامنی می کنند.


فواید و مضرات قنداق کردن
اگر در مورد قنداق کردن بچه دستپاچه و عصبی می شوید یا در مورد انجام آن مردد هستید به این خاطر است که در جای دیگر لیستی از دلایل قنداق نکردن را به یاد می آورید که از مهمترین آن دلایل اینکه: قنداق کردن حتی اگر صحیح انجام شود بر نوزاد اثر مثبتی ندارد، به پاهای بچه ضرر می زند، چون در قنداق پاهای بچه قدرت حرکت آزادانه را ندارد و نمی تواند پاها را خم کند یا لگد بزند، جوش ناشی از عرق در هوای گرم ناشی از قنداق کردن است.
قنداق بچه باید تنها با یک پوشک پوشیده باشد، می توان در داخل قنداق از یک لایه نازک تور (گاز پانسمان) یا پارچه نخی استفاده کرد. طبق تحقیقات زیادی که انجام شده پایان زمان قنداق کردن تقریباً به اندازه شروع قنداق مهم است! کارشناسان، قنداق را تنها در طی ماه اول بعد از تولد توصیه کردند چون در ماههای دیگر قنداق سبب وقفه در رشد کودک می شود.
هدف اصلی قنداق ایجاد احساس اطمینان و امنیت در بچه است، تنها زمانی از قنداق استفاده کنید که نوزاد ایراد می گیرد یا گریه می کند یا نمی تواند بخوابد یا به سرعت دست و پا را تکان می دهد.
اگر تمام احتمالات گریه کردن نوزاد را کنترل کردید مثل اینکه گرسنه یا تشنه است، موقعیت پوشک مناسب نیست یا شاید چسب سفت پوشک به بدن بچه چسبیده است و ... و به نتیجه نرسیدید و کودک هنوز رنجور و آزرده است قنداق را امتحان کنید.


پتوها و قنداق های مخصوص
طراحان، قنداق بچه را به گونه ای طراحی کرده اند که دستهای نوزاد در کنار بدن نگهداشته شود. شما می توانید قنداق یا هر پارچه بزرگ دیگر را که برای پیچیدن دور بچه از سینه تا پا کافی باشد، را انتخاب کنید و با بندی قنداق را به همان حالت ثابت نگه دارید. تکه پارچه ای که انتخاب می کنید اگر مربع باشد بهتر از مربع مستطیل است، حتی وقتی پارچه ای در دسترس نداشتید از تکه سفره یا هر چیز دیگری که بتوان دور بچه پیچید، استفاده کنید. در اصطلاح بچه را ساندویچ کنید.


آکاایران: روشی برای آرام کردن نوزاد ایرادگیر

چگونگی قنداق کردن
چگونگی بستن قنداق بسیار راحت است خصوصاً اگر تاکنون نان ذرت مکزیکی را پیچیده باشید! اگر در فست فود یا اغذیه و ساندویچی کار نکرده اید در اینجا طریقه قنداق کردن توضیح داده می شود:
1ــ وضعیت پارچه چهار گوش را به حالت لوزی قرار دهید.
2ــ نوک بالایی لوزی را به سمت پایین تا کنید و نوزاد را در مرکز پارچه قرار دهید.
3ــ دستهای بچه را هم می توان خم کرد (در این صورت به نوزاد اجازه می دهید انگشتانش را مک بزند که این امر به او آرامش می دهد) هم می توان صاف و مستقیم در کنار بدن قرار گیرد (نه کاملاً صاف بلکه دستها بصورت طبیعی نیمه خم در کنار بدن باشد).
4ــ سمت چپ پارچه را روی دست چپ نوزاد تا کنید بطوریکه از روی بدنش بگذرد خیلی سفت تا نکنید تا سبب ناراحتی نوزاد نشود.
5ــ سمت راست را روی دست راست تا کنید.
6ــ قسمت پایینی پارچه را روی پا و ران نوزاد تا کنید.
7ــ می توانید از یک باند نخی یا پارچه ای برای ثابت نگه داشتن قنداق دور بچه استفاده کنید البته نبایستی سفت ببندید.


جامه ای برای قنداق نوزاد
قنداق یا کیسه خواب برای یک نوزاد نرمال، موهبتی است. والدین جوان ممکن است ندانند که زمانی که با گریه نوزاد در 2 نیمه شب مواجه می شوند باید او را قنداق کنند.
با کیسه های خواب نیز می توان قنداق کرد. پارچه ای شبیه بال هواپیما که نوزاد را مثل جسمی داخل جعبه در بر می گیرد و دو طرف پارچه دور تا دور نوزاد پیچیده می شود و پاهای او در محفظه ای کوچک تر قرار می گیرد.
می توانید هر قنداق با هر اندازه ای داشته باشید، با پارچه چیت نرم یا مشابه آن می توانید قنداق با اندازه دلخواه بسازید، مثلاً از پارچه های مات با لبه اطلسی، قنداقی شبیه کلوچه توت فرنگی بسازید و یا هوس کنید برای افراد بالغ قنداق بسازید!

گردآوری:‌گروه سلامت پرداد

.

منبع :