صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

چگونه بفهمیم رشد کلامی کودکمان روند طبیعی دارد؟

چگونه بفهمیم رشد کلامی کودکمان روند طبیعی دارد؟ -آکا را در آکاایران ببینید

آکاایران: چگونه بفهمیم رشد کلامی کودکمان روند طبیعی دارد؟

آکاایران: محققان می گویند کودکان معمولا باید تا پایان ۲ سالگی بتوانند ۲۵ لغت را ادا کنند. می دانید این ۲۵ لغت کدام است؟

آیا کودک من تا کنون نباید شروع به حرف زدن می کرد؟ آیا او از بچه های دیگر عقب تر است؟ او تا این سن باید چند کلمه را بلد باشد؟ چگونه بفهمم رشد کلامی در کودکم روند طبیعی دارد یا خیر؟

این ها سوالاتی است که معمولا هر مادر که کودک بالای یک سال دارد از خود می پرسد. برای آن که تا حد زیادی به نگرانی های این مادران پاسخ داده شود، دانشمندان فهرستی شامل ۲۵ لغت را منتشر کردند که هر کودکی باید تا ۲ سالگی آن ها را بلد باشد.این لغت ها و اصطلاحات شامل اسامی بعضی از اسباب بازی ها، غذاها، حیوانات و همچنین عنوان مهم ترین اعضای خانواده مانند پدر و مادر هستند. با آشنایی با این کلمات می توان کودکانی را که ممکن است در آینده دچار مشکلات کلامی باشند از همین سنین پایین شناسایی کرد و درصورت لزوم به درمان آن ها پرداخت.کودکانی که دیر شروع به صحبت کردن می کنند یا نسبت به سن شان لغات کمی را آموخته اند معمولا دچار مشکلاتی هستند که از دید والدین آن ها پنهان مانده است. برای مثال یک کودک که از لحاظ شنوایی دچار مشکل است به طور حتم مهارت های کلامی ضعیفی خواهد داشت یا کودکان مبتلا به اوتیسم از نظر گفتاری نسبت به همسالان خود عقب تر هستند.

چه موقع باید نگران بود؟

۲۵ لغتی که توسط دانشمندان ارائه شده در اصل قسمتی از ۳۱۰ کلمه ای است که باید در دایره لغت کودکان تا زمان رسیدن آن ها به ۳ سالگی قرار بگیرد. والدین می توانند ظرف مدت ۱۰ دقیقه این کلمه ها را بررسی کنند و براساس آن ها میزان پیشرفت کودک شان را تخمین بزنند.از بین این ۳۱۰ لغت هر کودک ۳ ساله معمولا با ۱۵۰ کلمه آشنایی دارد. به اعتقاد کارشناسان کودکان کم سن و سالی که بین ۷۵ تا ۲۲۵ کلمه را بلدند در وضعیت نرمالی به سر می برد. اما زمانی که تعداد این کلمات به کمتر از ۵۰ برسد، آن گاه باید در مورد رشد کلامی و به دنبال آن در مورد رشد فکری و مغزی کودکان نگران بود.۲۵ کلمه ای که در این نوشته مطرح شده معمول ترین لغاتی هستند که هر کودک در زمان شروع به صحبت کردن آن ها را فرا می گیرد و به صورت مکرر در طول روز آن ها را بیان می کند.

اگر کودک ۲۵ لغت را بلد نیست

«پروفسور لسی رسکورلا» که این تست را طراحی کرده در این باره می گوید: «اگر یک کودک تا پایان ۲۴ ماهگی خود اکثر این لغات را نمی داند یا استفاده نمی کند، باید بگوییم که سرعت یادگیری گفتار در او پایین است.»

البته بعضی از کودکان با این که رشد مغزی طبیعی دارند و روند تکاملی آن ها به صورت معمول ادامه دارد، ممکن است دیرتر از دیگران شروع به صحبت کردن کنند. درصد زیادی از این کودکان حداکثر با چند ماه تاخیر خود را به وضعیت طبیعی می رسانند و این عقب ماندگی کوچک را جبران می کنند.

