صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

به کودکان خود اجازه دهید افکار درون ذهنشان را بیرون بریزند، حتی اگر در حد چند کلمه بی معنی است.

به کودکان خود اجازه دهید افکار درون ذهنشان را بیرون بریزند و حتی اگر در حد چند کلمه بی معنی است. -آکا را در آکاایران ببینید

آکاایران: ب

آکاایران: به کودکان خود اجازه دهید افکار درون ذهنشان را بیرون بریزند، حتی اگر در حد چند کلمه بی معنی است.

ه کودکان خود اجازه دهید افکار درون ذهنشان را بیرون بریزند، حتی اگر در حد چند کلمه بی معنی است.

حرف زدن با کودکان در هنگام خواب بسیار بیش تر از قصه خواندن قدرت تکلم آن ها را افزایش می دهد. روانشناسان و متخصصین کودک می گویند صحبت کردن با کودکان در هنگام خواب بسیار بیش تر از قصه خواندن قدرت تکلم آن ها را افزایش می دهد. در صورتی که با کودکان درهنگام شب سخن بگویید قابلیت تکلم آن ها تا 6 برابر بهتر از حالتی که برای آن ها داستان می خوانید رشد پیدا خواهد کرد. حتی اگر کودک شما سن کمی دارد و قادر به حرف زدن نیست زمانی که صدای شما را می شنود و سعی می کند به گونه ای به آن ها پاسخ دهد مهارت های زبانی و تکلمی او به طرز شگفت آوری رشد می کند.

نکته جالب توجه این است که بین سنین صفر تا 4 سال تماشای تلویزیون تقریباً هیچ تأثیری، نه مثبت و نه منفی، برروی قابلیت های تکلمی کودکان ندارد. از صدها سال پیش والدین برای کمک به خوابیدن کودکان یا ارتباط برقرار کردن با آن ها در هنگام شب برای آن ها قصه می گویند. اگر چه بسیاری از متخصصان کودک این روش را برای بهبود تکلم کودکان مفید می دانند اما صحبت کردن با کودکان به مراتب تأثیر بهتری روی آن ها دارد.

دانشمندان آمریکایی در تحقیقات خود متوجه شدند: بسیاری از والدین برای رشد قدرت ذهنی کودکان کتاب را انتخاب می کنند و گاهی این کار را در نهایت دقت و وسواس انجام می دهند تا بهترین تأثیر را روی کودک خود دارا باشند اما حتی بهترین کتاب ها هم تأثیر بسیار کم تری از یک مکالمه کوتاه کلمه به کلمه بین کودک و مادر دارد.

دکتر فردریک زیمرمن از دانشگاه UCLA گفت: بسیاری از متخصصان والدین را تشویق می کنند تا برای کودکان خودشان قصه بخوانند تا به این ترتیب علاوه بر ایجاد حس آرامش در کودک او را با لغات و اصطلاحات نوین آشنا کنند. اما با این روش نقش کودک در تبادل اطلاعات نادیده گرفته می شود و به این ترتیب کودکان ما به اندازه کافی سخن نمی گویند.

محققین در طی یک بررسی 275 کودک را بین سنین 1 تا 4 سال مورد مطالعه قرار دادند و سعی کردند تأثیر عوامل مختلف مانند صحبت کردن آ نها با والدینشان، با دیگر کودکان و تماشای تلویزیون را بر قدرت تکلم کودکان بسنجند. بعدها از این کودکان آزمایشاتی به عمل آمد تا قدرت تکلم و زبان آموزی آنها در سنین اولیه زندگی مورد بررسی قرار گیرد. در پایان مشخص شد کودکانی که درهنگام شب و قبل از خواب با پدرو مادر خود صحبت می کنند نسبت به کودکانی که فقط قصه گوش می دهند تا 6 برابر بهتر سخن می گویند. آن ها لغات بیشتری را می دانستند، بهتر از کلمات استفاده می کردند و اشتباهات کم تری در صحبت کردن خود داشتند. شاید یکی از دلایل آن این است والدین در هنگام سخن گفتن با کودکانشان اشتباهات آن ها را تصحیح می کردند. چه کودکانی که به داستان گوش می کردند هم در قابلیت سخن گفتن خود رشد کرده بودند اما میزان آن چندان قابل توجه نبود. کودکانی هم که قبل از خواب به تماشای تلویزیون می پرداختند تقریباً هیچ پیشرفتی از خود نشان ندادند و قدرت تکلم آن ها تغییر چندانی نکرد. مطالعات کارشناسان نشان داد کودکان طی یک روزبه طور متوسط تقریبا 13 هزار لغت نوین را از طریق والدین خود می شنوند و همچنین تقریبا 400 بار با والدین خود به طور مستقیم گفت وگو می کنند.

والدین باید از این فرصت ها نهایت استفاده را ببرند و با تصحیح اشتباهات کودکان و معرفی لغات نوین به آن ها قدرت مکالمه کودکانشان را تا حد ممکن بالا ببرند. فقط صحبت کردن صرف با کودکان کافی نیست و والدین باید تلاش کنند کودک خود را به حرف زدن تشویق کنند.


.

منبع :