صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

نوزادان از کی می نشینند؟ چه بازی هایی به نشستن نوزاد کمک می کند؟

نوزادان از کی می نشینند؟ بیشتر نوزادان از حدود سن شش ماهگی توانایی نشستن بدون کمک را پیدا می کنند. اگر نوزاد تا اواخر نه ماهگی نتواند به طور مستقل بنشیند و بایستی مساله را با پزشک کودکان در میان بگذارید. را در آکاایران ببینید

آکاایران: نوزادان از کی می نشینند؟ بیشتر نوزادان از حدود سن شش ماهگی توانایی نشستن فاقد کمک را پیدا می کنند. اگر نوزاد تا اواخر نه ماهگی نتواند به طور مستقل بنشیند، بایستی مساله را با پزشک کودکان در میان بگذارید.

آکاایران: نوزادان از کی می نشینند؟ چه بازی هایی به نشستن نوزاد کمک می کند؟

 
ستاره | سرویس مادر و کودک - پدر و مادر‌ها همواره نگران رشد و توسعه مهارت‌های کودکشان هستند. می‌خواهند بدانند نوزاد از چه زمانی گردن می‌گیرد، در چه مرحله‌ای می‌نشیند و در چند ماهگی قدم برمی دارد. در این مقاله یکی از این نقاط عطف رشدی کودک را بررسی می‌کنیم. اگر می‌خواهید بدانید نوزادان از کی می‌نشینند با ستاره همراه شوید.
 

نوزادان از کی می‌ نشینند؟

نوزادان در حدود چهار تا هفت ماهگی می‌توانند بنشینند. این مرحله به کودک چشم انداز جدیدی از جهان می‌دهد. با گذشت ۸ ماه، نوزاد می‌تواند فاقد حمایت به مدت کوتاهی بنشیند. هنگامی که نوزاد شروع به نشستن می‌کند، باید از پشت او را حمایت کنید. زیرا همواره این احتمال وجود دارد که تعادل خود را از دست بدهد و به سرش ضربه وارد شود.
در حالت ایده آل، نوزادان در ۳ تا ۵ ماهگی می‌توانند با کمک بنشینند. در حدود شش ماهگی، نوزاد باید بتواند فاقد کمک بنشیند، زیرا قدرت عضلات پشت و گردن او به قدر است که کافی توانایی انجام آن را داشته باشد. اما مواردی وجود دارد که در آن نوزاد تا ۹ ماهگی قادر نشستن به فاقد کمک نباشد. این اتفاق معمولا زمانی می‌افتد که کودک زمان زیادی را در گهواره به صورت خوابیده گذرانده باشد.
 

نشانه‌های آمادگی نوزاد برای نشستن

پس از چهار ماهگی، نوزاد باید بتواند سر و گردن خود را نگه دارد. در این زمان عضلات گردن به اندازه کافی قوی شده اند تا این کار را انجام دهند. یک راه خوب برای کمک به کنترل گردن و سر نوزاد بازی کردن است. بدین روش که وقتی نوزاد به پشت روی زمین دراز کشیده است، دست‌های او را محکم بگیرید و به او کمک کنید تا بنشیند. با ایجاد شکلک و صدا‌های خنده دار، بازی را جذاب و سرگرم کننده کنید!
 
 

نشستن و حفظ تعادل در نوزاد

به محض اینکه نوزاد بتواند سر خود را ثابت نگه دارد، خوب است که او را تشویق کنید که بنشیند. داشتن کنترل سر و گردن، برای نشستن نوزاد حیاتی است. برخلاف بزرگسالان، نوزادان برای نشستن از دست‌ها، پا‌ها و باسن خود استفاده می‌کنند. آگاهی از اعضای بدن به نوزاد کمک می‌کند تا سریع‌تر نشستن را یاد بگیرد. بازی بر روی شکم (tummy time) این فرصت را برای نوزاد ایجاد می‌کند تا از دستانش برای نگه داشتن وزن بدن خود استفاده کند.
در طول این دوره نوزاد گاهی تلو تلو می‌خورد. هنگامی که نوزاد تلو تلو می‌خورد، اطلاعات جدیدی از حواس مختلف به مغز ارسال می‌شود. شاید دیدن افتادن فرزندتان برای شما سخت باشد. اما تلو تلو خوردن و عدم تعادل نوزاد او را تشویق می‌کند تا با تنظیم دست‌ها، موقعیت سر و ... تعادل خود را حفظ کند. برای جلوگیری از افتادن نوزاد و صدمه دیدن او، او را بر روی تشک پلاستیکی بنشانید یا منطقه ایمنی با استفاده از بالش و پتو برای او ایجاد کنید.