کارشناسان در مورد این کودکان چندان نگران نیستند بلکه نگرانی اصلی زمانی خود را نشان می دهد که یک کودک به دلیل ابتلا به بیماری هایی مانند کم شنوایی یا اوتیسم سرعت یادگیری پایینی داشته باشد. در این مواقع می توان با توجه به قابلیت های گفتاری کودکان این موارد را شناسایی کرد و قبل از آن که کودک با مشکلات بزرگ تری مواجه شود درصدد برطرف کردن آن ها اقدام کرد. اما اگر یک کودک تا رسیدن به ۵/۲ سالگی هنوز هم نتواند اکثر این کلمات را بیان کند، حتما باید به یک متخصص گفتاردرمانی ارجاع داده شود. مطمئنا بعد از ۳سالگی دیگر نمی توان به این موضوع بی توجه بود و هر گونه کم کاری ممکن است عواقب بدی به همراه داشته باشد.

چند درصد مشکل دارند؟

آمارها نشان می دهد، تقریبا ۲۰درصد از کودکان ۲ ساله نسبت به هم سن و سال های خود رشد گفتاری ضعیف تری دارند و از آن ها عقب تر هستند. از این میزان بین ۵۰ تا ۷۵درصد مشکل زیادی ندارند و حداکثر ظرف مدت چند ماه خود را به هم سن و سال های شان می رسانند ولی در بقیه موارد کودکان دچار مشکلات ماندگار هستند و نیاز به کمک فوری دارند.کودکانی که دیر به حرف زدن درمی آیند معمولا در انجام کارهای ساده دیگر مانند گوش دادن به لغت ها، جملات و عددها هم مشکل دارند و نمی توانند به خوبی آن ها را بعد از شما تکرار کنند.

متاسفانه بعضی از والدین تصور می کنند وسایلی مانند تلویزیون می توانند جای خالی آن ها را پر کنند و کودک با تماشای آن ها مهارت حرف زدن را خواهد آموخت. این در حالی است که کودکان برای رشد نیاز به ارتباط مستقیم با دیگران به خصوص با پدر یا مادر خود دارند. آن ها باید چندبار کلمات را بشنوند و هر بار اشتباهات خود را با توجه به والدین خود اصلاح کنند.

چگونه به کودک مان کمک کنیم؟

اگر حس می کنید کودک تان از لحاظ گفتاری مانند هم سن و سال هایش پیشرفت نداشته است، مراجعه به یک متخصص گفتاردرمانی می تواند تا حد زیادی نگرانی های شما را برطرف کند اما علاوه بر مراجعه به پزشک روش های دیگری هم وجود دارد که می تواند روند یادگیری را در کودک شما سریع تر کند.

در هر سنی بچه ها چه می گویند؟

معمولا اولین علامت آن که نوزاد شما قادر به صبحت کردن است در یک ماهگی ظاهر می شود. در این زمان نوزادان صداهایی مانند آه، اوه، ها و مانند این ها می گویند که کاملا با گریه کردن متفاوت هستند. بعد از مدتی نوزادان شروع به گفتن کلمات بی معنی و یک بخشی مانند دا، ما، با، یایا و شبیه به آن می کنند و تا پایان ۴ ماهگی هم خندیدن را به خوبی فرا می گیرند.

در ۹ ماهگی یا اندکی قبل کودک تان با گفتن مامان یا بابا شما را شگفت زده خواهد کرد، البته ممکن است او مخاطب این کلمات را به درستی تشخیص ندهد. در یک سالگی او پدر و مادر خود را به خوبی می شناسد و می تواند با گفتن مامان یا بابا آن ها را صدا بزند البته او در این زمان خود را هم می شناسد و می فهمد که شما دارید با او صحبت می کنید.

