صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

نشانه ها در کودکان؛ کودکم چه می گوید؟! -

اگرچه ممکن است چند هفته ای طول بکشد تا شما نشانه ها یا زبان غیر کلامی کودک خود را درک و کودکان سعی می کنند با نشانه هایی خاص و احتیاجات خود را به شما بگویند را در آکاایران ببینید

آکاایران: کودکان سعی می کنند با نشانه هایی خاص، احتیاجات خود را به شما بگویند، اگرچه ممکن است چند هفته ای طول بکشد تا شما نشانه ها یا زبان غیر کلامی کودک خود را درک کنید. اگر به رفتار او دقت کنید، از این که او چگونه نشانه هایی واضح از آن چه را که می خواهد بروز می دهد، متحیر خواهید شد.  پاسخ […]

آکاایران: نشانه ها در کودکان؛ کودکم چه می گوید؟!

کودکان سعی می کنند با نشانه هایی خاص، احتیاجات خود را به شما بگویند، اگرچه ممکن است چند هفته ای طول بکشد تا شما نشانه ها یا زبان غیر کلامی کودک خود را درک کنید. اگر به رفتار او دقت کنید، از این که او چگونه نشانه هایی واضح از آن چه را که می خواهد بروز می دهد، متحیر خواهید شد.

 پاسخ دادن به نشانه های او (شب و روز) به کودک تان کمک می کند تا به توانایی های خود اعتماد کند و به ارتباط برقرار کردن با شما نیز علاقمند شود که پیش نیازی مهم برای رشد عاطفی و ارتباط های آینده او خواهد بود. پاسخ شما به کودک تان همچنین به او می آموزد که «کنترل احساس» ( آن چه روان شناسان می نامند) یعنی توانایی درک کنترل احساس خود را یاد بگیرد. هنگامی که شما او را آرام می کنید، در واقع به او می آموزید که او نیز می تواند خودش را آرام کند. زمانی که نشانه های کودکان نادیده گرفته می شود، آن ها شروع به گریه می کنند و این مساله را از یاد می برند که می توانند احساسات خود را کنترل کنند.

 من گرسنه ام

کودکان هنگام گرسنگی، نشانه های روشن و واضحی بروز می دهند، از غر زدن گرفته تا مکیدن انگشت هاشان. در واقع آن ها با این نشانه ها دارند به شما می گویند «من گرسنه ام» و اگر این نشانه ها نادیده گرفته شود، آن ها گریه را آغاز می کنند. و در این زمان است که شما در غذا دادن به آن ها با مشکل مواجه می شوید. دقت کنید زمانی که کودک شما گریه می کند، زبان او کجاست؟ او نمی تواند زمانی که زبان اش بالاست، غذا بخورد. و اگر شما در این زمان او را وادار به غذا خوردن کنید، به احتمال زیاد دچار مشکل می شود یا آن قدر از گریه کردن خسته شده است که می تواند تنها کمی غذا بخورد سپس به خواب رود. این بدین معنی است که او برای مدت کمی می خوابد، سپس برای غذا خوردن دوباره بیدار می شود.

 با من بازی کن

کودکان کوچک زمان کمی را برای بازی کردن با شما سپری می کنند اما هر چه بزرگ تر می شوند، زمان بازی آن ها نیز افزایش می یابد و نشانه های آن نیز روشن تر می شود. هنگامی که کودک تان می خواهد با شما بازی کند چشم هایش گشاد و براق می شود، سرش را به سمت صدا و صورت شما می چرخاند، لب هایش را غنچه می کند، مثل این که می خواهد بگوید «اوه»، دست و پای خود را صاف می کند تا خودش را به شما برساند، حتی ممکن است انگشت شما را بگیرد و خودش را به سمت آغوش تان پرت کند. اگر به این نشانه ها پاسخ دهید، به شما نگاه می کند و لبخند می زد. اگر این نشانه ها را در کودک تان مشاهده کردید بدانید که می خواد به شما بگوید: «با من بازی کن».

 خسته ام

زمانی که کودک شما در حال انجام کاری است و احتیاج به استراحت دارد، نشانه های واضحی بروز می دهد مثل: به اطراف نگاه کردن، سرش را چرخاندن، لگد زند، سرفه کردن، تف کردن یا پشت اش را صاف کردن. بعضی از کودکان نیز دست شان را به علامت «کافی است» بالا می آورند.

علائم دیگری که نشان دهنده خستگی کودک تان از بازی، احتیاج اش به آرامش یا تغییر فعالیت اش است، به صورت خمیازه کشیدن، چین دادن پیشانی یا سکسکه بروز می یابد. در این شرایط اگر شما به بازی خود ادامه دهید در حالی که کودک تان سعی دارد به شما بفهماند بس است، نتیجه اش آشفتگی و گریه او خواهد شد.

 خوابم می آید

هیچ کدام از ما زمانی که خواب مان می آید، دوست نداریم بیدار بمانیم. بنابراین قبل این که کودک تان به این مرحله برسد و زمانی که نشانه های خواب آلودگی را در او مشاهده کردید، او را به تخت خواب اش ببرید. نشانه های خواب آلودگی کودکان ساکت شدن، بی تفاوتی به آدم ها و اسباب بازی ها، حرکات عجیب (در کودکان کوچک) بی حرکتی (این کودکان آرام اند و به آسانی به خواب می روند) خمیازه کشیدن، اخم کردن، مشت کردن دست ها، مالیدن چشم و گوش و غر زدن است. اگر شما این نشانه ها را نادیده بگیرید، کودک شما بد اخلاق می شود.

 اگر چه این نشانه ها معمولا در بیشتر کودکان دیده می شود اما ممکن است هر کودکی نشانه های خاص خود را داشته باشد یا همیشه این علائم را برای بیان احتیاجات اش بروز ندهد.

زمانی که با کودک خود بازی می کنید، نشانه های بسیاری می بینید، بنابراین برای درک شیوه ارتباط برقرار کردن کودک خود زمان بگذارید و نشانه های گرسنگی، خستگی و آرامش او را بشناسید. ممکن است نشانه های او واضح نباشد اما مطمئن باشید که با گذشت زمان و توجه لازم به او، با رفتارهایش آشنا خواهید شد. کودک شما روش ارتباط برقرار کردن خاص خود را یاد خواهد گرفت و به زودی شما و همسرتان پاسخی مناسب با احتیاجات اش را به او خواهید داد.

نی نی سایت

مطالب مرتبط:

7 نشانه از علاقه کودک نوپایتان به شما

نشانه های اخطاردهنده درباره تاخیر رشد کودک

مکیدن انگشت در کودکان نشانه چیست ؟

.

منبع :