بیشتر بخوانید: گردن گرفتن نوزاد؛ نکات مهمی که می‌بایست بدانیم!

کمک به کودک برای نشستن مستقل

پدر و مادر می‌توانند با روش‌های متفاوتی، نشستن را به نوزاد شش ماهه خود آموزش دهند. برای آموزش نشستن به نوزاد، بایستی برخی از عضلات او را با انجام تمرین‌هایی تقویت کنید.
هنگامی که نوزاد توانایی نگه داشتن سرش را به دست آورد، می‌توانید او را در کالسکه، صندلی غذا یا روی پاهای خودتان در موقعیت نشسته قرار دهید. بیرون بردن کودک با کالسکه در حالت نشسته، نوزاد را به نشستن علاقمند می‌کند.
 

مهارت‌های مورد نیاز برای نشستن نوزاد

زمانی که نوزاد دو ماهه را روی شانه خود نگه می‌دارید، نوزاد سعی می‌کند با استفاده از عضلات گردن، موقعیت سر را کنترل کند. این کار از اولین تمرین ها برای تقویت عضلات نوزاد است. تمرین‌های زیر نیز به نشستن نوزاد کمک می‌کند.
  • بازی روی شکم (Tummy Time): بازی روی شکم یک روش عالی برای تقویت عضلات پشت و گردن است که به نشستن نوزاد کمک می‌کند. تلاش برای جلو رفتن نیز تمرینی فوق العاده برای افزایش قدرت عضلانی است.
  • بازی در حالت خوابیده به پشت: خوابیدن به پشت، بازی کردن، لگد زدن و ... کمک می‌کند تا عضلات نوزادتقویت شوند.
  • غلتاندن نوزاد: غلتاندن نوزاد روی زمین به تقویت عضلات تنه او کمک می‌کند.

یکی از پرسش‌های رایج پدر و مادر ها این است که «چگونه نوزاد را تشویق به نشستن کنند؟» با انجام بازی‌ها و فعالیت‌های یاد شده، نوزاد به نشستن تمایل پیدا می‌کند.

 
 


موقعیت‌های برای کمک به نشستن نوزاد

هنگامی که نوزاد توانایی کافی برای نگه داشتن سر خود را به طور مستقیم داشته باشد، استفاده از موقعیت‌های زیر به مستقل نشستن او کمک می‌کند.
  • نشستن روی پا‌های شما: به طور ایده آل نوزاد در سن ۳ تا ۶ ماهگی توانایی نشستن روی پا‌های شما را بدست می‌آورد. کمر نوزاد را در دستان خود نگه دارید و نوزاد را روی پا‌های خود بنشانید.
  • از ۴ و ۵ ماهگی به بعد می‌توانید نوزاد را روی زمین بین پا‌های خود بنشانید. بدین ترتیب اجازه می‌دهید که کودک با اطمینان از حمایت شما روی زمین اکتشاف کند.
  • اطراف نوزاد را با بالش احاطه کنید؛ اینگونه نوزاد با خیال راحت تمرین نشستن می‌کند.
 

در صورت عدم توانایی نشستن نوزاد

اگر نوزاد تا اواخر نه ماهگی نتوانست فاقد کمک بنشیند، با پزشک کودکان مشورت کنید. در نظر داشته باشید که نوزادان با سرعت متفاوتی رشد می‌کنند. یادگیری نگه داشتن سر به طور ثابت و نشستن مستقیم، کلید دستیابی به نقاط عطف پیچیده‌تری در آینده مانند ایستادن و راه رفتن است.
 
 

جمع بندی

  • نوزادان از حدود سه ماهگی توانایی کنترل سر و گردن خود را به دست می آورند.
  • بیشتر نوزادان از شش تا هشت ماهگی توانایی نشستن مستقل را به دست می آورند.
  • بازی بر روی شکم و نشاندن نوزاد از حالت خوابیده به تقویت عضلات پشت و گردن او کمک می کند.
  • اگر نوزاد تا اواخر نه ماهگی نتواند فاقد کمک بنشیند، بایستی به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: کج گرفتن گردن نوزاد، نشانه‌ ها و راه‌ های درمان
برگرفته از: first cry
.

منبع : setare.com