از این زمان به بعد است که کودکان شروع به ساختن لغتنامه مخصوص به خود را می کنند و تا ۱۸ ماهگی می توانند تا ۱۰ کلمه را بیان کنند. ولی بعضی از کودکان بااستعدادتر حتی می توانند تا رسیدن به ۲۰ تا ۲۴ ماهگی بیش از ۵۰ کلمه را بگویند. واضح است که هر کودک با دیگری متفاوت است اما درهر حال بهتر است از این زمان به بعد بیشتر مراقب گفتار خود باشید و توجه بیشتری به کودک تان بکنید. بخش اعظم لغاتی که کودکان از این زمان به بعد فرا می گیرند تحت تاثیر مستقیم پدر و مادرشان است.

تقریبا ۲ سالگی، کودکان می توانند جملاتی شامل ۲ یا ۳ کلمه بگویند و خود را با عنوان من خطاب کنند. تا ۳ سالگی تعداد کلماتی که کودکان فرا می گیرند به عدد تقریبی ۳۰۰ می رسد. تا ۴ سالگی مهارت زبانی کودکان رشد چشمگیری می کند. در این زمان او می تواند داستان بگوید، تا عدد ۱۰ بشمارد و حتی بخواند.

هنگام حرف زدن، بازی کنید

سعی کنید فرآیند آموزش حرف زدن به کودک خود را تا آن جا که ممکن است لذت بخش کنید. در این زمان نه تنها سعی کنید حرف بزنید و صدا بسازید بلکه دائما او را لمس کنید، در آغوش بگیرید، با او بازی کرده و در تمام موارد ارتباط چشمی خود را با کودک حفظ کنید.

بلند حرف بزنید

همزمان که در حال انجام کارهای مربوط به کودک تان هستید، سعی کنید با او حرف بزنید. مثلا هنگامی که به او لباس می پوشانید، اسم لباس ها را بیاورید یا آرام آرام و به زبان بسیار ساده مراحل این کار را برایش توضیح دهید.

آهنگ دار و پرجنب وجوش باشید

هنگام حرف زدن با کودک سعی کنید ادای جملات با یک ریتم یا آهنگ باشد. تحقیقات نشان می دهد، کودکان کلماتی را که به صورت شعرگونه برای شان گفته می شود بهتر به خاطر می سپارند و همچنین بهتر می توانند آن ها را در جملات به کار ببرند. هنگام حرف زدن سعی کنید از حرکت هم استفاده کنید، زیرا به کار گرفتن همزمان چشم و گوش کودکان تاثیر کلمات را بیشتر می کند. برای مثال زمانی که درباره یک پرنده حرف می زنید سعی کنید با حرکت دست خود پرواز یک پرنده را هم برای کودک خود شبیه سازی کنید.

با کودک تمرین کنید

سعی کنید از هر فرصتی برای به سخن درآوردن کودک خود استفاده کنید، برای مثال زمانی که او تشنه است از او بپرسید چه می خواهد. اگر پاسخ نداد به او بگویید که تو الان آب می خواهی.زمانی که کودک تان تلاش می کند کلمه را به زبان بیاورد صبور باشید. به او اجازه بدهید از ذهن و حافظه خودش استفاده کند و مرتب او را برای این کار تشویق کنید.

با او درست حرف بزنید

بعضی از والدین پاسخ کودک خود را به درستی نمی دهند و سعی می کنند با همان زبان کودکانه کلمات نامفهوم را بیان کنند اما این کار کاملا اشتباه است. شما نه تنها باید کلمات را درست تلفظ کنید بلکه سعی کنید پاسخ جملات نامفهوم کودک تان را هم به شیوه صحیح بدهید.

نوبت را رعایت کنید

زمانی که کودک حرف می زند با تمام وجود به او گوش بدهید و منتظر باشید تا او سخنش را تمام کند، سپس شما حرف بزنید، سوال بپرسید و سعی کنید منتظر جواب بمانید. به او کمک کنید اسباب بازی های مورد علاقه اش را انتخاب کند و نظر و احساسش را در مورد هر کدام بگوید. همین کار را می توانید با وسایل بی خطر که در محیط خانه قرار گرفته اند، انجام دهید.

.

منبع :